Kaszel mokry u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Kaszel mokry u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Jak rozpoznać, że dziecko cierpi z powodu mokrego kaszlu? Jakie leki najskuteczniej działają na ten rodzaj kaszlu? Co z domowymi sposobami?

Kaszel suchy a mokry – czym się różnią?

Początki infekcji wirusowej to czas kaszlu suchego. Dziecko męczy się z katarem, bólem gardła oraz napadami nieproduktywnego kaszlu. Odkasływanie podrażnia gardło i jest bardzo męczące. W tym okresie choroby najważniejsze jest, by kaszel suchy jak najszybciej przeszedł do fazy mokrej. Kaszel produktywny, czyli mokry, ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe dziecka. Bardzo ważny jest rodzaj plwociny, którą odkrztusza dziecko. Jeżeli jest przezroczysta, to wskazuje to na infekcję wirusową, za to ropny kolor (żółty lub zielonkawy) może oznaczać nadkażenie bakteryjne. Bardzo niepokojącym sygnałem jest pojawienie się krwi w wydzielinie. W takim przypadku należy szybko skonsultować się z pediatrą.

Kaszel mokry zwykle najbardziej dokucza rano, kiedy po całej nocy w drogach oddechowych dziecka zgromadzi się bardzo dużo zalegającej wydzieliny. Kilkulatki dość dobrze radzą sobie z kaszlem mokrym, gorzej sprawa wygląda z maluchami. Bardzo małe dzieci nie potrafią wypluwać odrywającej się wydzieliny i często ją połykają. W takim przypadku wrażliwy żołądek dziecka może zaprotestować i kaszel mokry zakończy się wymiotami. Niemowlęta i małe dzieci często bardzo źle radzą sobie ze wszelkimi infekcjami, dlatego tak ważne jest, by z takimi maluchami zawsze jeździć do lekarza. Więcej na temat kaszlu mokrego można przeczytać na http://conakaszel.pl/mokry-kaszel-u-dziecka/.

Jak leczy się kaszel mokry?

Kiedy znamy już charakterystyczne cechy i przyczyny kaszlu mokrego, czas zabrać się za walkę z chorobą malucha. Kaszel produktywny leczy się preparatami, które ułatwiają odkrztuszanie, za to nieproduktywny można hamować odpowiednimi lekami. Dlatego tak ważne jest, by podawać właściwy lek na konkretny rodzaj kaszlu. Syropy na kaszel mokry mają za zadanie rozrzedzić chorobową wydzielinę, sprawić, by była mniej lepka, dzięki czemu maluch łatwiej ją odkrztusi. Im szybciej śluz wydostanie się z dróg oddechowych dziecka, tym szybszy będzie powrót do zdrowia.

Podczas wizyty w aptece możemy zapytać o łagodne syropy ziołowe na mokry kaszel oraz o leki mukolityczne i sekretolityczne. Te drugie mają w swoim składzie takie substancje czynne, jak ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina, gwajafenezyna lub karbocysteina. Jak działają tego typu leki? Działanie mukolityczne oznacza, że lek pomaga rozrzedzać wydzielinę oraz ułatwia odkrztuszanie. Za to działanie sekretolityczne mobilizuje oskrzela dziecka do wydzielania płynnego śluzu. Tego typu leki dla dzieci są zwykle w formie syropu, który maluch łatwo połknie. Pamiętajmy tylko, by preparaty na kaszel mokry podawać najpóźniej około godziny 17-18. Zadaniem leków na kaszel produktywny jest wzmacnianie odruchu kaszlowego i jak najszybsze usunięcie z organizmu dziecka chorobowej wydzieliny. Jeżeli zbyt późno podamy maluchowi syrop na kaszel mokry, może to skończyć się tym, że dziecko będzie się męczyć z powodu nocnych ataków kaszlu. Kaszel w nocy może mieć również inne przyczyny. Dowiedź się, jakie na: http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/.

Czy warto stosować domowe sposoby na kaszel?

Już nasze babcie wiedziały o tym, że domowe sposoby na kaszel są warte wypróbowania. W obecnych czasach możemy sięgać po nowoczesne leki, które skracają czas choroby, ale do leczenia warto też włączyć dawne sposoby. Jedną z bardzo prostych metod, która pomoże dziecku łatwiej znieść przeziębienie, jest odpowiednie nawilżanie powietrza. Zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa i gardła oraz nasila dolegliwości związane z chorobą. Porozwieszajmy w pokoju dziecka wilgotne ręczniki lub zainwestujmy w niewielki nawilżacz powietrza. Co kilka godzin przenieśmy malucha do innego pomieszczenia i przewietrzmy jego pokój.

Odpowiednie nawilżenie powinno również dotyczyć całego ciała dziecka. Dobrze nawodniony organizm łatwiej poradzi sobie z mokrym kaszlem. Podawajmy maluchowi do picia jak najwięcej niegazowanej wody lub ciepłych herbatek. Odpowiednią pozycją do odpoczywania w czasie choroby jest półsiedząca. Jeżeli dziecko będzie miało wysoko uniesioną głowę, to łatwiej będzie mu oddychać i odkrztuszać. W przypadku kaszlu mokrego dobrze sprawdza się również oklepywanie pleców. Dziecko powinno położyć się na brzuchu na naszych kolanach, a naszym zadaniem jest energiczne oklepywanie jego pleców od dołu do góry. Nasza ręka powinna w tym czasie być złożona w łódeczkę. Dobrym pomysłem jest również skropienie poduszki malucha olejkiem eterycznym lub zastosowanie inhalacji. Do tego celu możemy wykorzystać takie olejki jak np. sosnowy, z drzewa herbacianego, lawendowy czy eukaliptusowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem! 

Źródła:

  • http://konferencje.pzwl.pl/download/Jak%20leczy%C4%87%20kaszel%20przewlek%C5%82y/Jak%20leczy%C4%87%20przewlek%C5%82y%20kaszel%20u%20dziecka%20w%20wieku%20przedszkolnym%20-%20studium%20przypadku.pdf
  • http://gptworog.pl/public_content/images/choroby_%20infekcyjne_dzieci.pdf
  • https://czelej.com.pl/images/m2.pdf
  • http://www.nottinghamcity.nhs.uk/childillnesses/translations/polish/wheezing.pdf 

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kompresja: na czym polega ta terapia?
Biegunka: diagnoza i leczenie
Zapalenie Cewki Moczowej: diagnoza i leczenie
Katar: skiuteczne sposoby walki z zatkanym nosem
Żylaki U Młodych Osób: predyspozycje, leczenie
Fundacja: jak założyć subkonto?