Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Nie wszystkie znane nam sposoby radzenia sobie z katarem, można stosować u niemowląt. Dorosły borykający się z katarem sięgnie po krople do nosa, które przyniosą ulgę na co najmniej kilka godzin. Zdecydowana większość kropli do nosa nie nadaje się jednak do stosowania u dzieci, zwłaszcza najmłodszych. A tych, które można aplikować niemowlakom, nie stosuje się dłużej niż 3-5 dni. Dlatego warto zapoznać się z metodami alternatywnymi.

Sól morska

Naturalne roztwory soli morskiej w atomizerze można stosować już u noworodków. Sprawdzają się nie tylko przy katarze, ale i przy codziennej higienie nosa. Sól morska oczyszcza nos i rozrzedza wydzielinę zalegającą w nim podczas kataru. W aptekach możemy znaleźć również maści do nosa z solą morską, przydatne jeśli dziecko nie toleruje aplikacji preparatu w formie sprayu.

Maść majerankowa

To tani i niezastąpiony preparat spełniający dwie funkcje. Maść majerankowa ułatwia oddychanie, delikatnie inhalując, oraz pielęgnuje podrażnioną podczas kataru skórę wokół noska. Jest poza tym bezpieczna, a maluchy zwykle nie buntują się przed jej aplikacją.

Inhalacje

Do inhalowania niemowląt i małych dzieci niezastąpiony jest inhalator kompresorowy. Umożliwia on podanie leków i preparatów wspomagających, rozbitych na bardzo niewielkie cząsteczki, co ułatwia ich wchłanianie. Inhalacja solą fizjologiczną udrożni i oczyści drogi oddechowe oraz uwolni zalegającą w nosie wydzielinę.

Tradycyjne inhalacje nad parującą wodą, z głową przykrytą ręcznikiem, nie są najlepszym sposobem udrożniania noska niemowląt. Tak małe dzieci mogą nie usiedzieć nad gorącą miską, istnieje zresztą zbyt duże ryzyko oparzenia się.

Olejki eteryczne

Nie wszystkie olejki eteryczne są bezpieczne dla małych dzieci, jednak wiele z nich można z powodzeniem włączyć do domowego leczenia. Olejek najlepiej dodawać do nawilżacza powietrza z funkcją aromaterapii lub do kominka aromaterapeutycznego. W aptece kupimy także plastry na piżamę nasączane olejkami. Bezpieczne olejki eteryczne przy katarze to olejek lawendowy, geraniowy, z drzewka herbacianego czy rumianku rzymskiego. Olejek eukaliptusowy, często stosowany na katar, zaleca się już starszakom.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE