Program HALT – skuteczny sposób na walkę z alkoholizmem

Program HALT – skuteczny sposób na walkę z alkoholizmem

Nie trzeba nawet wypijać codziennie litra wódki, aby mówić o alkoholizmie. Znacznie ważniejszy jest nawyk, częstotliwość i regularność sięgania po alkohol. Nierzadko alkoholik nie zdaje sobie nawet sprawy z zaistniałego problemu i swojego uzależnienia. Jego zrozumienie jest kluczowe do tego, aby się z nim uporać i poddać leczeniu. W ośrodkach uzależnień coraz częściej stosuje się program HALT.

Czym jest program HALT?

W leczeniu alkoholizmu sięga się po wiele pomocy, a jedną z nich jest program HALT. Jest to narzędzie wspomagające wychodzenie z nałogu. Program opiera się na zaleceniach i wskazówkach dla trzeźwiejących alkoholików. Stosowanie się do nich pozwala na zmniejszenie zagrożenia picia w okresie asystencji. HALT ma przypominać o zatrzymaniu/cofnięciu się. Należy mieć na uwadze to, że alkoholizmu nie da się całkowicie wyleczyć. Towarzyszy on do końca życia. Kluczem do sukcesu jest to, aby wytrwać w trzeźwości, co jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Naturalnym zjawiskiem jest pojawienie się impulsywnych zachowań na drodze leczenia, a program HALT ma być czymś, co zatrzyma przed sięgnięciem po kieliszek i nakłoni do przemyślenia swoich potrzeb/zareagowania na zaistniałą sytuację. Program ten nazywa się potocznie dekalogiem niepijących alkoholików, dzięki któremu można przytłumić nałóg i nie dać mu zawładnąć umysłem. Nazwa HALT pochodzi od pierwszych liter wyrazów angielskich – hungry (głodny), angry (rozgniewany), lonely (samotny) i tired (zmęczony). Są to charakterystyczne objawy towarzyszące alkoholikowi.

Założenia programu HALT

Okazuje się, że bycie głodnym wpływa na sferę psychiczną. Głód przekłada się na zmęczenie i rozdrażnienie. Bardzo ważne jest to, aby karmić swoje ciało zdrową żywnością, która wpłynie korzystnie na ciało i umysł. Jedząc smacznie i zdrowo, z pewnością będzie można poczuć się dobrze. Głód w przypadku alkoholizmu może oznaczać też brak zrozumienia i wsparcia. Bardzo ważne jest to, aby nie wychodzić z domu z pustym żołądkiem, co zwiększy ryzyko sięgnięcia po alkohol. Kolejną kwestią jest pojawienie się gniewu podczas walki z alkoholizmem. Warto wówczas sięgnąć po sprawdzone sposoby na jego stłumienie. Może pomóc praca zawodowa, aktywność fizyczna, spotkania czy modlitwa. Najważniejsze jest to, aby odgonić negatywne emocje i myśli. Nie można pozwolić na to, aby gniew wymknął się spod kontroli.

Kolejnym problemem jest samotność, która stanowi poważne zagrożenie w przypadku osoby próbującej wyrwać się ze szponów nałogu. Podczas leczenia mogą zacząć budzić się dawne demony, przez co silna wola może drastycznie osłabnąć. Ważne jest to, aby w takich kryzysowych chwilach mieć kogoś obok, z kim można porozmawiać, uzyskać wparcie. Oprócz bliskich osób pomocny będzie też terapeuta. Wato porozmawiać o tym, co się czuje, wyjść do świata. Samotności nie należy w sobie pielęgnować ani też zamykać się. Wokół jest wiele ludzi, wystarczy dać im szansę. Nie należy z góry zakładać, że zostanie się niezrozumiałym przez innych. Alkoholizm powiązany jest też ze zmęczeniem i stłumieniem, które mogą prowadzić do zmian w sposobie myślenia i nawrotu choroby. Istotne jest przemyślenie tego, co męczy. Warto się zdrzemnąć oraz dać umysłowi i ciału odpocząć, zregenerować się. Znacznie lepiej jest się zdrzemnąć, niż sięgnąć po kieliszek, w którym szuka się rozwiązania problemów. Można też posłuchać muzyki i zacząć głęboko oddychać. Pomocna jest również medytacja.

Program HALT a leczenie alkoholizmu – jak jest z tą skutecznością?

Skuteczność programu HALT wynika m.in. z tego, że nakłania do zmiany zachowania. Alkoholizm jest uzależnieniem o podłożu behawioralnym. Zamiast myśleć o alkoholu, program nakierowuje na to, aby pomyśleć, co można zrobić zamiast sięgania po kieliszek. Stosowanie tej metody zmniejsza ryzyka spotęgowania głodu, złości, zmęczenia i samotności. Ośrodki leczenia uzależnień, które stosują program HALT, dobrze wiedzą jak ważne są: zadbanie o odpowiednią ilość snu, unikanie czynników stresowych, posiadanie wypełnionego grafiku dnia. Wszystko po to, aby alkoholika nie dopadło zmęczenie fizyczne i psychiczne. Brak nudy i bezczynności przekłada się na większą skuteczność leczenia alkoholizmu. Przestrzeganie założeń programu HALT zwiększa szanse na dalsze trzeźwienie i zdrowienie.

 

______________________________________________________________

Artykuł postał dzięki uprzejmości Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Tu i Teraz

ARTYKUŁ  ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE