Jak ochłodzić dom w lecie?

Jak ochłodzić dom w lecie?

Nawet najwięksi wielbiciele lata mają pewną granicę wytrzymałości dla upałów, a już zwłaszcza dla stojącego powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Jak sobie z nim poradzić, nie inwestując jednocześnie w kosztowną klimatyzację?

Nie wpuszczaj żaru do środka

Choć otwieranie w dzień okien to nasz pierwszy odruch, przynosi ono więcej szkody niż pożytku. Wpuszczamy bowiem do środka gorące powietrze, którego później trudno jest się pozbyć. Nauczmy się korzystać z okien o właściwych porach: otwórzmy je wczesnym rankiem (maksymalnie do okolic 7 rano), po czym zamknijmy je na cały dzień i otwórzmy znowu dopiero wieczorem. Jeśli możemy, pozostawmy okna otwarte na całą noc. Zamknięcie okien przed nadejściem największych upałów sprawi, że w naszym domu pozostanie chłodniejsze powietrze z nocy/poranka, a żar nie dostanie się do środka.

Postaw na mrok

Kolejną bronią w walce z gorącym powietrzem jest szczelne zasłonięcie okien. Najbardziej skuteczne są rolety (szczególnie zewnętrzne), później żaluzje i grube zasłony. Jeżeli okna wychodzą na południe/wschód, najlepiej w ogóle nie odsłaniaj ich po nocy. Jeśli przebywanie w zaciemnionych pomieszczeniach przez cały dzień wydaje Ci się niewygodne, a nawet przygnębiające, pomyśl o tym, że mieszkańcy południa Europy w ten sposób ratują się przed upałami każdego dnia – a optymizmu i chęci do życia im nie brakuje.

Sięgnij po pomoc

Elektryczne wentylatory do postawienia na podłodze czy na biurku nie kosztują dużo, a są nieocenioną pomocą w czasie upałów. Dzięki ich poręczności, zabierzesz je ze sobą do każdego pomieszczenia, w którym będziesz przebywać.

Oszczędź pracę sobie… i sprzętowi

W czasie największych upałów staraj się nie korzystać ze sprzętów elektrycznych – w czasie pracy wytwarzają wiele ciepła. Zrób sobie też przerwę od gotowania – unoszące się z garnków opary tylko dodatkowo podniosą temperaturę w domu. Postaw na zimne potrawy – jak chociażby chłodnik, który świetnie sprawdzi się w letnie popołudnia.

Zainwestuj w przyszłość

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, posadź w ogrodzie drzewa, które po wyrośnięciu osłonią okna przed promieniami słonecznymi.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE