Najlepsze urządzenie do ochłodzenia się w lecie

Najlepsze urządzenie do ochłodzenia się w lecie

Mając w domu urządzenie do natychmiastowego schładzania, unikniesz jeżdżenia po sklepach na ostatnią chwilę w przyszłym roku. Grunt to być przygotowanym, zanim nadejdą upały!

Rozwiązanie niskobudżetowe

Chcesz się schłodzić, ale przy okazji zaoszczędzić? Wentylatory – zwane także wiatrakami domowymi – to urządzenia przystępne cenowo oraz, w porównaniu z innymi sprzętami chłodzącymi, niegenerujące wysokich kosztów użytkowania.

Zalety takie jak niska cena, większa mobilność i prosta obsługa równoważone są wadami: niższą mocą, mniejszymi możliwościami czy doraźnym działaniem. Są to urządzenia proste, ale wystarczające na potrzeby domowe. Dobrze sprawdzą się również w warsztacie czy biurze – podczas pracy. Pomogą się zrelaksować i zapomnieć o upale. Z reguły podłączane są do sieci, a więc wymagają dostępności gniazdka, a ich umiejscowienie ogranicza długość kabla. (Warto pamiętać, że podczas korzystania z przedłużaczy może dojść do spadku napięcia i mniejszej wydajności urządzenia.)

2_najlepsze-urzadzenie-do-ochlodzenia-sie-w-lecie.jpg

Wentylatory domowe dostępne są w dwóch modelach: stojących i biurkowych. Te pierwsze cechuje wyższa moc, dzięki czemu mogą schłodzić większą przestrzeń, a także przysłużą się kilku osobom na raz. Są mniej mobilne – raczej nie zabierzemy ich w podróż – za to mają więcej opcji. Odznaczają się ruchomą głowicą, regulowaną nogą, a także kilkoma trybami pracy.

Wentylatorki biurkowe są idealne na potrzeby jednej osoby. Stojąc na jej biurku czy stole, umilą pracę przy komputerze, odrabianie lekcji czy czytanie książki. Mają niższą moc, co jednak nie stanowi wady. Po pierwsze zużywają mniej prądu. Po drugie stoją bliżej twarzy, więc silny wiatr byłby niewskazany. Po trzecie mniej hałasują.

Rozwiązanie dla alergików

Wentylatory mieszają powietrze, ale nie oczyszczają go. Przeciwnie działa klimator, zwany również klimatyzerem. To mobilne urządzenie, które pochłania gorące powietrze i przepuszcza przez filtr wodny. W efekcie uwalnia je schłodzone i pozbawione kurzu, pyłków i roztoczy. Mało tego, z uwagi na obecność wody jako „wkładu”, klimator nawilża powietrze – jest idealny do sypialni.

Klimatyzery są mobilne – można je przemieszczać pomiędzy pokojami. Nie zabierają wiele miejsca, więc nie trzeba organizować dla nich specjalnej przestrzeni. Obniżają temperaturę w pomieszczeniu, jednak nieznacznie bo o ok. 4°C.

3_najlepsze-urzadzenie-do-ochlodzenia-sie-w-lecie.jpg

Rozwiązanie dla wymagających

Najwięcej możliwości daje wykorzystanie klimatyzatora, zwłaszcza tradycyjnego. Ponieważ jednak montuje się go na ścianie, jest to przedsięwzięcie wymagające przeznaczenia większego budżetu, a także poświęcenia czasu. Tradycyjny klimatyzator obniża – a także podwyższa, w zależności od potrzeb i pory roku – temperaturę do wartości, którą wybierzemy. Temperatura utrzymuje się nawet po tym, jak go wyłączymy. Niestety nie zmieni się w całym mieszkaniu, jeśli jest duże. Klimatyzatory są rewelacyjnym rozwiązaniem do biur i innych miejsc pracy.

W domu lepiej sprawdzi się klimatyzator mobilny. Ma mniejszą moc od montowanego na ścianie, a także jest głośniejszy, jednak pozwala na przenoszenie pomiędzy pokojami i ograniczenie kosztów zużycia energii. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega jego praca, sprawdzisz to w artykule: Jak działa klimatyzator przenośny?. Poznasz także rodzaje profesjonalnych klimatyzatorów przenośnych i dowiesz się, jak wybrać właściwy.

ARTYKUŁ  ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE