Mity wokół domów kanadyjskich

Mity wokół domów kanadyjskich

Czasy jednak się zmieniają, młode pokolenie coraz częściej zmienia miejsce pracy i zamieszkania, w związku z tym szuka tańszych możliwości wybudowania własnego domu.

Domy kanadyjskie

Pierwsze pojawiły się w latach 90-tych XX wieku. Tańsze, szybsze w realizacji szybko zdobyły zwolenników. Niestety błędy popełnione przy ich budowie przez niedoświadczone firmy spowodowały, że narosło wokół nich wiele niekorzystnych mitów.

Mit pierwszy – domy są łatwopalne

Konstrukcja domu szkieletowego wykonana jest z gładkiego drewna struganego i odpowiednio impregnowanego. Na takim drewnie ogień się ślizga i nie wnika w belkę. Dokładne wypełnienie konstrukcji wełną mineralną sprawia, że nie ma w niej przestrzeni wolnych, w których ogień mógłby się rozwinąć. Brak dostępu tlenu uniemożliwia rozprzestrzenianie się pożaru. Także płyty gipsowe używane do wykończenia ścian odporne są na działanie ognia. Wszystkie instalacje elektryczne zabezpieczone są peszlami (podobnie jak w budynkach tradycyjnych), które w razie zwarcia odcinają dopływ tlenu (topią się).

minimoo-i-dekorian_dom-przytulnie-nowoczesny_zdjęcie-aranżacyjne_1.jpg

Mit drugi – domy szybko się wyziębiają, są drogie w ogrzewaniu

Prawdą jest, że nie posiadają bezwładności cieplnej, czyli ściany się nie nagrzewają i nie oddają swojego ciepła. Jednak jest to ich zaleta. Ogrzewamy tylko powietrze w pomieszczeniach, nie ma potrzeby ogrzewania ścian. To mit wynikający z zasad ogrzewania tradycyjnych domów.

W domach szkieletowych pomieszczenia nagrzewają się bardzo szybko, w ciągu 2 godzin można podnieść temperaturę o ok. 10 stopni, stygną znacznie wolniej. Przy wyłączonym ogrzewaniu temperatura w nocy spada o ok. 2-3 stopnie.

Mit trzeci – pękają płyty GK

Konstrukcje szkieletowe po wypełnieniu wełną mineralną wykańczane są płytami kartonowo-gipsowymi. Można na nich wieszać szafki, układać płytki ceramiczne. Nic nie będzie pękało i odpadało, jeżeli zostaną zachowane reżimy dotyczące jakości materiałów i technologii ich montażu. Drewno podobnie jak beton pracuje i trzeba to uwzględnić.

minimoo-i-dekorian_dom-przytulnie-nowoczesny_zdjęcie-aranżacyjne_3.jpg

Mit czwarty – dom kanadyjski jest krótkotrwały

Istnieje opinia, że domy kanadyjskie narażone są na korniki, wilgoć, silne wiatry i nie mogą przetrwać więcej niż 30 lat. Oczywiście to nieprawda. Drewno używane do konstrukcji szkieletowych jest impregnowane ciśnieniowo specjalnymi preparatami zabezpieczającymi przed szkodnikami (korniki, pleśń, grzyby) i działaniem wilgoci. To zapewnia trwałość szkieletu, który dodatkowo zostaje zabezpieczony wełną mineralną i płytami gipsowymi. Dobrze wykonany dom bez remontu przetrwa 50 lat, a po koniecznych naprawach nawet 100, czyli porównywalnie do domu tradycyjnego. Jednak remont domu szkieletowego jest znacznie tańszy niż murowanego. Dodatkowo znacznie łatwiejsza jest jego rozbudowa.

Po wielu latach domy szkieletowe wracają do łask, a to dzięki temu, że powstały wyspecjalizowane firmy, które przestrzegają procesu technologicznego i jakość oddawanych domów znacznie się poprawiła. Także wiele biur architektonicznych oferuje coraz więcej ciekawych projektów. Warto zapoznać się z porównywarką gotowych projektów domów na https://pracownia-projekty.dom.pl.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE