Komu może pomóc medyczna marihuana?

Komu może pomóc medyczna marihuana?

Temat ten jest dość kontrowersyjny, bowiem w powszechnej opinii wielu społeczeństw – Polska jest tu dobrym przykładem – marihuana wciąż funkcjonuje jako niebezpieczna używka. W rzeczywistości jednak przez ostatnie dekady udowodniono, że może ona na wiele różnych sposobów mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i niezwykle pomagać nam w leczeniu niektórych dolegliwości.

Choroby tarczycy

Już ponad pięć dekad temu odkryto THC, główny składnik marihuany (Więcej na: http://skunk24.com/en/212-medical-seeds). Dziś nadal trwają badania nad tym, w jakich zastosowaniach składnik ten może sprawdzać się najlepiej i komu jest on godny polecenia. Jednym z najpopularniejszych tematów jest między innymi to, jak THC może wpływać na leczenie różnego rodzaju dolegliwości tarczycy.

Tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem, który w ogromnym stopniu wpływa na sprawne funkcjonowanie naszego organizmu. Jest ona odpowiedzialna za wydzielanie dwóch istotnych hormonów: trijodotyroniny oraz tyroksyny. Te dwa być może niewiele mówiące nam hormony mają kluczowy wpływ na całe mnóstwo obszarów naszego organizmu. Odpowiadają między innymi za gospodarkę energetyczną w ludzkim ciele, regulują jego temperaturę, mają też wpływ na sprawne funkcjonowanie naszego organizmu. Lista funkcji, jakie te dwa hormony pełnią w naszym ciele, jest bardzo długa. Sprawia to jednocześnie, że jakiekolwiek problemy z tarczycą mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, co niekiedy sprawia, że są one dość trudne do rozpoznania. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że sami bardzo często lekceważymy najważniejsze objawy, choć są one bardzo dobrze widoczne. Dość łatwo można je pomylić ze zwykłym przemęczeniem czy złym samopoczuciem. Na szczęście ich zdiagnozowanie w większości przypadków jest stosunkowo proste i wystarczy do niego zwykłe badanie krwi.

Istnieje wiele chorób, które mogą dotykać naszą tarczycę. Wbrew pozorom, dolegliwości te są znacznie powszechniejsze, niż się wydaje – szacuje się, że w różnym stopniu cierpi na nie co piąty Polak. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wpływać na występowanie takich dolegliwości. Dawniej wielkim problemem był na przykład niedobór jodu, na który chronicznie cierpieli przede wszystkim ludzie zamieszkujący tereny położone daleko od morza. Dziś nasza dieta jest znacznie bardziej zróżnicowana, dzięki czemu wyeliminowano problemy związane z tym pierwiastkiem; choroby tarczycy mogą być jednak powodowane przez wiele innych czynników. Najczęściej odpowiadają za nie choroby autoimmunologiczne, które polegają za zaburzeniu pracy naszego układu odpornościowego. Wykazuje się on zbyt ostrą reakcją na niektóre czynniki i zaczyna w efekcie atakować własny organizm – w tym tarczycę, której prawidłowa praca zostaje wówczas zaburzona.

Najczęstsze typy choroby tarczycy

Dwie najczęściej spotykane choroby tarczycy to nadczynność oraz niedoczynność. Objawiają się one na różne sposoby. W przypadku niedoczynności, czyli zmniejszonej produkcji hormonów przez ten gruczoł, pojawiają się nagłe wahania temperatury ciała, przybieranie na masie nawet pomimo odpowiedniej diety i zdrowego trybu życia, ciągłe poczucie zmęczenia i przygnębienia. Nieco odwrotnie wygląda nadczynność tarczycy. W tym przypadku często pojawiają się dziwne uderzenia gorąca, gwałtowna utrata masy ciała i przyśpieszone oraz nieregularne bicie serca. W obu przypadkach objawy te są bagatelizowane, a osoby cierpiące na takie choroby rezygnują z korzystania z profesjonalnej pomocy – faktem jest, że dość łatwo można je pomylić ze zwykłym złym samopoczuciem wynikającym z przepracowania czy złej pogody. W rzeczywistości jednak ostre zaburzenia tego typu są bardzo niebezpieczne i mogą nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia. Jeśli ktoś zatem odczuwa tego typu objawy, to powinien dla pewności przebadać się pod tym kątem – jak już powiedzieliśmy, w większości przypadków wystarczy tu zwykłe badanie krwi.

Badania nad możliwościami wykorzystywania marihuany w leczeniu zaburzeń tarczycy dały wiele ciekawych efektów. Udowodniono przede wszystkim, że THC może hamować nadmierne wydzielania niektórych hormonów przez przysadkę mózgową, a także pobudzać tarczycę do wzmożonej produkcji własnych. W przypadku nadczynności tarczycy efekty badań nie są tak dobre, ale pacjenci zgadzają się co do tego, że stosowanie marihuany w odpowiednich dawkach bardzo pomaga w zmaganiu się z chorobą. Jej składniki pozwalają przede wszystkim na lepsze radzenie sobie z wieloma psychicznymi objawami takich dolegliwości – zwłaszcza z bezsennością, złym samopoczuciem, stanami lękowymi czy depresją.

Podsumowanie

adania nad stosowaniem marihuany w leczeniu chorób tarczycy pokazują, że stosowanie jej w medycynie staje się stale coraz głośniejszym tematem. Trudno jest co prawda jasno określić, czy w najbliższym czasie medyczna marihuana zostanie dopuszczona do bardziej powszechnego użytku. Można jednak śmiało powiedzieć, że w wielu krajach świata kwestia ta stale posuwa się do przodu, bowiem coraz więcej niezależnych specjalistów podkreśla zalety marihuany w leczeniu różnych chorób – dolegliwości tarczycy są tu doskonałym przykładem.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wax: kuracja dla Twoich włosów
Czytanie Książek: jego pozytywny wpływ
Senny Kierowca: jak przygotować się do długiej trasy?
Zabieg Laserem Vectus: na czym polega?
Bianka Chmurkowska: wspomóż ją w walce o lepsze życie
Zielona Herbata: lekka i orzeźwiająca