Zanim przyjrzymy się konkretnym dietom, musimy pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych może zadziałać na nas jak cudowne remedium lub, równie dobrze, spowodować niechciane zaburzenia, jeśli dieta jest dla nas nieodpowiednia. Dlatego polecam rozwagę przy jej wyborze. To rada zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Ci ostatni niech nie myślą, że siła i tężyzna fizyczna uchronią ich przed negatywnymi skutkami złych diet. My natomiast skupmy się na kilku dietach, które warto polecić panom.
Dieta mięsna
To dieta dla tak zwanych prawdziwych mężczyzn – nie ogranicza ich ulubionego przysmaku. Wymaga tylko, aby mięso przygotowywać inaczej, niż smażąc je w panierce. Podczas takiej diety faceci mogą jeść zarówno drób, jak i wieprzowinę oraz wołowinę. Ważne, aby mięso piec lub gotować oraz unikać części tłustych. Posiłek, na który składa się mięso przetworzone lub tłuste, można jeść najwyżej trzy razy w tygodniu. Stąd, w menu znajdzie się zarówno spaghetti z mięsem mielonym, jak i pieczona szynka z brązowym ryżem i surówką. Należy pamiętać o dużej ilości spożywanych warzyw. Dieta idealna dla mężczyzn, którzy chcieliby chudnąć z umiarem – 1kg w ciągu dwóch tygodni.
Dieta wysokobiałkowa
Dieta ta, oprócz zwiększonej ilości białka w posiłkach, wiąże się także ze spożywaniem odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych. Na porządku dziennym są warzywa i owoce. Unikamy tłuszczu. Przykładowymi posiłkami mogą być naleśnik z chudym serem lub pieczony łosoś z warzywami. To wyśmienita dieta dla panów, którzy nieco zasiedzieli się przez pracę w biurze, przyzwyczaili do przekąsek, a standardem jest dla nich wieczorne piwo. Wyhodowany, w rezultacie, tłuszcz powinien być zastąpiony mięśniami, w czym pomoże spożywanie większej ilości białek i regularne jedzenie.
Dieta węglowodanowa
Polecana sportowcom oraz cukrzykom. Ci drudzy powinni jednak opierać ją głównie na węglowodanach złożonych, u sportowców natomiast jest nieco inaczej. Spożycie węglowodanów złożonych i prostych ma się u nich odzwierciedlać w proporcji 2:1. A zatem mężczyźni aktywni – pracujący fizycznie, a do tego uprawiający sport, muszą zadbać o dostarczenie sobie odpowiednio wysokiej dawki węglowodanów, głównie w postaci ciemnego pieczywa, produktów zbożowych, błonnika i warzyw, szczególnie strączkowych. Ważne w tej diecie są też owoce. Bez tych składników, organizm podczas wysiłku zacznie pobierać energię z białka, które ma przecież służyć do budowy tak uwielbianych przez kobiety mięśni.
Dieta na otyłość brzuszną
Gdy obwód w pasie przekracza 90 cm, mężczyźnie powinna zapalić się czerwona lampka. To znak, że trzeba skończyć z nawykiem popijania piwa i zajadania chipsów co wieczór na kanapie. Kolacja od tej chwili to chudy nabiał i zero węglowodanów. Obowiązkowe jest spożywanie w regularnych odstępach czasu pięciu posiłków dziennie. Nie trzeba chyba podkreślać konieczności wyeliminowania tłustych i smażonych potraw. Sama dieta jednak nie wystarczy. Dopiero połączona z odpowiednimi ćwiczeniami da najlepsze efekty.
Dieta na stres
Życie w ciągłym zdenerwowaniu, drażliwość, stres w pracy. Można sobie trochę pomóc zmieniając dietę. Hektolitry kawy wypitej w ciągu dnia trzeba zastąpić wodą o dużej zawartości wapnia i magnezu. Alkohol i niezdrowe przekąski pewnie przyniosą ulgę, ale na dłuższą metę tylko pogorszą stan organizmu. Stres ściska za żołądek? Trudno, bez regularnych posiłków będzie jeszcze gorzej. A te powinny składać się głównie z warzyw i owoców oraz chudego mięsa. Jeśli dieta ma przynieść skutek, w odstawkę muszą iść napoje energetyzujące i słodycze. Posiłki mogą być za to dość obfite, bo stres i tak zjada sporo kalorii.
Jednak bez względu na to, która dieta przypadnie panom do gustu, trzeba pamiętać, że jej skuteczność zależy od indywidualnych potrzeb organizmu, a te najlepiej skonsultować ze specjalistą!