Jak się przygotować do regularnych treningów sportowych?

Jak się przygotować do regularnych treningów sportowych?

Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, co musisz zrobić, by dobrze się przygotować do treningu sportowego. Odznacz ptaszkiem punkty na liście i zacznij ćwiczyć.

Akcesoria do treningu sportowego

Zanim zaczniesz regularne treningi sportowe, zadbaj o akcesoria pomocniczo-motywacyjne. Nie są konieczne, ale na pewno bardzo przydatne:

  • opaska fitness na rękę Xiaomi Mi Band 3 to drobne akcesorium do treningów sportowych, które umożliwia liczenie kroków, pokonywanego dystansu, spalanych kalorii i pulsu. W nocy sprawdzisz opaską także jakość snu. Dlaczego warto ją kupić? Bo kiedy widzisz efekty na bieżąco i są one satysfakcjonujące, łatwiej Ci wytrwać w postanowieniu;
  • odtwarzacz muzyczny i słuchawki Bluetooth to urządzenia, które umilą Ci trening. Jeśli nie chcesz przeszkadzać innym głośną i energetyczną muzyką lub zamierzasz trenować na dworze, weź ze sobą ten zestaw – godzina początkowo niewątpliwie męczącego biegu stanie się godziną spędzoną sam na sam z ukochanym wykonawcą;
  • odzież sportowa działa motywująco, ale także ułatwia trening. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś na początku przygody ze sportem ćwiczył w dresie lub starych ubraniach, jednak tylko odpowiednia odzież sportowa zapewni Ci nieograniczone możliwości ruchu, a Twojej skórze wentylację. Nie nabawisz się potówek ani odparzeń. Pamiętaj, by wybrać odzież odpowiednią do uprawianej przez Ciebie dziedziny sportu.

O czym pamiętać podczas treningu sportowego?

Na początku nie szarżuj. Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że ćwiczy Ci się łatwo i niemal bez wysiłku, pamiętaj, że to tylko złudzenie. Kolejnego dnia będziesz miał zakwasy. Zacznij więc od treningów lekkich, a intensywność, długość oraz ciężar zwiększaj z czasem.

Podstawą treningów sportowych jest regularność. Powtarzanie wysiłku sprawia, że ćwiczenia zaczynają dawać efekty: zmniejszenie tkanki tłuszczowej, zwiększenie mięśniowej, podniesienie wytrzymałości. Jeśli nie masz kompetencji, nie układaj planu ćwiczeń samodzielnie, nawet na podstawie internetowych porad. Wynajmij trenera lub poproś o radę osobę, która opiekuje się siłownią, jeśli to właśnie tam zamierzasz się udać.

Zanim zabierzesz się za treningi sportowe, koniecznie wykonaj podstawowe badania w przychodni. Może się okazać, że nie masz predyspozycji do niektórych dyscyplin, a uprawianie ich może Ci wręcz zaszkodzić.

Trzy fazy treningu sportowego

Kiedy już zaczniesz trening sportowy, miej na uwadze, że zanim zabierzesz się za właściwą część ćwiczeń, musisz wykonać rozgrzewkę. Rozgrzewka przygotowuje organizm do podjęcia większego wysiłku. Rozciągasz wówczas mięśnie i zapobiegasz urazom. Może to być trucht, szybki marsz, jazda na rowerku albo gimnastyka w miejscu.

Po wykonaniu treningu sportowego daj organizmowi czas na powrót do stanu wyjściowego. Zapewnij mu fazę wyciszania. Stopniowo zmniejszaj obciążenie mięśni, np. poprzez wolniejszy bieg lub krótsze powtórzenia. Intensywnego treningu nigdy nie przerywaj nagle. Uspokój oddech i puls.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kolka: czy można jej uniknąć?
Squash: sport korzystny dla naszego zdrowia
Rozgrzewka: kluczowa przed każdym treningiem
Ubezpieczenia Dla Sportowców: zadbaj o swoje bezpieczeństwo w razie wypadku
Bcaa: zbuduj skutecznie masę mięśniową
Ćwiczenia: jak zacząć trenować?