Nadmiar wody – zrzuć ten ciężar!

Nadmiar wody – zrzuć ten ciężar!

Nadmiar wody = obrzęki. Uczucie ciężkości, opuchlizny w różnych miejscach ciała i wrażenie ucisku mogą być spowodowane nadmiarem wody w organizmie. Jak to działa? Woda przenika przez ściany naczyń krwionośnych i zalega w przestrzeni międzykomórkowej – zostaje zatrzymana zamiast być usunięta przez nerki. Nieprawidłowa gospodarka wodna organizmu wpływa na nadmierną wagę ciała, o czym powinny pamiętać osoby odchudzające się.

Dlaczego organizm zatrzymuje wodę?

Przyczyn takiego działania organizmu jest kilka, oto kilka najważniejszych:

  • za dużo soli w diecie – Chce ci się pić gdy zjesz coś słonego? Tak działa sód – wysysa wodę. Tak samo zachowuje się na poziomie komórkowym – powoduje, że woda zostaje wyssana do przestrzeni międzykomórkowej i tam pozostaje.
  • hormony żeńskie – estrogeny. Duży poziom estrogenów powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co pewnie niejedna z was zaobserwowała tuż przed menstruacją.
  • pijesz za mało wody w ciągu dnia – to całkiem przewrotne, że nadmiar wody w naszych ciałach może być spowodowany za małą ilością wody pitej w ciągu doby. Pamiętajmy, że ludzkie ciało ma swoją mądrość, więc gdy pijemy mało, chce za wszelką cenę utrzymać równowagę w gospodarowaniu wodą, zatem niechętnie ją wydala i uczy się ją zatrzymywać.
  • pijesz alkohol – alkohol rozszerza naczynia krwionośne, przez co woda łatwiej przez nie przesiąka i pozostaje w ciele.
  • mało się ruszasz – zapewne znane jest ci uczucie ciężkości nóg po dłuższym siedzeniu w jednej pozycji przy biurku czy po długim locie. Gdy zażywasz mało ruchy, krew i limfa wolniej krążą, co zwiększa przenikanie wody z naczyń krwionośnych do tkanek.

Sposoby na nadmiar wody

Teraz, gdy znasz już przyczyny, możesz łatwo rozprawić się z uczuciem ciężkości i obrzękami. Stosuj się do następujących reguł:

  • Pij przynajmniej 1,5 l wody dziennie, najlepiej często i małymi łykami.
  • Unikaj potraw słonych, ale zwróć uwagę również na „ukrytą” sól, zwłaszcza w żywności przetworzonej. Zwracaj uwagę na dodatki, których używasz w swojej codziennej diecie – często zawierają sól, choć nie czujesz jej tak bardzo.
  • Jedz dużo warzyw (zwłaszcza selera, pietruszki i natki pietruszki) i owoców działających moczopędnie (takie są m.in arbuzy, melony, truskawki, czereśnie) Po pierwsze zawierają wodę, co jak już wiesz sprzyja twojemu zdrowiu. Po drugie, zawierają potas, który pomaga organizmowi dobrze gospodarować wodą.
  • Ruszaj się! – ruch sprzyja właściwemu krążeniu krwi i limfy, a więc zapobiega obrzękom.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wafle Ryżowe: czy są zdrowe?
Mały Talerz: małe porcje jedzenia
Efekt Jo-jo: jak z nim wygrać?
Odpowiednie Odchudzanie: Poznaj najczęstsze błędy
Dieta Studenta: jak jeść zdrowo podczas sesji?