Dom bezpieczny dla dziecka

Dom bezpieczny dla dziecka

Częścią nauki i poznawania świata jest bliski kontakt ze wszystkim, co nas otacza. W końcu każdy z nas musi sprawdzić, czy zabawka psa jest zjadliwa, co się stanie, jak naciśniemy ten czerwony guzik i czy uda nam się otworzyć wszystkie drzwi w zasięgu naszych rąk. Niestety, takie eksperymenty często mogą skończyć się tragicznie, dlatego najlepiej jeszcze przed pojawieniem się dziecka w domu zadbać o to, by mogło później poznawać swoje otoczenie bez ograniczeń i szkody dla swojego zdrowia lub życia.

Kuchnia

  • Pokrętła, gałki, guziczki
    Wszystko, co można przekręcić czy wcisnąć, prędzej czy później na pewno przykuje uwagę dziecka. Przyciski do programowania piekarnika czy pokrętła do regulowania ognia/temperatury na kuchence mogą stwarzać poważne zagrożenie (szczególnie w przypadku kuchenek gazowych). W związku z tym koniecznie należy zaopatrzyć się w nakładki, które uniemożliwią dziecku bezpośredni dostęp do pokręteł czy przycisków. Pamiętajmy też o mikrofalówce – najlepiej umieśćmy ją na blacie czy półce, do której dziecko nie sięga.
  • Ciepło, cieplej, parzy!
    Eksplorowanie kuchni jest wspaniałą zabawą, dopóki dziecko nie natknie się na nagrzany garnek czy nie zbliży się za bardzo do kuchenki. Warto zaopatrzyć się w osłonę kuchenki, która uniemożliwi dziecku dostęp do palników i garnków/patelni znajdujących się na niej. Pamiętajmy również o tym, by nie stawiać świeżo zdjętych z kuchenki czy wyjętych z piekarnika naczyń w miejscach, do których dziecko ma dostęp. Jeżeli natomiast nie posiadamy piekarnika z systemem zimnych drzwi, musimy zupełnie odgrodzić od niego dziecko na czas pieczenia.
  • Wszystko jest zabawką
    Porozrzucane sztućce to najkrótsza droga do tragedii. Chowanie ich w niedostępnych dla dziecka miejscach to nawyk, który musimy sobie jak najszybciej wyrobić. Pamiętajmy, że każdy, nie tylko ostry przedmiot, to potencjalne zagrożenie, chowajmy więc także drewniane łyżki czy trzepaczki do jajek. Innymi przedmiotami, które mogą przyciągnąć uwagę dziecka, są środki chemiczne (np. płyny do mycia naczyń), ścierki/gąbki do naczyń czy magnesy na lodówce. Magnesy najlepiej w ogóle pochowaj, a środki do mycia trzymaj na odpowiednich wysokościach, tak, by dziecko do nich nie dosięgło.
  • dzieci_kuchnia

  • Wszędzie trzeba zajrzeć
    Za drzwiami zawsze coś się kryje, a otwarcie ich to jeden z pierwszych kroków na drodze do przygody. Pamiętajmy więc, by zaopatrzyć się w klipsy, którymi ograniczymy dzieciom dostęp do wnętrza lodówki, piekarnika, mikrofalówki czy szafek. Załóżmy także blokady na szuflady, szczególnie te zawierające jedzenie, lekarstwa, sztućce i inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Aby całkowicie nie odebrać dziecku zabawy, jaką jest eksplorowanie każdego centymetra sześciennego kuchni, możemy pozostawić odblokowaną najniższą szufladę, w której na przykład ukryjemy kilka bezpiecznych zabawek.
    Pamiętajmy również, aby kosz na śmieci znajdował się w szafce, a nie stał na widoku!
  • Sznureczek?
    Kable to dla dziecka kolejna potencjalna zabawka. Pod żadnym pozorem nie pozwólmy kablom od elektronicznego czajnika czy opiekacza zwisać poza blatem czy półką. Jedno mocniejsze pociągnięcie wystarczy, żeby sprzęt spadł i zrobił dziecku krzywdę.
  • Czas na przekąskę
    W końcu pamiętajmy też o tendencji dzieci do próbowania smaku wszystkiego, co znajdą na swojej drodze, a już szczególnie, jeśli znalezisko dodatkowo ładnie pachnie. Przechowujmy każdy rodzaj jedzenia i picia w szafkach, szufladach lub pojemnikach, a kiedy jesteśmy w trakcie przyrządzania posiłku, miejmy cały czas oko na dziecko, a najlepiej znajdźmy coś, czym zajmie się obok nas.
    Jeżeli mamy w domu zwierzęta, musimy znaleźć takie miejsce dla ich misek, by nie przyciągały uwagi dziecka. Co prawda dzieci szybko się uczą, że nie jest to coś, w czym należy szukać smakołyków, niemniej pierwsze samodzielne wyprawy do kuchni mogą skończyć się rozlaną wodą czy degustacją kociej karmy.

Łazienka

  • Butelki, buteleczki, zatrucia
    To w łazience najczęściej trzymamy większość środków chemicznych do czyszczenia i sprzątania, dlatego KONIECZNIE znajdźmy na nie szafkę, która będzie poza zasięgiem rąk dziecka. Może to być najwyższa szafka w łazience, może być szafka pod umywalką, byle tylko była szczelnie zamknięta. Już nieduża ilość spożytych środków chemicznych może spowodować tragiczne skutki.
    Ta sama zasada tyczy się wszelkich szamponów, odżywek, płynów do kąpieli, żeli do golenia, mydeł w płynie i pozostałych kosmetyków, których używamy na co dzień. Jeżeli każdorazowe chowanie i wyciąganie ich z szafek jest uciążliwe, być może uda Ci się zainstalować dodatkową półkę, do której nie będą sięgać dzieci?
  • Niebezpieczna woda
    Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy nigdy wanny napełnionej nawet niedużą ilością wody. Sprytny maluch znajdzie sposób, żeby się do niej wdrapać, a kiedy tam się znajdzie, już niewiele potrzeba do katastrofy.
  • Tu jeszcze nie zaglądałem!
    Część z dzieci być może przez swoje pierwsze lata życia nawet nie zwróci uwagi na toaletę, niemniej dodatkowe zabezpieczenia nigdy nie zaszkodzą. Zaopatrz się w klips do zamykania klapy, który uniemożliwi dzieciom dostęp do muszli klozetowej.
    Miejscem, które z całą pewnością w którymś momencie zainteresuje dziecko, jest pralka z drzwiczkami od frontu. Po kilku obserwacjach prania czy seansach kreskówek, w których co jakiś czas nieszczęśliwy zwierzak staje się ofiarą wirowania i mydlin, dziecko na pewno na własnej skórze będzie chciało się przekonać, co też kryje się za tymi dziwnymi drzwiczkami. Pamiętajmy więc także o blokadzie tych drzwi oraz o zabezpieczeniu guziczków do programowania (lub o wyłączaniu pralki z prądu).
  • dzieci_lazienka

  • Brudny problem
    Podczas gdy kosze na śmieci w kuchni z reguły trzymamy w szafkach, tak zasada ta raczej rzadko obowiązuje w łazience. Niestety, na okres pierwszych lat życia dziecka musimy albo zupełnie zrezygnować z kosza w łazience, albo znaleźć miejsce, w którym będzie on poza zasięgiem rąk dzieci.
  • Uwaga, śliska podłoga!
    Mokre płytki to podwójne zagrożenie dla dziecka. Z jednej strony ono samo może poślizgnąć się i uderzyć głową chociażby o wannę, z drugiej to my, trzymając dziecko na rękach na przykład po kąpieli, możemy stracić równowagę i doprowadzić do niepotrzebnego wypadku. Jeżeli więc nasza podłoga w łazience staje się niebezpieczna, gdy wyleje się na nią woda, kupmy maty lub dywaniki antypoślizgowe, dzięki którym nikomu nie będzie grozić upadek.
  • Może suszenie?
    Lokówki, suszarki, prostownice czy elektroniczne maszynki do golenia kryją w sobie całe mnóstwo zagrożeń. W rękach dzieci mogą doprowadzić do oparzeń, skaleczeń czy porażenia prądem, jeśli znajdą się w kontakcie z wodą. Dlatego natychmiast po ich użyciu odłączajmy je z prądu, a najlepiej od razu chowajmy do szafki, z której nie będą kusić dzieci.
  • Drobne, ale niebezpieczne
    Inne przedmioty, których nie możemy pozostawiać w zasięgu rąk dziecka, to: maszynki do golenia, lekarstwa, kosmetyki do makijażu, kremy. Najlepiej, tak jak w przypadku kuchni, założyć blokady na wszystkie szuflady i szafki i tam bezpiecznie przechowywać te przedmioty.

Inne pomieszczenia

  • Pokój dziecka
    Nigdy nie stawiaj kołyski dziecka bezpośrednio pod oknem. Zastanów się też, czy rolety/żaluzje w jego pokoju nie są w zasięgu jego rąk – sznurki i linki mogą być bardzo niebezpieczne i pozornie niewinna zabawa może skończyć się nawet uduszeniem.
  • Schody
    Jeżeli mieszkasz w piętrowym domu, koniecznie pamiętaj o zabezpieczeniu schodów na pierwsze lata życia Twojego dziecka. Kup lub samodzielnie wykonaj bramkę, która nie pozwoli mu wyjść na stopnie ani z nich zejść. Kiedy już dziecko będzie samodzielnie chodzić, pamiętaj o zabezpieczeniu ich tak, by nie mogło się na nich poślizgnąć – jeżeli nie leży na nich dywan, to kup taśmy antypoślizgowe na każdy stopień.
  • Balkon i ogródek
    Jeśli masz przy domu ogródek lub wykorzystujesz swój balkon do takich samych celów, nigdy nie pozostawiaj w nich narzędzi ogrodniczych ani środków do uprawy roślin. Przed zakupem nasion upewnij się także, że żadna część roślin, które będziesz uprawiać, nie jest trująca.

Cały dom

  • Z dala od prądu!
    Zabezpieczenie źródeł prądu to jedna z pierwszych czynności, jakie należy wykonać podczas zabezpieczania domu dla dziecka. Kup – najlepiej z zapasem – zaślepki do kontaktów, które uchronią dzieci przed wkładaniem palców w niebezpieczne miejsca. Pamiętaj również o przedłużaczach i rozdzielaczach, najczęściej leżących na podłodze. Zaklej je folią lub przełóż gdzieś poza zasięg rąk dzieci – na półkę lub, jeśli masz taką możliwość, do zamykanej szafki.
  • Oparzenia nie tylko kuchenne
    Nie zapominajmy też o żelazku, którego zdarza nam się używać w różnych częściach domu. Pamiętajmy, że jeszcze przez jakiś czas po odłączeniu z prądu jest mocno nagrzane, a kontakt z delikatną skórą dziecka może doprowadzić nawet do poważnych oparzeń.
  • zelazko

  • Może odrobina świeżego powietrza?
    Jeżeli w Twoim domu jest balkon albo okna sięgające podłogi lub do których ułatwiony jest dostęp np. z kanapy, koniecznie załóż na klamkach dodatkowe zabezpieczenia. Starsze dzieci z pewnością poradzą sobie z otwarciem zwykłego okna czy drzwi balkonowych, a naprawdę niewiele potrzeba, żeby przez nie wypadły.
  • Jeden niewłaściwy ruch…
    Meble czy sprzęt z ostrymi kantami to gwarancja tego, że prędzej czy później poleją się niepotrzebne łzy. Zaopatrz się w zapas piankowych nakładek na kanty, dzięki którym zderzenie z szafką czy rogiem stołu nie będzie tak bolesne i niebezpieczne.
  • Przegląd mebli
    Zwróć uwagę na meble, na które dziecko może się wspiąć. Podczas gdy niewysokie sofy czy fotele, zwłaszcza stojące na miękkim dywanie, nie stanowią tak dużego zagrożenia, to już stołki czy krzesła, które łatwo mogą się przewrócić pod ciężarem dziecka – tak. Odsuń je pod stół, gdzie nie będą kusić dzieci do wspinaczek.
  • Porządek przede wszystkim
    Okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa to czas, kiedy szczególnie musimy dbać o porządek w domu. Każda przestrzeń musi być regularnie czyszczona i odkurzana, tak, by nie doprowadzić do rozwoju bakterii. Wszystkie przedmioty codziennego użytku, od tych najdrobniejszych, aż po pozornie za duże i ciężkie dla dzieci, muszą po każdym użyciu wrócić na swoje miejsce. W ten sposób zapewnimy dziecku bezpieczne i zdrowe warunki do rozwoju.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Porządek W łazience: podstawowe zasady
Kolekcja Home&you: przygotuj swój dom na wiosne
Impregnacja Drewna: poznaj różne sposoby
Akcesoria: służebne piękno
Jesienne Porządki: wybieramy akcesoria
Kompaktowa Myjka Wysokociśnieniowa: czy wato w nią zainwestować?