Czy warto stosować odżywki i suplementy diety dla sportowców?

Czy warto stosować odżywki i suplementy diety dla sportowców?

Człowiek o przeciętnym trybie życia i zrównoważonej diecie nie potrzebuje dodatkowych witamin. Jednak w przypadku osób aktywnych fizycznie suplementy i odżywki są wręcz nieuniknione do prawidłowej regeneracji.

Do czego potrzebne są odżywki?

Dla sportowców uprawianie konkretnej dyscypliny jest nie tylko sposobem na utrzymanie dobrej kondycji, ale w wielu przypadkach to antidotum na spędzanie wolnego czasu lub po prostu integralna część życia. To właśnie dlatego większość z nich decyduje się na przyjmowanie suplementów diety oraz różnego rodzaju odżywek, których zadaniem jest dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników odżywczych.

Na rynku dostępne są m.in. preparaty umożliwiające budowanie masy mięśniowej lub szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. W zależności od intensywności treningów oraz efektów, które chcemy osiągnąć, wybierajmy bezpieczne produkty. Prawidłowe dawkowanie suplementów i odżywek przy regularnych treningach przyczynia się do osiągania zamierzonych sportowych celów.

Z czego składają się te preparaty?

Do najczęściej spotykanych substancji w odżywkach i suplementach zaliczamy:

  • kreatynę – ten aminokwas jest odpowiedzialny za pobudzenie ciała do pracy i zwiększenie wytrzymałości. Dodaje także energii i wspomaga budowanie mięśni;
  • kazeinę – jest to białko mleka, które przede wszystkim wpływa na rozwój masy mięśniowej i hamuje jej rozpad. Długi proces trawienia kazeiny sprawia, że organizmowi stale dostarczane są niezbędne dawki aminokwasów;
  • kofeinę – to związek chemiczny przyspieszający spalanie tłuszczu, jednak przyjmowanie zbyt dużych dawek obciąża układ sercowo-naczyniowy;
  • glutaminę – jeden z podstawowych budulców mięśni, odgrywający kluczową rolę w procesie metabolizmu białek;
  • synefrynę – ta substancja zmniejsza apetyt i przyspiesza metabolizm, czyli działa bardzo podobnie do kofeiny.
Odżywki dla sportowców

Czy mogą zastąpić zbilansowaną dietę?

Bez względu na to, jaki preparat wybierzemy, powinniśmy pamiętać, że produkt-cud nie istnieje. Zadaniem suplementów jest jedynie wspomaganie pracy naszego organizmu. Niestety nie zastąpią one zbilansowanej diety i regularnych treningów. Posiłki sportowców powinny składać się z wysokobiałkowych i niskotłuszczowych produktów. Odżywki i suplementy diety Ostrovit w sklepie Fightershop nie zastąpią wysokiej jakości posiłków, lecz będą jedynie uzupełnieniem codziennego jadłospisu.

Jak wybrać suplementy?

Pomimo tego, że wszystkie preparaty zwiększające ilość składników organicznych w organizmie są ogólnodostępne, a ponadto bezpieczne i niezagrażające zdrowiu, należy stosować je rozsądnie. Tego typu produkty warto dostosować nie tylko do codziennego stylu życia, lecz także do indywidualnego zapotrzebowania. Wybór odpowiedniej dawki oraz marki odżywki czy suplementu powinien być nadzorowany przez trenera, który dopasuje go przede wszystkim na podstawie rodzaju uprawianej aktywności. Niestety przyjmowanie tego rodzaju środków na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Decydując się na suplementację diety, należy uważać na produkty niewiadomego pochodzenia. Niestety ogromna ilość dostępnych na rynku preparatów sprawia, że bez problemu trafimy na podejrzane odżywki. Skutki uboczne ich przyjmowania mogą być fatalne. Dlatego warto sięgać wyłącznie po sprawdzone suplementy z oficjalnych źródeł.

ARTYKUŁ  ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE