Lawenda w ogrodzie – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Lawenda w ogrodzie – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Sprawdź jak ją uprawiać, na jakich stanowiskach i wśród jakich roślin będzie się dobrze czuła oraz do czego możesz użyć jej ścięte kwiaty. W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o lawendzie – jak ją pielęgnować, przycinać oraz uprawiać w ogrodzie.

Uprawa lawendy

Lawenda jest rośliną, która nie ma wygórowanych wymagań, a do jej uprawy nie musisz mieć bardzo specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Są jednak zasady, które powinieneś znać. Najpierw zajmijmy się warunkami klimatyczno – glebowymi, jakie lubi lawenda:

  • rośliny te najlepiej czują się na stanowisku słonecznym i powinny być osłonięte od wiatru – na przeciągu lub cieniu szybko przestaną rosnąć i kwitnąć,
  • gleba powinna być także dopasowana do potrzeb rośliny – musi być przewiewna, dobrze zdrenowana, o odczynie lekko zasadowym. Jeśli nie spełnia tych wymagań, można poprawić jej właściwości poprzez wykonanie drenażu, wapnowanie lub zmieszanie jej z piaskiem. Jeśli ziemia jest nieprzepuszczalna lub zbyt mokra, zrób dołek, na którego dno nasyp kawałki tłuczonej cegły lub nieco żwiru – nadmiar wody będzie dobrze odprowadzany i nie zaszkodzi roślinom,
  • należy sadzić ją wiosną w odstępach około 30 – 40 cm.

 
Uprawa w ogrodzie nie nastręcza dużych trudności, bylina ta należy do roślin o małych wymaganiach i dużej odporności na choroby. Nie potrzebuje zatem żadnych specjalistycznych zabiegów. Warto jednak raz w roku podsypać je niewielką dawką nawozu o długim czasie działania. Nie można natomiast stosować świeżego obornika oraz dużych dawek nawozów mineralnych. Jedną z najpopularniejszych odmian jest lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia), która doskonale czuje się w polskim klimacie. Sadzonki lawendy wąskolistnej można bez najmniejszych problemów kupić w każdym sklepie lub szkółce z bylinami. Przed wyborem odpowiedniej rośliny do swojego ogrodu sprawdź odmiany lawendy, gdyż jest ich naprawdę sporo.

Lawenda w doniczce może czuć się dokładnie tak samo dobrze jak ta uprawiana w gruncie. Może zachwycająco zdobić balkon, ogród i taras, podkreślając meble ogrodowe oraz urodę altany. Wystarczy tylko ustawić donice w słonecznym miejscu osłoniętym przed wiatrem, na dnie doniczki zrobić kilka dziurek, a następnie nasypać garść drobnych kamyków dla zapewnienia optymalnego drenażu. Uprawa jest zatem, jak łatwo zauważyć, bardzo prosta.

Lawenda

Pielęgnacja lawendy

Do najważniejszych zabiegów należy zaliczyć podlewanie, nawożenie oraz przycinanie. Jak już wiemy, lawenda ma małe wymagania pokarmowe, zatem nie musimy zaprzątać sobie głowy jej nawożeniem. Zwłaszcza, jeśli ziemia na stanowisku jest bogata w składniki odżywcze. Nie ma także potrzeby jej podlewania, chyba że lato jest bardzo upalne i gleba jest przesuszona. Jeśli zauważysz, że Twoje rośliny zaczynają więdnąć, podlej je niewielką ilością wody kiedy słońce przestanie już na nią świecić.

Dla uprawy lawendy kluczowe jest natomiast cięcie. Pozwala ono roślinie na uzyskanie odpowiedniej gęstości i kształtu oraz zapobiega drewnieniu pędów (co negatywnie działa na jej pokrój). Młode rośliny, które jeszcze nie zdążyły się rozkrzewić, trzeba przyciąć w pierwszym sezonie o połowę – w kolejnym roku puszczą nowe pędy i zagęszczą się. W kolejnych sezonach rośliny przycinamy wiosną nadając jej kształt kuli. Nie przycinamy lawendy przed zimą – długie i gęste pędy osłonią korzenie od mrozu, pozwalając roślinie bezpiecznie przezimować.

Kwiaty trzeba obcinać tuż po ich przekwitnięciu, wówczas pobudzimy roślinę do ponownego wypuszczenia kwiatostanów. Ale można obciąć je także wcześniej, w pełni ich rozkwitu i wykorzystać na wiele różnorodnych sposobów.

Lawenda – zastosowanie

Lawenda to nie tylko niesamowita ozdoba ogrodów urządzonych w klasycznym stylu angielskim, ale także typowo wiejskich i nowoczesnych. Sprawdzi się wszędzie, podkreślając urodę innych bylin, krzewów i drzew, a także uroczych ścieżek i romantycznych zakątków. Nie każdy jednak wie, że ta bylina w ogrodzie to nie tylko ozdoba, ale też skarb o właściwościach praktycznych i prozdrowotnych. Do czego nadają się jej urocze, pachnące kwiaty? Oto kilka pomysłów na ich wykorzystanie:

  • pachnące woreczki przeciwko molom – ususz kwiaty i nasyp do bawełnianej lub lnianej torebeczki, a będą cudownie pachniały i odstraszą mole odzieżowe;
  • sól do kąpieli – ususzone kwiaty zmieszaj z solą drobnoziarnistą i dodawaj do kąpieli zamiast soli z drogerii. To naturalny sposób na odprężenie przed snem;
  • olejek do masażu – doskonały na odprężenie. Zmieszaj kwiaty z oliwą z oliwek i masuj całe ciało. Jeśli natrzesz nim także okolice skroni – pozbędziesz się bólu głowy;
  • środek na ból brzucha – zalej kwiaty gorącą wodą i pij po przestudzeniu. Napar rozluźni mięśnie przewodu pokarmowego i zapobiegnie gromadzeniu się gazów jelitowych;
  • domowe dekoracje – suszone kwiaty możesz użyć do zrobienia oryginalnych dekoracji.

Lawenda to roślina, która fantastycznie zdobi nie tylko ogród, ale i także domowe wnętrza. Ma małe potrzeby, za to cudownie kwitnie. Hoduj ją więc, jeśli tylko masz taką możliwość!

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Niewielkie Mieszkanie: urządź je stylowo i wygodnie
Pościel Na Prezent: oryginalne i praktyczne
Odkurzacz: idealny model dla alergika
Rachunki Za Media: jak je zmniejszyć?
Piwo: jego zastosowanie w domu
Zdrowy Dom: jak dbać o swoje otoczenie aby czuć się lepiej