Suplementy diety na budowanie masy mięśniowej

Suplementy diety na budowanie masy mięśniowej

Oferta producentów suplementów stale sie poszerza. Gama produktów na masę jest coraz większa, co nie ułatwia wyboru amatorom. Czy wszystkie dostępne suplementy są faktycznie skuteczne i potrzebne?

Szeroki wybór suplementów diet

Przede wszystkim wybór preparatów wspomagających powinien być oparty o generowane zapotrzebowanie przez organizm. Ponadto, należy mieć na uwadze, że suplementy stanowią jedynie dodatek do diety i to właśnie ona jest podstawą odżywiania.

Dieta powinna być zbilansowana, zdrowa, wieloposiłkowa (nawet siedem w ciągu doby), regularna. Odżywianie musi być również zdyscyplinowane, wolne od wysokokalorycznych produktów, takich jak fast-foody czy słodycze.

Suplementy diet na masę – rodzaje

Wyróżniamy kilka typów suplementów na masę:

  • gainery (odżywki węglowodanowe),
  • carbo (odżywki węglowodanowe),
  • białko (występuje w formie izolatu, serwatki, kazeiny micelarnej),
  • kreatyna (występuje w kilku formach, najczęściej – jabłczanu lub monohydratu),
  • aminokwasy BCAA (aminokwasy rozgałęzione).

Stosowanie wybranych suplementów – kiedy brać, jak dawkować?

Gainery to odżywki węglowodanowe, które z powodzeniem mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Bogactwo węglowodanowe (zazwyczaj stanowią 70% preparatu) sprawia, że odżywka ta jest świetną alternatywą dla porannych i przedtreningowych posiłków.

Odżywki carbo to z kolei swojego rodzaju boostery energetyczne, które należy stosować bezpośrednio przed i po treningu. Pozwalają uzupełnić energię w organizmie.

Preparaty białkowe to – podobnie jak gainery – suplementy uzupełniające dietę. Dawka białka nie powinna przekraczać 30-40 g, gdyż organizm nie jest w stanie przyswoić większej ilości w danym czasie. Wybór formy białka zależny jest przede wszystkim od zapotrzebowania oraz pory stosowania.

Kreatynę należy przyjmować na czczo oraz przed treningiem (w dni nietreningowe, w porze treningu). Dawkę najlepiej ustalać w oparciu o własną wagę. Według zaleceń należy przyjmować 1g na każde 10 kg masy ciała (łączna dawka dzienna). Więcej o kreatynie…

Suplementacja aminokwasów BCAA powinna być realizowana o poranku (wraz pierwszym posiłkiem), przed oraz po treningu. W przypadku dni nietreningowych należy stosować dwie porcje (rano oraz w ciągu dnia). Więcej informacji o BCAA…

Pragniemy zauważyć, że na każdym suplemencie powinna znajdować się informacja o wskazanej suplementacji. Różni producenci opierają się na różnych badaniach, stąd różnice mogą być naprawdę bardzo duże (zarówno w dawkach suplementu, jak i porach przyjmowania). Sugerujemy zatem nie kierować się tym, co jest na etykietach preparatów. Zwłaszcza, że producenci celowo zawyżają dawki preparatów.

Dawkowanie suplementów powinno być ustalone w oparciu o dietę i trening. Wszakże sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu, generowanego zapotrzebowania oraz ewentualnych niedoborów.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Odżywki Dla Sportowców: czy są konieczne ?
Rolkarstwo: poznaj zalety tego sportu
Rower Elektryczny: rozrywka i zdrowie
Bieganie I Trucht: zdrowy trend
Sportowe T-shirty: wybierz idealny dla siebie
Kontuzje W Sporcie: jak je leczyć?