Jak zacząć zdrową dietę?

Jak zacząć zdrową dietę?

Jedną z wymówek, które sprawiają, że ludzie nie chcą zacząć zdrowo się odżywiać, jest czasochłonne przygotowywanie posiłków. Rozwiązaniem może być wtedy catering dietetyczny, który pozwoli zaoszczędzić czas i dostarczy każdego dnia gotowe posiłki (sprawdź https://fit-catering.pl/ile-kosztuje-catering-dietetyczny/).

Co to jest zdrowa dieta?

Zdrowa dieta to nic innego jak zdrowy tryb odżywiania się. Polega to na komponowaniu posiłków, które składają się z naturalnych składników oraz są ułożone według nowej piramidy żywieniowej. Oznacza to, że powinny się w nich znaleźć:

  • warzywa i owoce,
  • produkty zbożowe i mleczne,
  • mięso i ryby.

Sportowcy ponadto suplementują różnego rodzaju witaminy i minerały. Jednak dla ludzi, którzy nie prowadzą aż tak aktywnego trybu życia jest to zbędny dodatek do planu żywieniowego.

Zdrowa dieta powinna więc dostarczać naszemu organizmowi wszystkich składników, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować w codziennym życiu. Bardzo istotne jest także wprowadzenie ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, aby trenować z umiarem. Wystarczy pokonanie około pięciu kilometrów biegiem, w umiarkowanym zakresie tętna, które pozwoli na swobodną rozmowę w trakcie joggingu.

Co powinna zawierać zdrowa dieta?

Zdrowa dieta to między innymi odpowiednio skomponowane posiłki. Oprócz tego powinno się przestrzegać podstawowych zasad zdrowego żywienia. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim regularne spożywanie czterech lub pięciu posiłków dziennie, które będą sycące, ale nie będą zapychać. Witaminy i minerały powinny być czerpane z owoców i warzyw. Dlatego bardzo często zaleca się ich dodawanie praktycznie do każdego dania. Nie inaczej jest z produktami zbożowymi, które powinny być pełnoziarniste.

Utarło się błędne przekonanie, że każdy tłuszcz jest nieodpowiedni i przyczynia się do wzrostu wagi. Dodatkowych kilogramów przybywa, gdy spożywane wraz z posiłkami kalorie przekraczają dzienne zapotrzebowanie organizmu. Przy ciągłym trwaniu takiego stanu, nadmiar kalorii przetwarzany jest w tkankę tłuszczową magazynowaną w tkance podskórnej.

Dlatego w swojej diecie unikaj tłuszczów zwierzęcych, a ich miejsce niech zastąpią orzechy, oleje i tłuste ryby.

Jak zacząć zdrową dietę?

Wiele osób broni się przed dietą twierdząc, że nie są dobrymi kucharzami, ani nie mają czasu na codzienne gotowanie. Jest to w większości przypadków wymówka. Zdrowa dieta powinna być przystosowana do indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Można je określić przy pomocy dietetyka, który pozwoli dobrać odpowiednie wartości składników odżywczych.

W przypadku, gdy faktycznie brakuje czasu na przygotowywanie dań, alternatywą może być catering dietetyczny. Firmy oferujące taką usługę są coraz powszechniejsze. Ponadto dla nowych klientów proponują jeden dzień testowy, dzięki czemu można się przekonać, czy taka forma posiłków jest odpowiednia.

Catering dietetyczny to przede wszystkim zaoszczędzenie czasu, który można spożytkować na inne czynności. Bardzo często firmy cateringowe oferują dostawy posiłków do miejsca pracy, co gwarantuje świeżość składników w nich zawartych.

Zdrowa dieta, jeśli jest komponowana samodzielnie, nie powinna zawierać cukru, ani słodzonych napojów gazowanych, które tylko szkodzą organizmowi. Ponadto powinna ona być wsparta aktywnością fizyczną, która w głównej mierze decyduje o tym, czy cel zostanie osiągnięty, czy nie.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE