Centrum Terapii Uzależnień – pensjonat w Koninkach pomaga dotkniętym chorobą uzależnienia

Centrum Terapii Uzależnień – pensjonat w Koninkach pomaga dotkniętym chorobą uzależnienia

Jednak dla chorego jest to miejsce, które może pozwolić mu wrócić do normalnego życia. Pracujący na co dzień w ośrodkach tego typu specjaliści to swego rodzaju lekarze ludzkich umysłów, potrafiący dotrzeć do ich najgłębszych zakamarków. Robią to, ponieważ czują wewnętrzną potrzebę pomagania innym, a każdy wychodzący z nałogu pacjent jest dla nich źródłem radości i motywacją do dalszej pracy. Jednym z ośrodków tego typu jest Pensjonat w Koninkach. Poniżej opisaliśmy jak wygląda organizacja tej placówki.

INFORMACJE O OŚRODKU

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „KONINKI” zostało zlokalizowane w miejscowości Poręba Wielka. Jest to miejsce otoczone lasem, dzięki czemu pacjenci, którzy tam będą się pojawiali, będą mieli pełny sposób i dzięki temu będą się tam dobrze czuli nawet mimo problemów, które spowodowały ich pobyt. Ośrodek znajduje się w odległości od innych zabudowań. Naszym pacjentom jesteśmy w stanie zagwarantować pełną prywatność i można korzystać z miejscowych walorów flory. W ośrodku znajdują się pokoje jedno oraz dwuosobowe oraz trzy nowoczesne sale terapeutyczno-relaksacyjno-edukacyjne.

UZALEŻNIENIE

Trzeba pamiętać, że uzależnienie to zawsze poważna choroba, która nie jest wynikiem winy człowieka. Nikt nie będzie w stanie przewidzieć, w którym momencie osoba staje się uzależnioną. Często pojawiają się także osoby uzależnione, które teoretycznie są w stanie poradzić sobie z pociągiem do alkoholu, narkotyków czy leków. Jednak w dużej mierze większość z nas nie będzie miała właśnie tej silnej woli. Pojawiają się trudne życiowe sytuacje, stres i te wszystkie bodźce sprawiają, że ludzie zaczynają dla siebie szukać takich rozwiązań, dzięki którym można sobie ulżyć. To, co początkowo daje ulgę, z czasem staje się dla nas coraz ważniejsze i spędzamy przy tym coraz więcej swojego czasu, aż kształtuje się silne uzależnienie, które zaczyna ciągnąć człowieka na dno. Niekiedy tylko interwencja rodziny będzie kołem ratunkowym w takiej sytuacji. Ale kluczem będzie samodzielna decyzja o tym, by poradzić sobie z nałogiem. W tym czasie pomoc specjalisty psychologa może być szczególnie istotna. Warto udać się do dobrego specjalisty albo specjalnego środka, który specjalizuje się w leczeniu takich problemów. Osoba, która jest silnie uzależniona, często nie będzie miała odpowiedniej woli, by kontrolować się samodzielnie.

PSYCHIKA

Swoją szczególną rolę w uzależnieniu będzie miała psychika. Głód organizmu jest jednym, ale to, co będzie działo się w naszej głowie, ma szczególne znaczenie. Nałóg rozpoczyna się właśnie w głowie. Tam zaczynają się podszepty do tego, by po jakąś używkę sięgać. Wydaje się, że ona rozwiąże nasze problemy. Dlatego najlepiej jak najszybciej konsultować się ze specjalistą psychologiem, ponieważ wtedy będzie większa szansa na to, że uda się pokonać uzależnienie.

TYPY UZALEŻNIEŃ

Alkohlizm – to wśród naszych rodaków nałóg, który pojawia się najczęściej. Uwarunkowane jest to również historycznie i nasi rodacy rzeczywiście chętnie sięgają po alkohol. Towarzyszył naszemu narodowi praktycznie od zawsze i obecnie również w każdej sytuacji ludzie chętnie po niego sięgają. Alkoholizm to trudna choroba, której wyleczenie wymaga staranności, ale ostatecznie da się ją dobrze kontrolować.

Lekomania – choroba, która dotyczy przede wszystkim farmaceutów. W ich przypadku dostęp do leków, który jest nieograniczony, sprawia, że problemy szybko się rozwijają. W najlepszym wypadku lekomania skończy się detoksykacją, ale może nawet prowadzić do śmierci. Leki są również niebezpieczne, ponieważ uzależniają szybciej niż alkohol.

Narkomania i dopalacze – to uzależnienia, które określa się jako najmocniejsze ze wszystkich. Zarówno narkotyki, jak i dopalacze bardzo mocno działają na nasz organizm. W przypadku, gdy spożywa się regularnie mocne narkotyki, skutki mogą być bardzo przykre. Wielu narkomanów w ogóle nie będzie w stanie dotrwać do końca leczenia, ponieważ w ich przypadku narkotyki mają tak silny wpływ, że trudno sobie poradzić z chęcią sięgania po kolejną dawkę.

Obecnie wprowadza się do sprzedaży coraz mocniejsze dopalacze, które są jeszcze trudniejsze do opanowania, ponieważ skład tych środków nie jest dobrze znany i nie mamy nad nimi należytej kontroli. Wprowadzone są do obrotu przez firmy, które nie są zidentyfikowane, a to wszystko sprawia, że trudno ocenić ich skład, a tym samym to, jak działają na organizm człowieka. W naszym kraju dopalacze są teoretycznie zakazane i nielegalne, ale w praktyce niestety wiele osób jest w stanie kupić je w sieci.

Siecioholizm (uzależnienie od Internetu) – to problem, który staje się coraz bardziej powszechny w naszym kraju. Obecny rozwój w zakresie cyfryzacji oraz łatwy dostęp do komputerów sprawia, że już małe dzieci są objęte manią komputerową. Czasami mówi się, że nałóg pojawia się w momencie, gdy korzystanie z internetu sprawia, że nie możemy skupić się na pracy czy nauce. Jeśli pojawia się obsesyjne myślenie o sieci i tym, co z nią związane, to widać, że problem się rozwija. Uzależnienie od internetu w naszym kraju dotyczy oczywiście przede wszystkim dzieci i młodzieży. Dlatego apeluje się do rodziców, by ograniczali w jakieś mierze dostęp dzieci do komputerów i sieci, ponieważ może się ona stać fatalnym bodźcem ograniczającym możliwość rozwoju u dzieci.

Uzależnienie od hazardu – jest to uzależnienie, którego skutki są najczęściej opłakane, ponieważ wiele osób przegrywa cały swój majątek. Hazard dla wielu jest atrakcyjny i wciągający, nie potrafimy się kontrolować i to już znak, że istnieje u nas problem.

TERAPIE ODWYKOWE – PODSUMOWANIE

Ludzie bez wątpienia żyją w dzisiejszych czasach w dużym stresie. Często związane jest to z sytuacją rodzinną, życiem osobistym, problemami w pracy czy kompleksami. Stres jest takim czynnikiem, który będzie niszczył ludzi od wewnątrz. Właśnie przez stres będziemy sięgać bardzo często po różne używki. Terapie mają nam pomóc w walce z uzależnieniami, które stały się naszym udziałem. Niezależnie od tego, jakie uzależnienie nas dotyka, na pewno warto z tym problemem walczyć.

Artykuł powstał we współpracy z specjalistami z Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień w Koninkach: www.terapie.net.p

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE