Dziecko chrapie – co zrobić i z kim skonsultować problem?

Dziecko chrapie – co zrobić i z kim skonsultować problem?

Zgodnie z danymi Fundacji Zdrowy Sen, podczas snu chrapie aż 8% polskich dzieci. Trudno jednak wskazać jedną przyczynę odnoszącą się do wszystkich przypadków. Konieczna jest więc indywidualna diagnostyka. Będzie ona niezbędna w sytuacji, gdy oprócz chrapania u dziecka pojawia się bezdech.  

Dlaczego dziecko chrapie?

Bezdech można łatwo poznać: pacjenci cierpiący na bezdech senny chrapią z krótkimi okresami ciszy, po których następują głębsze wdechy. Takie dzieci śpią też niespokojnie, nieraz budzą się w nocy, kręcą się w łóżku, a rano są niewyspane. Zdarza się, że pociechy z dolegliwością bezdechu sennego odczuwają potrzebę oddawania moczu w nocy, a w trakcie dnia są zmęczone i rozdrażnione, mają spierzchnięte wargi i cierpią na bóle głowy.

Trzeci migdał i zatkany nos

Najczęstszą przyczyną chrapania u dziecka jest rozrost trzeciego migdała. Taka sytuacja występuje, gdy dziecko choruje z dużą częstotliwością. Objawy pojawiają się głównie w okresie przedszkolnym – są to problemy z przełykaniem, niedosłuch czy właśnie chrapanie. Jeśli dodatkowo pojawia się bezdech senny, wizyta u lekarza i wycięcie trzeciego migdałka to konieczność. Może się też zdarzyć, że przyczyną chrapania jest niedrożny nos – zarówno ze względów anatomicznych, jak i z powodu infekcji, takich jak przeziębienie czy zapalenie zatok. W momencie gdy nos dziecka jest zapchany, pojawia się spory dyskomfort. O ile oddychanie w ciągu dnia jest ułatwione, w nocy, gdy dziecko znajduje się w pozycji leżącej, problem narasta. Wtedy najprościej oddychać przez usta, przez co często pojawia się problem chrapania.

Inne przyczyny chrapania

Chrapanie może wynikać także z wiotkości krtani, która zazwyczaj zanika samoistnie przed ukończeniem drugiego roku życia. Inną przyczyną mogą być objawy alergii, takie jak nieżyt nosa, przekrwienie śluzówki czy katar. Czynniki te mają negatywny wpływ na jakość snu. Chrapanie związane jest także z otyłością – dzieci z nadwagą, jedzące wysoko przetworzone produkty oraz dużą ilość słodyczy, mają większą skłonność do chrapania w nocy.

Co zrobić w przypadku chrapania?

Wiele dzieci z chrapania wyrasta, nie oznacza to jednak, że można zignorować problem. Czasem może się okazać, że konieczne będą zmiany w codziennych nawykach lub podjęcie odpowiedniego leczenia. Chrapanie prowadzi do niedotlenienia wszystkich tkanek i mózgu, utrudnia nocny odpoczynek, obniża jakość snu. Może też prowadzić do bezdechów sennych. Chrapiące dzieci niejednokrotnie mają problemy z nauką i koncentracją, często są też rozdrażnione i nadmiernie pobudzone. W przypadku tego typu dolegliwości pomoże laryngolog. Nie tylko zidentyfikuje źródło problemu, ale także wskaże najlepszą metodę radzenia sobie z dolegliwościami i oceni, czy chrapanie ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka i czy może prowadzić do bezdechów sennych. Jeśli problem nie mija, warto zabrać dziecko do laryngologa dziecięcego w Centrum Medycznym Promed.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Miesiączka: skuteczne metody łagodzenia bólu
Antykoncepcja Online: skorzystaj z e-recepty
Odczulanie: czy jest bezpieczne?
Katar: skiuteczne sposoby walki z zatkanym nosem
Pediatra: czym się zajmuje?
Problemy żołądkowe: diagnoza i profilaktyka