Czy można poznać, że doszło do implantacji zarodka?

Czy można poznać, że doszło do implantacji zarodka?

Zapłodniona komórka jajowa rozpoczyna swoją wędrówkę z jajowodu do macicy. Następuje wówczas implantacja zarodka (zagnieżdżenie) – proces, który można uznać za początek ciąży. Z tego powodu wiele kobiet, szczególnie tych oczekujących na pozytywny wynik testu ciążowego, próbuje doszukać się „namacalnych” dowodów na to, że doszło do implantacji zarodka.

Implantacja zarodka – kiedy do niej dochodzi?

Nie da się wskazać konkretnego momentu, w którym dochodzi do implantacji zarodka. Przyjmuje się jednak, że proces ten może rozpocząć się około 6-7 dnia po zapłodnieniu.

Zagnieżdżenie zarodka zachodzi pod wpływem działania hormonów – dzięki nim możliwe jest przekształcenie błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) w miejsce sprzyjające rozwojowi płodu.

Jak rozpoznać proces zagnieżdżenia zarodka?

Implantacja zarodka jest procesem, którego przebieg jest indywidualny dla każdej kobiety. Może się więc okazać, że zagnieżdżenie odbędzie się całkowicie bezobjawowo. Czasami jednak może pojawić się kilka charakterystycznych symptomów.

1. Plamienie implantacyjne

W momencie zagnieżdżania się zarodka może pojawić się delikatne krwawienie, tzw. plamienie implantacyjne. Chociaż bardzo często jest ono mylone z miesiączką (szczególnie przez kobiety, które nie spodziewają się ciąży), można wskazać kilka istotnych różnic.

Plamienie związane z implantacją zarodka:

  • jest mniej nasilone,
  • trwa 1-3 dni,
  • pozbawione jest skrzepów.

Tego rodzaju objaw implantacji nie pojawia się u wszystkich kobiet – jedynie u tych, u których doszło do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego w trakcie zagnieżdżania.

2. Skurcze macic

W trakcie implantacji pojawiają się także delikatne skurcze macicy. Może zdarzyć się więc, że kobieta odczuwa bóle przypominające bóle miesiączkowe, jednak znacznie łagodniejsze.

Implantacja zarodka – i co dalej?

Jeżeli nie masz pewności, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy, możesz wykonać test ciążowy lub oznaczyć poziom hormonu beta hCG. W ten sposób dowiesz się, czy jesteś w ciąży i czy ewentualne objawy faktycznie wskazywały na implantację.

Jeśli test lub badanie potwierdzi ciążę, w najbliższym czasie udaj się do ginekologa.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE