Leżaki do ogrodu nie muszą być nudne

Leżaki do ogrodu nie muszą być nudne

Te najtańsze, z kiepskiej jakości tworzyw sztucznych, symbolizowane przez niewygodne i giętkie białe krzesła, oraz te najdroższe, z egzotycznego drewna, rattanu, technorattanu, stali, które sprawiają, że każdy ogród, taras czy basen wyglądają naprawdę stylowo i elegancko.

Tymczasem istnieje także segment pośredni: meble z dobrej jakości materiałów, a przy tym w umiarkowanych cenach. Szybki rozwój rynku mebli ogrodowych sprawił, że naprawdę jest w czym wybierać – można tak zaaranżować przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie czy na balkonie, żebyśmy nie musieli rezygnować z wygórowanych potrzeb estetycznych, ale i nie przepłacali.

Materiały naturalne czy tworzywa sztuczne?

O wygodzie przestrzeni wypoczynkowej na wolnym powietrzu przesądzają leżaki i leżanki ogrodowe. Stabilne, ergonomiczne, wygodne dla znękanego długim siedzeniem za biurkiem kręgosłupa, pozwalają naprawdę się zrelaksować. W zależności od miejsca, w którym planujemy je ustawić, powinniśmy rozważyć zakup leżaków z kółkami albo antypoślizgowymi podkładkami pod nogi. Modele z kółkami doskonale sprawdzają się, kiedy w ogrodzie nie ma stałego kąta wypoczynkowego i każdy z domowników i gości szuka odpowiadającego mu miejsca, a to w cieniu drzew, a to w pełnym słońcu.

Leżaki ogrodowe z antypoślizgowymi nogami idealne są na basen oraz na tarasy czy balkony wykładane płytkami ceramicznymi. Wybór materiału, z którego wykonane są leżaki i leżanki, powinien być podyktowany przede wszystkim naszym sposobem spędzania wolnego czasu. Dlaczego? Bo leżaki z drewna, rattanu czy wikliny wymagają okresowej konserwacji, malowania, odświeżania czy drobnych prac naprawczych. Jeśli sprawia nam to radość, jeśli lubimy te coroczne przeglądy techniczne, a konieczność schowania mebli ogrodowych na zimę w naturalny sposób wieńczy sezon letni – postawmy na materiały naturalne. Jeżeli jednak preferujemy meble bezobsługowe, odporne na działanie wysokich temperatur, światła słonecznego; meble, które przez cały rok stać mogą w miejscu docelowym, a jedyne, czego im trzeba, to żeby w ramach odświeżenia od czasu do czasu popadał na nie deszcz, postawmy na nowoczesne tworzywa sztuczne.

Warto pamiętać, że bez względu na wybór materiału, z którego są wykonane leżaki, dobrze, żeby były one sztaplowane, co pozwala zaoszczędzić miejsce i ułatwia przechowywanie, kiedy zdecydujemy się na reorganizację kąta wypoczynkowego.

Technorattan – piękno i trwałość

Leżak z nowoczesnego tworzywa sztucznego to leżak estetyczny, trwały, wyrafinowany w formie, wygodny i niejednokrotnie do złudzenia przypominający ten z tworzywa naturalnego – tak jest w przypadku technorattanu. Dzięki plastyczności polietylenowych włókien, wykonana z nich plecionka do złudzenia przypomina tę z prawdziwych pędów palm rotangowych, ale jest nieporównywalnie bardziej trwała. Włókna polietylenowe – o przekroju płaskim, półpłaskim lub okrągłym – można w dowolny sposób ze sobą łączyć.

Jeśli dodamy, że mogą one być jednobarwne lub cieniowane,gładkie bądź fakturowane, łatwo wyobrazić sobie jak wiele kombinacji estetycznych można stworzyć. Leżaki z technorattanu nie mają prawa być sztampowe –  to nie jest maszynowa produkcja, to nie są plastikowe leżaki odlewane w formach. Każdy leżak czy leżanka z technorattanu powstaje w ten sam sposób: na stalowej lub aluminiowej ramie zaplata się ręcznie polietylenowe włókna – nie jest to może rękodzieło artystyczne, ale niedaleko mu do tego.

Maksymalne bezpieczeństwo

Niebanalną estetyką odznaczają się także leżaki składane robione z polipropylenu (rama) oraz siateczki Textilene (siedzisko) – wytrzymałej, elastycznej, miękkiej, przyjaznej dla skóry i szybkoschnącej. To modele świetnie sprawdzające się przy basenach, w parkach wodnych czy hotelowych strefach SPA.

Z uwagi na fakt, że takie modele naprawdę często kupuje się do hoteli czy publicznych basenów, mają one zarówno kółka jak i antypoślizgowe nogi – można je więc swobodnie transportować z miejsca na miejsce i nie zachodzi obawa, że na mokrej i śliskiej nawierzchni staną się chybotliwe i niebezpieczne.W tej klasie mebli HoReCa warto szukać leżaków i leżanek mających certyfikat użytku publicznego CATAS. Mamy wtedy gwarancję, że to najfunkcjonalniejsze i najbezpieczniejsze leżaki w swojej kategorii. Można je więc także śmiało kupić do przydomowego ogrodu, jeśli mamy małe dzieci czy starszych członków rodziny.
Wróćmy jeszcze na chwilę do drewnianej klasyki. Leżak rozkładany z drewna także może mieć nowoczesny design. Jeśli wybierzemy modele z wysokiej jakości drewna egzotycznego, będą odporne na warunki atmosferyczne. Godne polecenia są leżaki Havana, które znajdziemy w sklepie Focus Garden. Wygodne, w całości regulowane leżysko raz możliwość rozłożenia oparcia do pożądanej pozycji a także kółka ułatwiające transport i wbudowany stolik podręczny przesądzają o komforcie tego modelu. Ten oraz opisane powyżej modele leżaków ogrodowych na pewno znajdziemy w ofercie https://focusgarden.pl/.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE