Czy warto jeść mrożonki?

Czy warto jeść mrożonki?

W Polsce okres, w którym mamy dostęp do świeżych, naturalnych owoców i warzyw, jest znacznie krótszy niż w Grecji. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet zimą dostarczać swojemu organizmowi witaminy i minerały znajdujące się w zdrowych produktach spożywczych. Zdaniem wielu ekspertów z dziedziny żywienia mrożonki mają wiele cennych składników odżywczych. Mimo to wiele osób nadal zachowuje sceptycyzm co do mrożonych produktów.

Czy mrożonki są w stanie zastąpić nam świeże owoce i warzywa? Czy proces zamrażania nie pozbawia ich witamin? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego należy jeść warzywa i owoce?

Warzywa i owoce odgrywają bardzo ważną rolę w podstawowym żywieniu człowieka. Spożywanie warzyw i owoców wpływa na naszą odporność, zapobiega chorobom oraz wspomaga procesy leczenia, np. otyłości. Oprócz tego cenne składniki określonych produktów znakomicie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci oraz ogólne samopoczucie. Warzywa i owoce to przede wszystkim źródło witamin, mikro- i makroelementów, błonnika oraz wody, dlatego można je spożywać bez ograniczeń.

Mrożonki jako źródło witamin

Różnorodność pór roku w Polsce nie pozwala na całoroczny zbiór świeżych i naturalnych jarzyn i owoców. Aby urozmaicić nieco swoją dietę w okresie późnej jesieni i zimy, warto włączyć do niej zamrożone, ekologiczne produkty naturalne. Zdania na ich temat są podzielone, jednak należy zaznaczyć, że są one źródłem witamin. Wartość odżywcza tych produktów w okresie jesienno-zimowym znacznie przewyższa wartość świeżych warzyw i owoców. Okazuje się, że mrożenie zapobiega utracie cennych witamin i minerałów, nawet jeśli produkt mrożony zostanie poddany obróbce termicznej (np. gotowaniu).

Marchew, nieodłączny składnik niemal wszystkich mrożonek, jest bogatym źródłem m. in: beta-karotenu, wapnia czy witaminy C, które to składniki stanowią podstawę zdrowego organizmu. Brokuły doskonale wpływają na wzrok oraz regulują poziom cukru we krwi. Zielony groszek zawiera witaminy K, E, C oraz B, dostarcza nam dużo żelaza, magnezu i wapnia. Papryka także łączy w sobie wszystkie cenne właściwości odżywcze. Spożywanie określonych produktów często zalecane jest przez lekarzy dietetyków. Odpowiednie odżywianie jest kluczowe w dbaniu o swoje zdrowie.

Cenne składniki odżywcze

Warzywa i owoce poddawane są procesowi mrożenia po osiągnięciu dojrzałości. Głównie dlatego nie tracą swoich cennych wartości odżywczych. Metoda zamrażalnictwa to jedna z najbardziej skutecznych metod przechowywania żywności. Zapobiega utracie witamin i składników mineralnych. Straty, jeśli wystąpią, są minimalne – o wiele niższe niż te powstałe w wyniku np. suszenia owoców. Świeże produkty składają się w 70-90% z wody. Z chwilą, gdy zostaną pozyskane ze zbiorów, wody zaczyna stopniowo ubywać. Wówczas wskutek rozwijających się bakterii zaczyna zachodzić proces gnilny, który pozbawia produkty wartości odżywczych. Im szybciej zostaną one poddane odpowiednim czynnościom, tym więcej witamin i innych cennych składników mineralnych zachowają.

Niezbędne składniki odżywcze w okresie jesienno-zimowym

Dzięki mrożonkom mamy nieograniczony dostęp do warzyw i owoców sezonowych przez cały rok. Produkty mrożone są więc szczególnie polecane dla osób, którym zależy na zdrowym i urozmaiconym odżywianiu, nie tylko w okresie letnim. Zgodnie z zaleceniami dietetyków mogą być stałym elementem diety z uwagi na wysoką zawartość błonnika. Ponadto są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych oraz wszelkich innych właściwości odżywczych, których organizm domaga się również zimą. Przechowywane warzywa mogą być składnikiem pysznych zup, dań gotowanych na parze czy innych smakowitych potraw, a owoce – pysznych wypieków.

Czy mrożonki są w stanie zastąpić świeże produkty?

Naukowcy z University of California przeprowadzili analizę porównawczą ośmiu rodzajów świeżych i mrożonych warzyw. Okazało się, że pomiędzy mrożonymi a świeżymi produktami nie zachodzą istotne różnice. Kukurydza, fasolka szparagowa i jagody wykazywały większe stężenie witaminy C niż naturalne produkty. Oprócz tego różnorodność składników, między innymi błonnika, magnezu, wapnia oraz żelaza, była w obu przypadkach bardzo zbliżona. Oznacza to, że mrożone warzywa i owoce są w stanie w pełni zastąpić te świeże, które pozyskujemy w sezonie letnim.

Jaki wpływ ma zamrażanie na produkty spożywcze?

Niewątpliwie zamrażanie produktów spożywczych jest jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie pożywienia. W porównaniu do innych – suszenia, konserwowania oraz zaprawiania – mrożenie wyrządza najmniej szkody. Jednak kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do tego procesu. Optymalna wysokość temperatury produktu to -24 stopnie. Początkowe obniżenie temperatury o 10 stopni powoduje zatrzymanie rozwoju bakterii oraz zwalnia tempo przemian. Wraz z upływem czasu możemy zwiększać ujemną temperaturę. Ważne, aby zamrażane produkty nie stykały się ze sobą. Należy zaznaczyć, że zbyt długie przechowywanie wywołuje proces utleniania. Odpowiedni czas przechowywania tego typu produktów to ok. 8 – 12 miesięcy.

Fakty i mity o mrożonkach

Fakty:

  • Warzywa i owoce w wyniku przechowywania nie tracą swoich najcenniejszych składników odżywczych.
  • Produkty zachowują swój naturalny aromat i smak oraz nie zmieniają kształtu.
  • Nie zawierają konserwantów.
  • Późną jesienią mogą mieć więcej witamin niż owoce sezonowe.
  • Blanszowanie, czyli parzenie owoców przed zamrożeniem, może spowodować ubytek witaminy C o 5-30%.

Mity:

  • Zamrożone gotowe produkty spożywcze mają mniej właściwości zdrowotnych niż świeże warzywa i owoce.
  • Suplementy diety mogą zastąpić warzywa i owoce w okresie zimowym.
  • Mrożonki zawierają szkodliwe dla zdrowia konserwanty.
  • Są trudno dostępne i drogie.

Zalety mrożonek

Kluczową zaletą wspomnianych produktów jest fakt, iż są produkowane tuż po zakończeniu zbiorów. Oznacza to, że wszelkie właściwości odżywcze zostają zachowane w ich składzie. Witaminy, minerały, mikro- i makroelementy nie są wzbogacone o konserwanty. Kolejną zaletą jest cena i dostępność. Zazwyczaj mrożonki można kupić niemal w każdym supermarkecie. Ponadto są niedrogie i gotowe do natychmiastowego przyrządzenia. Mrożonki pozwalają zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na obieranie i krojenie świeżych warzyw i owoców. Najistotniejszą ich zaletą jest to, że są dostępne przez cały rok. Również wtedy, kiedy na rynku brakuje naturalnych produktów.

Zagrożenia dotyczące mrożonek

Mrożonka, jak każdy inny produkt, może ulec zepsuciu. Zazwyczaj jest to wynik złego bądź długotrwałego przechowywania. Najważniejsze, aby nie dopuścić do całkowitego rozmrożenia produktu. Nawet jeśli go później ponownie zamrozimy, może to spowodować rozwój niepożądanych drobnoustrojów. Należy również pamiętać, że każdy produkt spożywczy ma datę przydatności, której bezwzględnie należy przestrzegać.

Czy warto jeść mrożonki?

Jeśli chcesz, aby Twoja dieta przez cały rok była bogata w cenne witaminy i minerały, wskazane jest regularne spożywanie mrożonych warzyw i owoców. Stanowią one bogate źródło witamin, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To alternatywa dla różnych suplementów kupowanych w aptekach. Produkty mrożone nie tracą nic ze swojego pierwotnego smaku i aromatu. Mało tego, smakują niekiedy lepiej niż naturalne owoce sezonowe.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że warzywa i owoce to nieodłączny element zdrowej diety. Wiosną i latem bez trudu można je kupić lub zebrać samodzielnie. Jednak wraz z nadejściem zimy sytuacja się komplikuje. W sklepach widzimy coraz mniej warzyw i owoców. Aby całkowicie z nich nie zrezygnować, warto kupować mrożonki. Dostarczają one organizmowi tyle samo składników odżywczych, co świeże produkty (a nawet więcej).

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zdrowe Mrożonki: najlepsze w sezonie zimowym
Zielona Kawa: jak smakuje, jak działa?
Mleko Modyfikowane: wszystko co powinniście widzieć
Melon: właściwości i wartości odżywcze
Bio żywność: konieczna czy tylko kosztowna?