Czy makaron tuczy?

Czy makaron tuczy?

Makaron to źródło błonnika i węglowodanów złożonych. Dlatego jest doskonałym źródłem energii. Dostarcza bowiem składników, które powinny pokrywać niemal 60 % zapotrzebowania organizmu. A przy trybie treningowym węglowodany odpowiedzialne są za redukcję tkanki tłuszczowej.

Geneza mitu „makaron tuczy”

Te słowa jak mantrę powtarzali przez lata dietetycy i osoby odchudzające się, przez co taki pogląd zyskał tak ogromną popularność. Niesłusznie. Makaron jest przecież jednym z głównym składników kuchni śródziemnomorskiej, która jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Włosi, którzy rocznie spożywają prawie 30 kg makaronu wcale nie należą do nacji z największym odsetkiem osób otyłych. Przede wszystkim chodzi o dodatki.
W Polsce podaje się często makaron z sosem na bazie śmietany, często zagęszczanym dodatkowo mąką. Często dodajemy również starty ser, żeby makaron się „skleił”. Nie tędy droga! Wystarczy przeszperać kilka stron z przepisami i znajdziemy tam doskonałe przepisy na lekkie sosy, które doskonale będą się komponowały z makaronem.

Jeśli mowa o kolejnych różnicach między makaronem polskim a włoskim, należy również wspomnieć o sposobach produkcji obu oraz o składnikach, z których są one robione. Chodzi głównie o rodzaj mąki. Tradycyjne polskie makarony produkowane są z mąki oczyszczonej, która pochodzi z pszenicy miękkiej, Polacy w przepisie mają też jaja. Podstawą do produkcji makaronu włoskiego jest twarda pszenica durum i woda. Włosi do makaronu nie dodają jajek. Mąka używana przez Włochów zawiera więcej lepszej jakości białka. Makarony produkowane z tej mąki chłoną mniej wody, dlatego trudniej je rozgotować. Jednak ciekawostką jest, że w kwestii kaloryczności makarony te praktycznie niczym się nie różnią – 100 gramów suchego makaronu dostarcza organizmowi około 360 kcal.

Kluczowym pojęciem jest tutaj także indeks glikemiczny, który im niższy tym lepszy dla osoby, która chce stracić na wadze. Makarony produkowane z mąki pochodzącej z pszenicy durum, ugotowane al dente mają średni indeks glikemiczny, natomiast makarony z białej mąki – wysoki. Makarony z białej mąki mają to do siebie, że bardzo łatwo je rozgotować, a wtedy indeks glikemiczny wzrasta jeszcze bardziej. Dlatego, kupując makaron warto zwrócić uwagę na skład i wybrać ten z pszenicy durum, lub makaron pełnoziarnisty, zawierający mąkę orkiszową, żytnią jęczmienną czy gryczaną.

Makaron to nie „puste kalorie

makaron, szczególnie pełnoziarnisty, to świetne źródło błonnika, które pozwala nam zachować uczucie sytości na dłużej. Spożywając produkty z wysoką zawartością błonnika unikamy także sięgania po przekąski między posiłkami. Ponadto błonnik pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru w organizmie, gdyż glukoza jest uwalniana stopniowo, co sprawia, że nie napada nas nagła chęć na sięgnięcie po batonika lub tabliczkę czekolady.

Makaron doskonale komponuje się też ze świeżymi pomidorami, czosnkiem i bazylią oraz z oliwą z oliwek, tuńczykiem, szpinakiem i owocami morza.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Banany: właściwości odżywcze
Porzeczki I Agrest: właściwości
Weganizm: zalety diety wegańskiej
Oleje Roślinne: warto po nie sięgać
Czystek: bezpieczna suplementacja
Environmental Working Group: jak wybierać owoce i warzywa