Kriokomora, czyli leczenie zimnem

Kriokomora, czyli leczenie zimnem

Jest wiele zalet leczenia zimnem. Krioterapia, bo tak się ono nazywa, może poprawić nam samopoczucie, zalecana jest w celu zmniejszenia napięcia mięśni, pomaga zwiększyć odporność organizmu oraz zmniejszyć masę ciała. Zabiegi mają także na celu zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie dolegliwości bólowych – pomagają szybciej goić się obrzękom i urazom. Korzystanie z kriokomory sprawia, że lepiej wyglądają nasze włosy, paznokcie i skóra.

Jak reaguje na to nasz organizm?

Kriokomora składa się dwóch pomieszczeń. Na początku pacjenci wchodzą na minutę do przedsionka. Tam temperatura spada do ok -80ºC. Po upływie minuty przechodzimy na ok. 2 min do kolejnego pomieszczenia, gdzie temperatura może osiągnąć nawet -160ºC.

Zabieg trwa w sumie trzy minuty, w czasie których przebywamy w pomieszczeniu o temperaturze ok. -150ºC. Tak niska temperatura stymuluje nasz organizm do stresu fizjologicznego, a co za tym idzie – wywołuje niemal natychmiastową reakcję obronną organizmu. Pierwsza faza to przede wszystkim zwolnienie przepływu krwi i przemiany materii. W drugiej fazie nasz organizm reaguje gwałtownym rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększeniem przepływu krwi. Skutkiem tej reakcji jest dostarczanie do komórek większych ilości składników odżywczych i tlenu, a także substancji przeciwzapalnych. Takie zachowanie naszego orgaznizmu sprawia, że ból ulega zmniejszeniu, a nasze uszkodzone tkanki lepiej się regenerują. Mięśnie ulegają rozluźnieniu, a układ nerwowy zaczyna funkcjonować na wyższych obrotach.

Jak właściwie przygotować się do zabiegu?

Pacjent przed wejściem musi przede wszystkim wytrzeć się ręcznikiem, żeby usunąć pot ze swojego ciała. Jest to bardzo ważne, bo gdyby kropelki potu zostały na ciele, pacjent czułby dotkliwe uczucie zimna. Konieczne jest także oddychanie przez maskę chirurgiczną. Zaleca się niezbyt głębokie oddychanie – najlepiej, żeby wdech był dwa razy dłuższy niż wydech. Zbyt duża ilość tak zimnego powietrza w płucach może wywołać opresję oddechową, gdyż objętość wdychanego powietrza podwaja się. Dodatkowo pacjenci zabezpieczani są wełnianymi skarpetami i drewnianymi sabotami. Pacjent dostaje także wełniane rękawiczki, opaskę na uszy oraz spodenki i koszulki. Przed wejściem każdy poddawany jest badaniu wstępnemu, które obejmuje pomiar tętna i ciśnienia krwi. W niektórych punktach krioterapii zaleca się półgodzinny lekki trening po skorzystaniu z kriokomory.

Dla kogo krioterapia?

Korzystanie z kriokomory zaleca się przede wszystkim tym, którzy cierpią na choroby stawów oraz kości. Pomagać może pacjentom ze stwardnieniem rozsianym oraz dzieciom z porażeniem mózgowym. Dobre rezultaty zabiegi w kriokomorze dają także osobom z chorobą Parkinsona. Krioterapia zalecana jest też przy odchudzaniu, odnowie biologicznej zmęczonych mięśni i osób przemęczonych fizycznie i psychicznie. Przeciwwskazania do korzystania z zabiegów w kriokomorze to m.in. nowotwory, ostre infekcje, uszkodzenia skóry oraz klaustrofobia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Masz Problemy Z Podjadaniem?: porady psychologa
Aplikacje Odstresowujące: czas na relaks
Błędy żywieniowe: czy można ich uniknąć?
Usuwanie Kamienia Nazębnego: pozwala na uniknięcie rozwijania się chorób
Konkurs: „Nie zapadaj w sen zimowy!”
Kwiodawstwo: dlaczego warto oddawać krew?