Ból stawu kontra sport. Co trenować, aby odciążyć stawy i mięśnie?

Ból stawu kontra sport. Co trenować, aby odciążyć stawy i mięśnie?

Nie tylko starzenie się organizmu ma wpływ na zużycie stawów. Do ich szybszego niszczenia mogą doprowadzić geny, palenie papierosów, kiepskiej jakości dieta, siedzący tryb życia i brak ruchu, ale też… zbyt intensywny ruch. Jak znaleźć złoty środek, który pozwoli nam bez szkody dla stawów pozostać aktywnymi fizycznie?

Wyjdź dobrze na bieganiu

Moda na bieganie trwa w najlepsze. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na uprawianie tego sportu. Powszechnie wiadomo, że treningi biegowe, zwłaszcza te intensywne, bardzo obciążają stawy. Nawet jeśli podczas biegu nie doskwiera nam ból, a następnego dnia nie budzimy się z obrzękniętym kolanem, trzeba pamiętać, że źle wykonywane lub zbyt forsowne treningi stopniowo wyniszczają nasze stawy. Na zdrowy i bezpieczny bieg składają się: dobre obuwie, odpowiednio ciepła odzież, wcześniejsza rozgrzewka, rozciąganie i odpowiednia technika biegu. Najlepiej na bieganiu wychodzą ci, którzy pokonują tygodniowo od 10 do 30 km, wzmacniają wytrzymałość stopniowo i nie ważą więcej, niż 85 kg. Nadwaga jest, niestety, przeciwwskazaniem do uprawiania tego sportu. Podobnie jak choroby i bóle stawów.

Daj odetchnąć stawom

Niewielki lub umiarkowany ból stawów, pojawiający się przed lub w trakcie treningu, to sygnał, że tymczasowo musimy skupić się na innych partiach ciała i na innym rodzaju wysiłku. Poćwiczmy ramiona, pospacerujmy lub wybierzmy się na pływalnię. To samo zróbmy, kiedy następnego dnia czujemy, że przemęczyliśmy stawy. Kilka dni odpoczynku pozwoli im się zregenerować, i wcale nie musi to być czas bezczynności. Wiele form aktywności fizycznej działa na stawy odprężająco. W pierwszym rzędzie należy wymienić ćwiczenia w wodzie. Pływanie lub aqua aerobik bardzo skutecznie spalają tkankę tłuszczową i budują kondycję, a jednocześnie dają ciału odpocząć. Dla bolących, nadwyrężonych stawów zbawienna okaże się maść na stawy oraz spacery. Jeśli jednak zwyczajne dreptanie na świeżym powietrzu nudzi nas, spróbujmy treningu nordic walking.

Dla stawów bezpieczna jest też jazda na rowerze, pod warunkiem, że jeździmy po płaskim terenie lub decydujemy się na rower stacjonarny czy też spinningowy. Wyczynowa jazda na rowerze górskim może nam zaszkodzić, bo przeciąża stawy. Podobnie jest zresztą w przypadku sportów rakietowych, które nadwyrężają zarówno stawy kończyn górnych, jak i dolnych. Tym ostatnim krzywdę mogą zrobić również narciarstwo i jazda na rolkach. Stawy angażujemy, czasem z niemałą intensywnością, podczas ćwiczeń na siłowni oraz na zajęciach fitness. Jeśli nie wiemy, czy możemy wykonywać dane ćwiczenia, o swoich problemach ze stawami porozmawiajmy z trenerem lub fizjoterapeutą. Zróbmy to zwłaszcza wtedy, gdy ból stawów towarzyszy nam nieustannie. Wtedy także konieczna jest rezygnacja z aktywności obciążających stawy.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Waga Ciała: czy ważenie się ma sens?
Jumping Fitness: połączenie fitnessu i świetnej zabawy
Morsowanie: jak zacząć?
Motywacja Do Treningu: pomożemy ją znaleźć!
Joga: pozwala nam poczuć się lepiej
Wycieczka Rowerowa: jak uniknąć ewentualnych kontuzji?