Jod i tarczyca – nierozłączna para

Jod i tarczyca – nierozłączna para

Mechanizm pracy tarczycy jest bardzo prosty. Wytwarza ona trójjodotyroninę i tyroksynę – dwa ważne hormony, odpowiedzialne za szereg procesów zachodzących w organizmie. Aby ich produkcja była możliwa, tarczyca potrzebuje jednak pewnego pierwiastka. I tu na arenę wstępuje jod. Odpowiednia ilość jodu gwarantuje odpowiednio wysoki poziom hormonów, a to z kolei zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie.

Siła jodu

W ten sposób tarczyca reguluje temperaturę ciała i proces przemiany materii oraz czuwa nad prawidłową pracą serca. To dzięki niej możemy cieszyć się dobrym stanem skóry, włosów, paznokci i zębów. Gruczoł ten odpowiada również za pracę i rozwój układu nerwowego.

Dopóki tarczyca ma wystarczającą ilość jodu do produkcji swoich hormonów, wszystkie procesy zachodzące za ich sprawą przebiegają pomyślnie. Problemy zaczynają się, gdy jodu nam brakuje, a tym samym niemożliwe jest wytworzenie dostatecznej ilości trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Wtedy do pracy przystępuje przysadka mózgowa, która zaczyna produkować więcej hormonu TSH. W ten sposób tarczyca jest stymulowana do wychwytywania z krwi większej ilości jodu. Jednak przy dłuższym niedoborze tego pierwiastka nie pomaga nawet wsparcie przysadki mózgowej, ponieważ tarczyca w dalszym ciągu nie produkuje tyle hormonów, ile potrzebujemy. Nie dość, że pojawia się niedoczynność tarczycy, to jeszcze, ze względu na jej wzmożoną pracę, na szyi tworzy się nieestetyczne zgrubienie – wol. Ponadto, cierpimy na szereg dolegliwości. Przybieramy na wadze, ponieważ mamy rozregulowany metabolizm, jest nam zimno, odczuwamy problemy z koncentracją, pogarsza się nam nastrój, a do tego nasza skóra jest pozbawiona blasku, sucha oraz rogowacieje na łokciach, kolanach i stopach. Zaczynają wypadać włosy, paznokcie są słabe i łamliwe. Jeśli jodu brakuje dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu i dojrzewania, mają one również problemy z uczeniem się i zachowaniem koncentracji, wolniej rosną i brakuje im energii.

uczen

Na ratunek tarczycy

Tarczyca tak naprawdę potrzebuje niewielkiej ilości jodu, aby prawidłowo pracować i dostarczać nam ważnych hormonów. Jeśli chcemy mieć pewność, że w naszym organizmie znajduje się dostateczna dawka jodu, odpowiednio się odżywiajmy. Ten cenny pierwiastek znajdziemy przede wszystkim w rybach morskich, owocach morza oraz w soli jodowanej (co nie jest wcale argumentem, aby używać więcej soli, niż jedną łyżeczkę dziennie). Dietę możemy uzupełnić także o tran. Wszyscy wiedzą również o zbawiennej mocy spacerów nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Wdychanie tamtejszego powietrza oraz kąpiele zapewnią nam sporą ilość jodu, która przeniknie przez naszą skórę i drogi oddechowe. Takie naturalne sposoby są bezpieczniejsze, niż łykanie suplementów z jodem. Jeśli już chcemy po nie sięgnąć, najpierw wybierzmy się do lekarza. Z jodem nie można bowiem przesadzać, gdyż istnieje ryzyko zachorowania na nadczynność tarczycy, która jest równie uporczywa, tyle, że wiąże się z odwrotnymi objawami – zaczynamy gwałtownie chudnąć, często się pocimy i jesteśmy nadpobudliwi, występują zaburzenia rytmu serca, a kobiety mogą mieć nawet problem z zajściem w ciążę. Przy niedoczynności natomiast, lekarz może zalecić właśnie zażywanie preparatów z jodem lub same hormony. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, którą określa się w toku odpowiednich badań.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wyniki Badań Krwi: jak je odczytywać?
Produkty Light: czy pomagają na w diecie?
Sylwoterapia: jak drzewa wpływają na nasze zdrowie?
Najlepsze Soczewki Kontaktowe: jak je zakładać?
Koktajle Odchudzające: kilka przepisów
Higiena Jamy Ustnej: zadbaj o swój uśmiech