Suchy i mokry kaszel – jak je rozpoznać?

Suchy i mokry kaszel – jak je rozpoznać?

Czym różni się kaszel suchy od kaszlu mokrego?

Jak rozróżnić kaszel?

Zdarza się, że odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest na tyle trudne, że decydujemy się zastosować kompleksowy syrop na przeziębienie. Jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że leczenie będzie skuteczne.

Kaszel mokry nazywany jest kaszlem produktywnym, ponieważ pozwala on odkrztuszać wydzielinę. Jest ona gęsta i lepka, może mieć kolor biały lub żółtawy. Wówczas jest to wydzielina ropna, która świadczy o infekcji. Mokry kaszel sprawia, że zakażenie jest szybciej zwalczane. Znajdująca się w drogach oddechowych wydzielina, będąca efektem stanu zapalnego, jest efektywnie usuwana z płuc, oskrzeli, krtani, tchawicy i gardła, co znacząco przyspiesza proces zdrowienia. Jej usuwanie można jeszcze przyspieszyć, podając choremu specjalny syrop na przeziębienie rozrzedzający wydzielinę. Kaszel mokry jest dość głośny i cechuje go charakterystyczne głębokie bulgotanie.

Kaszel suchy jest nazywany nieproduktywnym, ponieważ nie przyczynia się on do odkrztuszania wydzieliny. Bardzo charakterystyczne jest dla niego uczucie łaskotania w gardle. Powoduje to napady bardzo męczącego kaszlu, przypominającego poszczekiwanie. Może on świadczyć o początkach infekcji, a także o istnieniu alergii lub astmy. W przypadku astmy ataki suchego kaszlu dokuczają szczególnie nocą. Tego typu kaszel może też być objawem niewydolności serca lub pojawiać się w wyniku stosowania pewnych leków na nadciśnienie. W przypadku, gdy kaszel suchy oznacza początek infekcji, to po 2-3 dniach przechodzi w kaszel mokry.

Jak leczyć kaszel suchy i mokry?

Leczenie kaszlu mokrego wymaga podawania preparatów mukolitycznych i wykrztuśnych. Zmniejszają one lepkość śluzu i znacznie ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Konieczne jest również picie dużej ilości płynów, które dodatkowo rozrzedzają wydzielinę.

Kaszel suchy należy leczy się w zależności od jego przyczyn. Najczęściej stosowane są syropy, które łagodzą odruch wykrztuśny, zwłaszcza jeśli dolegliwości pojawiają się w nocy. Dobrym rozwiązaniem jest nawilżanie powietrza i stosowanie leków osłaniających śluzówkę gardła, ponieważ przy tego typu kaszlu szybko pojawiają się podrażnienia i ból. W przypadku, gdy przyczyną jest alergia lub astma, konieczne jest wykonanie testów i zastosowanie specjalistycznego leczenia. Niejednokrotnie niezbędne jest też wprowadzenie diety eliminacyjnej.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE