Choroba Hashimoto jest przypadłością o podłożu autoimmunologicznym – układ odpornościowy, zamiast chronić organizm przed zewnętrznymi zakażeniami, wytwarza przeciwciała przeciwko własnej tarczycy (czyli, mówiąc innymi słowami, atakuje ją). To prowadzi do przewlekłego zapalenia tarczycy oraz do zaburzeń w wytwarzaniu przez nią hormonów. Choroba Hashimoto jest uwarunkowana genetycznie, dlatego nie ma możliwości podjęcia działań profilaktycznych, mających zapobiec rozwinięciu się choroby. Jeżeli jednak w rodzinie występuje przynajmniej jeden przypadek osoby cierpiącej na autoimmunologiczne choroby tarczycy, należy o tym zawsze informować przyjmującego nas lekarza.
Objawy Hashimoto
Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. W wielu przypadkach to dopiero objawy typowe dla tego zaburzenia są wskazówką do tego, że w organizmie rozwija się choroba.
Do tych objawów należą:
- długotrwałe uczucie zmęczenia i osłabienia,
- uczucie senności nawet przy odpowiednich ilościach snu,
- uczucie zimna niezależnie od zmian temperatury otoczenia,
- zwiększenie masy ciała (nawet przy stosowaniu diety),
- rozdrażnienie, przygnębienie, objawy kojarzące się z depresją,
- sucha i blada skóra oraz suche i wypadające włosy,
- zaparcia,
- wole tarczycowe (zauważalne powiększenie tarczycy),
- zaburzenia miesiączkowania (np. miesiączka trwająca dłużej, niż zwykle).
Wystąpienie któregoś lub kilku z tych objawów powinno nas skłonić do konsultacji z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu i zewnętrznym badaniu tarczycy prawdopodobnie zleci wykonanie badań krwi, mających sprawdzić poziom odpowiednich przeciwciał oraz hormonów tarczycy. Może również zostać wykonane USG oraz biopsja tarczycy.
Leczenie choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto to niestety choroba przewlekła, a zmiany przez nią spowodowane są nieodwracalne. Oznacza to, że w niektórych przypadkach niezbędne jest przyjmowanie leków (przede wszystkim substytutów hormonów tarczycy) przez całe życie. Stosowanie kuracji oraz prowadzenie odpowiedniego trybu życia (m.in. właściwa dieta) ogranicza, a nawet całkowicie eliminuje objawy choroby, przywracając dobre samopoczucie i umożliwiając normalne funkcjonowanie.
Przy łagodnych przebiegach choroby nie jest konieczne leczenie, a jedynie regularne kontrole lekarskie.
Dieta przy chorobie Hashimoto
Każdy przypadek choroby jest inny, dlatego po zdiagnozowaniu Hashimoto najlepiej jest skorzystać z pomocy lekarza lub dietetyka, który podpowie nam, jaki jadłospis będzie dla nas odpowiedni. Istnieją jednak grupy produktów, które przy większości przypadków należy włączyć lub wykluczyć z naszego menu. I tak na przykład w diecie osoby chorej powinny znaleźć się produkty bogate w białko (chude mięso – drób czy cielęcina, jajka, ryby), duże ilości wody, produkty zawierające kwasy omega-3 (polecany jest olej lniany, który zawiera je w znacznych ilościach), warzywa, owoce czy sól morską. Z jadłospisu natomiast należy wyeliminować soję i jej przetwory, oleje roślinne oraz tłuste mięsa.