Zwyrodnieniowe zapalenie stawów – wszystko, co należy wiedzieć

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów – wszystko, co należy wiedzieć

Coraz częściej problem zwyrodnienia stawów dotyka również ludzi młodych i aktywnych, u których choroby stawów mogą być spowodowane urazami mechanicznymi czy przeciążeniami. Wiele niekorzystnych zmian w obrębie stawów, przebiega bardzo dyskretnie i często są one lekceważone. Do lekarza specjalisty trafiają głównie osoby, którym ból stawów nie pozwala na normalne, codzienne funkcjonowanie.

CZYM JEST ZWYRODNIENIOWE ZAPALENIE STAWÓW?

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów jest jedną z najczęściej występujących chorób układu ruchu. Szacuje się, że już ponad połowa osób po 40. roku życia i niemal każda w wieku przekraczającym 55 lat, posiada w swoich stawach charakterystyczne zmiany zwyrodnieniowe. Choroba zwyrodnieniowa dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak to kobiety odczuwają jej dolegliwości w większym stopniu, a także są bardziej narażone na jej konsekwencje w codziennym funkcjonowaniu.

Niekorzystne zmiany w stawach, rozwijają się na skutek zaburzeń jakości oraz ilości tkanki chrzęstnej, która pokrywa zakończenia kości. Zdrowa tkanka chrzęstna amortyzuje ruchy stawów i umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych podczas ruchu. Jednak wraz z wiekiem gładka powierzchnia tkanki chrzęstnej staje się coraz cieńsza i powstawać mogą nierówności i rysy, które powodują napięcia mięśniowe oraz duże przeciążenia stawów. Chrząstka w wyniku ucisku nie ma zdolności do pobierania substancji odżywczych niezbędnych do jej regeneracji i nawilżenia. Tkanka chrzęstna na skutek tych czynników może całkiem zaniknąć, a wówczas kości podczas każdego ruchu ocierają się o siebie, co powoduje silny ból. Ponadto z czasem zmianom mogą ulegać także inne struktury, takie jak np.: torebka stawowa, kość pod chrząstką stawową, więzadła, ścięgna oraz mięśnie. Wszystkie te niekorzystne zmiany mogą przyczynić się do zniekształcenia obrysu stawu oraz ograniczenia jego ruchowości.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć różne podłoża. W zależności od genezy choroby można wyróżnić:

  • chorobę zwyrodnieniową pierwotną – jej przyczyna jest nieznana, jednak postępuje wraz z upływem lat,
  • chorobę zwyrodnieniową wtórną – której przyczyny należy szukać np. w urazach, innych chorobach stawów (np. RZS – Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów czy gromadzeniu złogów wapnia w chrząstce stawowej), genetycznej budowie stawów czy w innych chorobach, jak np. cukrzyca.

Przyczyn zwyrodnieniowego zapalenia stawów może być bardzo dużo. Warto podkreślić, że na część z nich nie mamy wpływu, lecz w przypadku grupy czynników zewnętrznych można się wystrzec niekorzystnych zmian w obrębie stawów.

Czynniki powodujące chorobę zwyrodnienia stawów, którym nie można zapobiec, to:

  • wiek – co prawda ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, to jednak nie jest to jedna z naturalnych oznak starzenia, a jedynie jedna z jej oznak. Wynika ona z wielu innych czynników, na które każdy ma wpływ,
  • płeć – większa zachorowalność dotyczy kobiet (zwłaszcza po menopauzie) niż mężczyzn,
  • czynniki genetyczne – które mają największy wpływ na zaburzenia stawów rąk oraz kolan.

Czynniki choroby zwyrodnieniowej stawów, na które można wpłynąć, to:

  • otyłość – ryzyko zachorowania zwiększa się wraz ze wzrostem masy ciała (dotyczy to głównie zmian w obrębie stawów kolanowych),
  • osłabienie mięśni w obrębie stawów – prawidłowa kondycja mięśni stabilizuje stawy oraz zwiększa ich płynność, dlatego tak ważne jest utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej,
  • intensywne uprawianie sportu – niektóre z dyscyplin sportowych mogą powodować nadmierne przeciążenia stawów (podnoszenia ciężarów, piłka nożna, taniec czy zapasy),
  • czynniki zawodowe – niektóre z chorób zwyrodnieniowych stawów mogą mieć podłoże np. w długotrwałym przyjmowaniu pozycji stojącej czy podnoszeniu bardzo ciężkich przedmiotów,
  • nieprawidłowa budowa stawów – którą można korygować poprzez rehabilitację, leczenie operacyjne czy używanie odpowiednio dobranych przyrządów ortopedycznych.

DIZAGNOZA I LECZENIE WSPOMAGANE SUPLEMENTEM DIETY ARTHRON COMPLEX PRZY ZWYRODNIENOWYM ZAPALENIU STAWÓW

Objawy zwyrodnieniowego zapalenia stawów, mogą na początku nasilać się tylko podczas ruchu. Jednak z czasem dyskomfort pojawia się również podczas nocy i okresów spoczynku. Jeśli tylko stwierdzimy jeden z objawów choroby, czyli: ból, sztywność, ograniczenie ruchomości czy „trzeszczenie”, należy zgłosić się do lekarza. Choroba zwyrodnieniowa stawów diagnozowana jest przez lekarza specjalistę poprzez występujące objawy oraz zmiany w obrębie stawów, widoczne na zdjęciach radiologicznych. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie również innych badań, takich jak USG, rezonans czy tomografia komputerowa.

Odpowiednia diagnoza oraz szybkie wprowadzenie leczenia mogą być kluczowe w odzyskaniu sprawności ruchowej. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów może mieć charakter zarówno farmakologiczny (np. leki podawane do wnętrza stawu, paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne), jak i niefarmakologiczny (ćwiczenia fizyczne, krioterapia czy unieruchomienie). W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność przeprowadzenia leczenia chirurgicznego. Bardzo istotną kwestią pozostaje postępowanie prowadzące do spowolnienia niekorzystnego procesu jakim jest zwyrodnienie stawów.

Aby uniknąć zachorowania należy:

  • dbać o prawidłową masę ciała,
  • utrzymywać dobrą kondycję fizyczną,
  • unikać wykonywania czynności powodujących ból stawów,
  • dbać o dietę bogatą w składniki odżywcze, którą warto wspomagać odpowiednio dobranymi suplementami diety, np. ARTHRON Complex: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/arthron-complex-90-tabl,1791.html, który odpowiada za elastyczność i mechaniczne właściwości chrząstki stawowej oraz pobudza produkcję mazi stawowej i utrzymuje jej odpowiedni poziom.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń może nie tylko spowolnić procesy zwyrodnieniowe, ale również wpłynąć pozytywnie na komfort życia już w momencie wystąpienia pierwszych objawów chorób stawów, które mogą prowadzić nawet do reumatyzmu.

 
A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE