Jak pielęgnować stopy?

Jak pielęgnować stopy?

Zadbane stopy pozwalają bez krępacji wyjść na plażę lub na basen oraz uniknąć nieprzychylnych spojrzeń. Dzięki temu my sami zyskujemy większą pewność siebie. Poza tym w myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, można minimalizować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Skutki nieodpowiedniej pielęgnacji stóp

Przyczyną nagniotek, odcisków i modzeli jest korzystanie z niewygodnego obuwia oraz nieodpowiednia pielęgnacja stóp. Na wspomniane mankamenty urody stosujemy przede wszystkim plastry i kremy. Jednak możemy dodatkowo wspomagać terapię domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Dzięki nim zrogowaciały naskórek przestanie powracać.

Zasady prawidłowej pielęgnacji stóp

Właściwa pielęgnacja stóp składa się z trzech etapów: namaczania, złuszczania i nawilżania.

Wystarczy przez kilkanaście minut moczyć stopy w letniej wodzie – najlepiej z dodatkiem soli kuchennej lub płynu do stóp. Po tym czasie skóra staje się miękka, a zrogowaciały naskórek łatwy do usunięcia. Przy okazji jest to wyjątkowo odprężający i relaksujący zabieg.

Kolejnym krokiem jest złuszczanie. Pamiętaj jednak, aby nie podrażnić skóry! Zbyt intensywne używanie tarki ironicznie sprawi, że rogowacenie zamiast zniknąć – będzie się nasilać. Raz na jakiś czas możesz również zrobić sobie peeling stóp, który dodatkowo wygładzi skórę. Skorzystaj z produktów z drogerii lub zwykłej soli kuchennej.

Ostatnim etapem jest nawilżanie. Najlepsze są specjalistyczne kremy do stóp. Jednak nie martw się, jeśli takowego nie posiadasz. Zamiast niego możesz użyć zwykłego kremu do rąk lub balsamu do ciała. Ciekawym rozwiązaniem są też maski do stóp, które dodatkowo odżywią i nawilżą skórę.

Higiena paznokci

Pielęgnacja stóp to nie tylko dbałość o popękane pięty. Nie można zapominać również o paznokciach. Podczas podcinania trzeba zwracać dużą uwagę na to, by nie wycinać ich zbyt mocno przy brzegach. Paznokcie stóp zawsze powinny mieć kształt kwadratu, w przeciwnym razie mogą wrastać. Jeśli płytka paznokcia jest poszarzała sięgnij po odżywkę wybielającą.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE