Regularnie trenujesz? Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo

Regularnie trenujesz? Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo

Jeśli Ty też chcesz poprawić kondycję lub zrzucić parę kilogramów, zapoznaj się z naszymi poradami. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu.

O tym warto wiedzieć na początku

Zanim zaczniesz uprawiać sport, porządnie się do tego przygotuj. Zapewne od dawna intensywnie nie ćwiczyłeś, więc Twoje mięśnie nie będą przygotowane do nagłej zmiany. Zacznij od wysiłku niewielkiego. Jeśli jeździłeś windą, teraz korzystaj ze schodów. Na zakupy chodź pieszo zamiast jeździć samochodem. Zabierając się za domowe ćwiczenia, obciążenie oraz intensywność zwiększaj sukcesywnie, wraz z każdym treningiem.

Treningi planuj tak, by nie łapać zadyszki podczas rozmawiania. Na początku może być to trudne. Możesz też denerwować się, że nie widzisz efektów, ale spójrzmy prawdzie w oczy – po tygodniu trudno liczyć na spektakularne rezultaty.

Jeżeli zamierzasz uprawiać bardziej zaawansowaną dyscyplinę sportu, sprawdź, czy masz do niej predyspozycje. Niestety czasem jesteśmy narażeni na kontuzje właśnie dlatego, że nie dopasowaliśmy marzeń do realnych możliwości. Ważne są m. in. wzrost i budowa ciała. Nie zapomnij też, że wybierając sport wyczynowy, musisz zainwestować w ubezpieczenie sportowe. Zapewnij sobie ochronę już na początku przygody z nowym hobby: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-sportowe/.

Rozgrzewka ma znaczenie

Niestety wciąż jeszcze wielu ludzi myśli o rozgrzewce jak o stracie czasu. Tacy rwą się do „właściwej części” treningu, lekceważąc przygotowanie mięśni. To olbrzymi błąd! Rozgrzewka, polegająca na rozciąganiu mięśni, czyni je elastycznymi, stają się one bardziej odporne na zerwania, stany zapalne, naciągnięcia i inne urazy.

Rozgrzewka powinna być dostosowana czasowo do treningu. Organizm właściwie wprowadzony w rytm sportowego pobudzenia staje się odporny na kontuzje. W trakcie rozciągania warto „zaaplikować” mu te same ruchy, które będzie wykonywał w trakcie treningu. 

Jak rozplanować i monitorować treningi?

Niezdrowo jest nie uprawiać sportu, lecz równie niezdrowo jest doprowadzać do przetrenowania. Przeciążone mięśnie są podatne na uszkodzenia. Przy zbyt częstych lub intensywnych ćwiczeniach w całym organizmie spada odporność, a wówczas kolejne treningi są mozolniejsze i przynoszą gorszy efekt.

Jeśli ćwiczysz w domu i są to treningi z internetu czy poradnika, możesz je wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Decydując się na sport poza domem, np. wykupując lekcje w szkółce, wystarczający na początek będzie 1 raz w tygodniu.

Warto zainwestować w opaskę fitness lub zegarek sportowy. Urządzenie znajdujące się na nadgarstku nie będzie przeszkadzało w wykonywaniu ruchów, za to da Ci wiele informacji o ciele w czasie treningu. Na bieżąco skontroluje puls i poda wysokość ciśnienia. Zobaczysz też, ile kalorii spaliłeś, jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów po świętach.
 
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE