Charakterystycznym objawem stanu zapalnego jest zaczerwienienie gardła oraz niezbyt silny ból. Jeśli objaw ten utrzymuje się dłużej niż tydzień, mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem gardła, którego lepiej nie bagatelizować. Przyczyny mogą być różne, najczęściej źródłem problemu jest słabe nawilżenie błon śluzowych, a także alergie (o których pisaliśmy w związku z chorobowymi zmianami skórnymi:
https://www.product-port.com/pl/ ). Zaburzenia związane z wydzielaniem śluzu u kobiet uwarunkowane są czasem brakiem równowagi hormonalnej w okresie menopauzy. Współwystępują również z cukrzycą i refluksem żołądkowo-przełykowym. Jakie objawy towarzyszą przewlekłemu zapaleniu gardła i jak je leczyć?
Objawy przewlekłego zapalenia gardła
Przewlekłe zapalenie gardła objawia się następującymi dolegliwościami:
- zaczerwienieniem i bólem gardła,
- uczuciem suchości,
- suchym kaszlem,
- trudnościami w przełykaniu śliny.
Powyższe objawy mogą wskazywać na inne schorzenia, ale cechą charakterystyczną przewlekłego zapalenia gardła jest brak gorączki, a także naprzemienne ustępowanie oraz nawracanie objawów.
Jak leczyć przewlekłe zapalenie gardła?
Sposób leczenia powinien być zależny od przyczyny stanu zapalnego. W przypadku alergii przyjmuje się leki przeciwalergiczne, w przypadku refluksu należy zmienić nawyki żywieniowe i przyjmować leki łagodzące tę przypadłość. Zaleca się także stosować preparaty bogate w witaminę C oraz inne składniki przeciwzapalne, takie jak miód, cytryna czy sok malinowy. Skuteczne w łagodzeniu objawów są inhalacje parowe z dodatkiem olejków eterycznych (zwłaszcza lawendowego i tymiankowego) i z ziołowych naparów (szałwia, rumianek).
Do tradycyjnych „płukanek” na ból gardła, czyli roztworów soli oraz mieszanek ziołowych, warto dodawać glicerynę – nawilża ona podrażnione błony śluzowe. Ewentualnie można sięgnąć po specyfiki o miejscowym działaniu odkażającym: specjalne aerozole, tabletki do ssania czy płyny do płukania gardła. Poza tym przy uporczywych stanach zapalnych powinno się pić dużo wody (ok. 2 l dziennie) i najlepiej zrezygnować z picia czarnej herbaty. Przeszkodą na drodze do wyzdrowienia są również pikantne potrawy, alkohol i papierosy. Wskazane jest unikanie pomieszczeń zadymionych i zakurzonych.
Przewlekłe zapalenie gardła może być zwiastunem wielu poważnych chorób, dlatego po zaobserwowaniu opisanych powyżej symptomów warto przeprowadzić badania laryngologiczne. Uporczywe stany zapalne bywają następstwem drastycznego spadku odporności, który towarzyszy między innymi białaczce, chłoniakom, ziarnicy czy AIDS.
A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y