Jak wyleczyć wiosenne przeziębienie?

Jak wyleczyć wiosenne przeziębienie?

Co więcej, jesteśmy również znacznie bardziej podatni na atak drobnoustrojów chorobotwórczych. W sezonie wiosennym zmianie ulega zarówno ciśnienie atmosferyczne, jak i wilgotność powietrza. Mamy także do czynienia z dużymi różnicami temperatur, sięgającymi niekiedy nawet 20 stopni Celsjusza. Wszystko to wpływa negatywnie na nasze samopoczucie oraz układ odpornościowy, który po zimie jest znacząco osłabiony. Częste zmiany pogody za oknem sprzyjać mogą przegrzewaniu lub wychładzaniu, a co za tym idzie – znacznie łatwiej o przeziębienie. Nie bez znaczenia jest tu również długotrwałe zmęczenie oraz permanentny stres. Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej, pojawiające się przeziębienie stanowi wynik działania zimna, gorąca lub wiatru. W rzeczywistości chodzi tutaj o działanie wirusów takich jak rinowirusy, koronawirusy czy adenowirusy, przenoszonych drogą kropelkową.
 

Główne objawy wiosennego przeziębienia

Pierwszymi objawami przeziębienia są najczęściej: katar, kichanie, kaszel, chrypa, bóle głowy, drapanie i pieczenie w gardle, gorączka, dreszcze, osłabienie oraz brak apetytu. Wspomniane katar oraz kichanie w przebiegu przeziębienia charakteryzują się wyciekiem wodnisto-śluzowej wydzieliny. Nierzadko dolegliwości tej towarzyszy także podwyższona temperatura ciała, będącą naturalną reakcją obronną organizmu. Gorączka zwiększa ukrwienie tkanek oraz narządów, co sprawia, że komórki obronne są w stanie szybciej przedostawać się do miejsca infekcji. Kolejnym charakterystycznym objawem przeziębienia jest drapanie, ból oraz pieczenie gardła. Niekiedy pojawić może się również męczący, suchy kaszel.

Co na przeziębienie?

Z katarem uporać możemy się domowymi sposobami, sięgając po warzywa takie jak cebula, czosnek oraz chrzan. Wyjątkowo dobrze działają one podczas ich krojenia czy tarcia, jako że zawarte w nich substancje lotne, wywołując łzawienie, zwiększają wyciek z nosa i przynoszą natychmiastową ulgę.

Na oczyszczenie dróg oddechowych korzystnie wpływa nacieranie piersi, pleców oraz stóp maścią zawierającą w swoim składzie między innymi mentol (przykładem takiego preparatu jest Vicks Vaporub; więcej informacji na temat produktów marki znaleźć można na stronie: http://www.vicks.pl/pl-pl/jak-zapobiegac-przeziebieniu-i-grypie/leczenie-grypy-i-przeziebienia/co-na-przeziebienie-i-grype-dostepne-leki-bez-recepty). Równie pomocne mogą okazać się tu olejki – eukaliptusowy, herbaciany lub cyprysowy. Do przepłukiwania nosa zastosować można także sól fizjologiczną, która najlepiej sprawdzi się w leczeniu wiosennego przeziębienia u dzieci.

Zarówno z katarem, jak i z bólem gardła pomoże nam poradzić sobie herbata z miodem i cytryną. Ulgę przyniesie również płukanka z wody z solą lub naparu z kwiatu rumianku albo szałwii. Skuteczne są także inhalacje z aromatycznych olejków.

Suchy kaszel załagodzi mleko z dodatkiem miodu oraz czosnku oraz inhalacje z gorącej wody z dodatkiem soli kuchennej, a także napary z macierzanki, babci lancetowatej, tymianku, rozmarynu czy sosny.

Na gorączkę doskonale sprawdzają się herbatki napotne z czarnego bzu, malin, lipy oraz wiązówki błotnej. Warto tu również zastosować chłodne kompresy, które przykładać można zarówno na czoło i skronie, jak i pod pachy czy na pachwiny. Jeśli to nie okaże się skuteczne, sięgnąć można po jeden z preparatów przeciwgorączkowych bez recepty.

Podczas leczenia przeziębienia kluczową rolę odgrywa także picie dużej ilości płynów, najlepiej do 3 litrów dziennie. Wiele osób sięga wówczas po starą, sprawdzoną metodę, jaką są bańki. Nasze mamy i babcie korzystały z ich szklanej wersji ogniowej, która mogła wywoływać oparzenia. Obecnie jednak w sklepach dostępne są w pełni bezpieczne bańki próżniowe oraz gumowe bańki chińskie. Podczas zabiegu z ich udziałem wytwarza się podciśnienie, wywołujące wydostawanie się krwi z drobnych naczyń włosowatych pod skórę. Organizm traktuje ją jak ciało obce i zwalcza, pobudzając mechanizmy obronne organizmu oraz poprawiając ukrwienie układu oddechowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE