Dlaczego kichamy?

Dlaczego kichamy?

Kichanie to naturalna, gwałtowna reakcja organizmu na zanieczyszczenia nosa, takie jak: kurz, wirusy, czy pyłki, których organizm w ten sposób się pozbywa. Kichnięcie powoduje wyrzucenie powietrza i zebranych zanieczyszczeń na ok. 3 metry z prędkością ok. 160 km/h. W przyrodzie, oprócz ludzi kichają też zwierzęta.

Przyczyny kichania

 • Choroby układu oddechowego
  Kichamy przy zwykłym przeziębieniu, nieżycie nosa, czy grypie – w ten sposób organizm pozbywa się z organizmu wirusów. W jednym kichnięciu znajduje się nawet do 10 000 zarazków. Dlatego, zawsze należy pamiętać, aby podczas kichania zasłaniać usta chusteczką lub ręką i nie narażać otoczenia na „załapanie” takiego wyrzuconego przez nas wirusa.
 • Alergie
  Kichamy w reakcji na drażniące nasz nos pyłki, które unoszą się w powietrzu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. W momencie kichnięcia, organizm dosłownie wyrzuca z siebie szkodliwy dla niego alergen.
 • Perfumy
  W wodach toaletowych i perfumach często znajdują się substancje drażniące co delikatniejsze śluzówki nosa, na co niektórzy ludzie reagują kichaniem.
 • Ostre przyprawy
  Czasem kichamy dlatego, że przyprawy, które spożywaliśmy lub tylko wąchaliśmy podrażniły śluzówkę nosa.
 • Intensywne ćwiczenia
  Czasem zdarza się też, że kichnięcie następuje podczas intensywnego treningu, kiedy to pocimy się i wydalamy z organizmu wodę i toksyny. W ten sposób, organizm zawiadamia nas o tym, że mamy przesuszoną śluzówkę nosa.
 • Patrzenie na światło słoneczne
  Często można też zauważyć, że niektórzy ludzie kichają po spojrzeniu na słońce. Lekarze zbadali to zjawisko i orzekli, że jest to dziedziczny odruch kichania spowodowany światłem słonecznym i nadali mu nazwę – zespół ACHOO (z ang. achoo to wyraz onomatopeiczny mający oddać dźwięk kichania – tak jak w języku polskim -„a psik”).

  Zespół ten wywołuje niewielka zmiana w przewodzeniu impulsów nerwowych przez nerw trójdzielny, którego zakończenia znajdują się w śluzówce nosa. W przypadku zespołu ACHOO, nerw ten zostaje pobudzony pod wpływem impulsów biegnących od siatkówki oka do nerwu wzrokowego, co skutkuje kichaniem podczas patrzenia na słońce.

Ciekawostki o kichaniu

 • To, że kichanie jest obronną reakcją organizmu zauważono już w starożytności. Persowie wierzyli, że kichając, wyrzucamy z siebie demony.
 • W historii opisano jeden przypadek ciągłego kichania – mała dziewczyna kichała codziennie przez dwa lata, zachowując między kolejnymi kichnięciami kilkuminutowe przerwy.
 • Kichanie pozwoliło uratować przed wyginięciem gatunek małpy Rhinopithecus strykeri. W jaki sposób? Zwierzęta te mają tak skonstruowane nozdrza, że podczas deszczu wlewa się do nich woda. Organizmy zwierząt, chcąc się jej pozbyć – kichają. Właśnie dzięki temu odgłosowi, przyrodnikom podążającym na ratunek ukrywającym się w Himalajach zwierzętom, udało się je odnaleźć.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE