Jak przechowywać domowe wino?

Jak przechowywać domowe wino?

Trunek możemy wyprodukować z różnych owoców, np. z wiśni, czereśni, truskawek, malin, agrestu, porzeczek oraz wielu innych. Proces fermentacji przebiega dość długo, dlatego w tym czasie warto zadbać o zapewnienie jak najlepszych warunków do prawidłowego dojrzewania napojów alkoholowych.

Konserwowanie owego trunku nie należy do najłatwiejszych zadań. Napój w tym czasie podlega wielu reakcjom chemicznym, wskutek których wykształca się jego zapach, smak oraz barwa. Efekt ten uzyskuje się po fermentacji. To czas, w którym producent powinien sprostać standardowym wymogom dojrzewania i leżakowania wina. Na te wymogi składają się między innymi odpowiednia temperatura, wilgotność czy zaciemnienie. Trunek można umieścić w baniaku na wino.

Zapewnienie właściwych warunków

Gdy zauważymy, że proces fermentacji zakończył się i wino gotowe jest do zlania do butelek, warto zwrócić uwagę na wcześniejsze przygotowanie. Należy pamiętać, iż taki napój powinien leżakować jeszcze około kilka tygodni lub nawet lat.

Pierwszym krokiem będzie upewnienie się, czy wino jest klarowne, a więc czyste, pozbawione wszelkich drobin, które mogłyby unosić się na jego powierzchni. Zazwyczaj trunek klaruje się sam, jednak gdy się tak nie stanie, wówczas wskazane jest użycie specjalnego środka klarującego. Kolejną kwestią jest ocena stabilności napoju. Ważne, by w procesie leżakowania wino nie zmętniało i nie uległo zepsuciu.

Dodatkowo można wspomóc się dwutlenkiem siarki, który zwalcza bakterie i pleśń rozwijające się w trunku.

Zagrożenia, jakie mogą stanąć nam na drodze podczas leżakowania wina, to wystąpienie zakażenia mikrobiologicznego i oksydacja, czyli utlenienie. Występują one, gdy trunek ma nadmierny kontakt z powietrzem oraz zbyt niskie stężenie dwutlenku siarki. Niekontrolowany dopływ tlenu wyrządza nieodwracalne szkody: w napoju może zajść reakcja,wskutek której wytworzony zostanie kwas octowy, może dojść do niepożądanej zmiany barwy (często na odcień brązowy), możliwy też jest rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego bardzo ważne jest, by kontrolować wszystko, co składa się na bezpieczne przechowywanie wina.

Dopływ światła

Dla tego rodzaju trunku najlepszym rozwiązaniem jest jego usytuowanie w zaciemnionym pomieszczeniu. Naświetlanie powoduje utlenianie się napoju. Ponadto jasność nasila dojrzewanie wina, wywołując niekorzystne zmiany smaku. Jeśli przechowujemy wino w pomieszczeniu, gdzie są okna – wskazane jest je zasłonić. Promienie UV, które emitują żarówki halogenowe i jarzeniowe, są niezwykle szkodliwe, pada z nich bardzo ostre światło. Jeżeli to konieczne, można je zastąpić żarówkami LED lub skorzystać z tradycyjnej świecy.

Świeże powietrze

Dopływ powietrza jest niezbędny. Jednak warto pamiętać, aby unikać wszelkich przeciągów, które sprawią, że temperatura w pomieszczeniu będzie niestabilna. W miejscu, w którym zlokalizowane są trunki, powinna być wentylacja.

Temperatura

Wysokość temperatury w danym pomieszczeniu powinna wynosić od 10 do 18 stopni. Jednak tak naprawdę każdy gatunek win wymaga innej stałości ciepła. Przyjmuje się, że optymalną temperaturą jest 12 stopni. Najważniejsze, aby była to stała temperatura. Wzrastająca (powyżej 18 stopni) przyczyni się do szybszego dojrzewania napoju, co w konsekwencji prowadzi do jego zepsucia. Natomiast zbyt niska hamuje cały proces ewolucji trunku.

Odpowiednia wilgotność

W pomieszczeniu, gdzie są trunki, odpowiednia wilgotność powietrza powinna wynosić od 65 do 80%. Zbyt niska wilgotność stwarza zagrożenie, ponieważ może doprowadzić do wyschnięcia korka, a co za tym idzie – spowoduje rozszczelnienie butelki. W piwnicach wilgotność często sięga około 90%, jednak nadmierna wilgoć nie powinna niekorzystnie wpłynąć na trunek. Może co najwyżej spowodować odklejenie etykiety. Aby utrzymać wilgotność na stałym poziomie, wskazany jest zakup nawilżacza powietrza bądź elektronicznego osuszacza.

Z dala od wstrząsów

Wszelkie wibracje bądź ruchy o wzmożonej częstotliwości mają bardzo niekorzystny wpływ na trunki. Nawet najmniejsze drgania mogą sprawić, że podczas procesu dojrzewania cząsteczki zostaną zawieszone w płynie. Aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych drgań, warto wyposażyć pomieszczenie do przechowywania w klimatyzator, który je zminimalizuje, a zapewni odpowiednią temperaturę (8-18 stopni). Klimatyzatory zazwyczaj wbudowane są w ścianę, do ich poprawnego działania konieczny jest dopływ powietrza z zewnątrz.

Czego unikać?

W sytuacji, gdy po otwarciu trunku nie możemy opróżnić całej butelki, zaleca się ponownie włożyć korek do szyjki i odstawić ją do lodówki. Jednak starajmy się nie trzymać napoju w lodówce dłużej niż tydzień. W przeciwnym razie trunek straci swój smak i wszelkie właściwości. Należy unikać przechowywania wina w domu, a przede wszystkim w kuchni, bowiem podczas gotowania często następuje zmiana wilgotności, co jest nieprzyjazne dla napojów wysokoprocentowych.

Miejsce przechowywania

Najlepszym miejscem zapewniającym idealne warunki do dojrzewania i leżakowania tego rodzaju trunków jest piwnica. Jednak nie każdy koneser ma ją do dyspozycji.

Jeśli nie dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem, można zagospodarować miejsce we własnym mieszkaniu. Istotne jest, aby spełnione zostały najważniejsze warunki, czyli brak słońca, ciemne pomieszczenie oraz odpowiednia wilgotność.
 

Ustawienie butelek

Butelki do przechowywania wina należy ustawiać w pozycji półleżącej lub leżącej. Najistotniejsze jest, aby korek był cały czas zwilżony, co uchroni go przed wysychaniem. Trunek ten potrzebuje spokoju, tak więc należy unikać częstego transferowania szkła.
 

Czas leżakowania

Zaleca się, aby trunki w kolorze białym bądź różowym umieścić najbliżej podłogi, gdyż panuje tam niższa temperatura, która jest korzystniejsza dla tego rodzaju napojów. Czerwone zaś powinno się umieścić nieco wyżej. Te trunki, które wymagają dłuższego czasu leżakowania, należy odłożyć nieco dalej, a bliżej umiejscowić te, które nadają się do spożycia w niedługim czasie.

Przechowywanie z innymi produktami

Napój domowej roboty jest bardzo wrażliwy na zapachy innych produktów, więc niewskazane jest trzymanie go w tym samym miejscu, w którym znajdują się np. warzywa, owoce czy sery, bowiem szybko przejmie każdy aromat. Mimo że towarzystwo innych alkoholi nie jest problemem – najlepiej pozostawić go osobno.

Stworzenie własnej kolekcji

Miłośnicy trunków własnej produkcji z pewnością chętnie stworzą własną kolekcję napojów. Alkohole z upływem czasu nabierają niepowtarzalnych cech, które je uświetniają. Jednak warto niekiedy otwierać butelki z danego rocznika i sprawdzać, czy dany trunek nie stracił na jakości. Dla pasjonatów doskonałym rozwiązaniem może być także wybudowanie specjalnej piwniczki, w której zmieści się cały zapas alkoholu.
 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE