Dobre buty do biegania – czyli jakie?

Dobre buty do biegania – czyli jakie?

O ile nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy biegali w starym dresie bez specjalnych systemów wentylacyjnych i super funkcji, o tyle buty trzeba już wybrać dość odpowiedzialnie. Nie można biegać w tenisówkach czy zwykłym obuwiu sportowym, w którym chodzimy po mieście. Zwłaszcza jeśli zamierzamy biegać po asfalcie i chodnikach. Odpowiednie obuwie sportowe zapewnią niezbędną stabilizację i amortyzację, tym samym chroniąc kręgosłup i stawy, przede wszystkim kolan. Czy warto wydać kilkaset złotych na buty do biegania Nike, czy może szukać tańszych alternatyw? O tym poniżej.

Zasady wyboru obuwia

Skoro wiemy już, że buty do biegania muszą mieć swoją jakość, czas wybrać się do sklepu. Zanim jednak to zrobimy, zapamiętajmy, że najlepiej na przymiarkę butów wybrać się popołudniu, kiedy stopy są już trochę zmęczone długim chodzeniem i nieco nabrzmiałe. Tak samo zachowują się też podczas biegania, więc dopasowanie będzie idealne. Warto mieć też ze sobą skarpetki, w których mamy zamiar biegać.

Na miejscu buty do przymiarki zakładamy na obie stopy – większość osób ma niewielką asymetrię rozmiarów. Próbujemy się przejść, potruchtać w miejscu, zwracając uwagę czy pięta się porusza (nie powinna) i czy na pewno jest nam wygodnie. Jeśli coś nas uwiera, nie ma sensu wybierać takich butów.

Wybór butów a rodzaj stopy

Ważną kwestią przy wyborze butów jest dopasowanie jej do sposobu, w jaki stawiamy stopę. Profesjonalna obsługa w sklepie powinna od razu zwrócić nam na to uwagę. Są trzy tendencje – stopy neutralne lub normalne, pronujące i supinujące.

Osoby o normalnych stopach ustawiają piętę prosto w stosunku do nogi, rozkładając ciężar równomiernie. To dla nich przeznaczone są modele amortyzujące bez stabilizatora, określane też jako cushion.

Osoby ze stopą pronującą często mają płaskostopie i przenoszą ciężar ciała na krawędź stopy, a pięty ustawiają na zewnątrz wobec linii nogi. To dla nich są buty z amortyzacją i stabilizacją.

Osoby ze stopy supinującą podczas biegu przenoszą ciężar ciała na zewnętrzną krawędź. Zazwyczaj będą dla nich odpowiednie buty przeznaczone dla neutralnych stóp.

Ile wydać na buty i jaką markę wybrać?

Buty do biegania dostępne są w każdym przedziale cenowym, nawet już za kilkadziesiąt złotych. Raczej nie warto zwracać uwagi na te poniżej 100 zł, które pozostawiają sporo do życzenia pod względem trwałości i amortyzacji. W przedziale między 100 a 200 zł da się już znaleźć przyzwoite buty, jeśli nie mamy zbyt dużych wymagań, a powyżej 200 zł zaczyna się półka, która interesuje większość zapalonych biegaczy. Za dwieście kilkadziesiąt złotych kupimy już niektóre buty do biegania Nike czy Adidas, o sprawdzonej jakości i pewnej marce. Przed ostatecznym wyborem jednak warto przejrzeć aktualne rankingi butów do biegania, bo w tym temacie ciągle coś się zmienia. Duży wybór butów do biegania Nike można znaleźć np. tu: http://www.runnersclub.pl/pol_m_Buty-do-biegania-Nike-10142.html.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wesprzyj swoją kondycję przez Trening Ems
Godziny Treningów: jaka jest najlepsza pora?
Rower Elektryczny: rozrywka i zdrowie
Bcaa: zbuduj skutecznie masę mięśniową
Jazda Konna: poprawia kondycję i sprawia przyjemność
Przygotowanie Roweru Na Sezon: jak się za to zabrać?