Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Ból pleców objawiający się podczas ciąży to de facto ból kręgosłupa obciążonego przez rosnący brzuch i przyrost wagi. Gdy brzuch ciężarnej powiększa się, dochodzi do rozciągnięcia jego mięśni, przez co nie mogą pełnić funkcji stabilizującej dla ciała i kręgosłupa. Funkcja ta spada na odcinek lędźwiowy pleców, którego kręgi pod naciskiem ciężaru ulegają kompresji. Kiedy miednica zostaje wypchnięta do przodu, a wklęśnięcie w odcinku lędźwiowym powiększa się, zyskujemy dodatkowo tzw. „kaczy kuper”. Deformacjom tym towarzyszy ból, który często jest nie do zniesienia. Sytuację pogarszają rosnące piersi, które sprawiają, że odruchowo pochylamy się, zaokrąglając plecy.

Co możesz dla siebie zrobić, aby przetrwać ten trudny czas lub złagodzić ból? 

Bądź aktywna

Pogłębianie naturalnych krzywizn i związane z tym dolegliwości to nie tylko przypadłość ciężarnych. Problem ten dotyka większość osób mających siedzącą lub stojącą pracę. Podczas ciąży staraj się być aktywna. Jeśli nadal pracujesz, wstawaj częściej od komputera i porozmawiaj z przełożonym o przysługujących Ci krótszych godzinach pracy.

W czasie wolnym postaw na umiarkowaną, relaksującą aktywność. Proponujemy ćwiczenia z piłką gimnastyczną, jogę dla ciężarnych oraz zakup karnetu na basen. Piłka przyda się także przy porodzie – siedzenie na niej pomaga nieco przetrwać skurcze. Joga ma cudowny wpływ na kręgosłup oraz na psychikę. Za to pływanie jest jedną z najbardziej polecanych aktywności w okresie ciąży. Nie obciąża pleców, ani stawów, nie jest kontuzjogenne, pozwala się odprężyć i wzmocnić mięśnie. 

Śpij z rogalem

Specjalna poduszka do spania dla ciężarnych pozwoli wygodniej ułożyć się na łóżku i odciąży plecy. Zwykłą poduszkę możesz też włożyć między kolana i postarać się spać na boku.

Trzymaj prawidłową postawę

Kluczem do pozbycia się bólu jest przeciwdziałanie niewłaściwej postawie. W ciąży to wyjątkowo trudne, ale mimo wszystko postaraj się przywrócić krzywiznom kręgosłupa ich prawidłowe ułożenie. W tym celu kość ogonową ściągnij w dół, tak aby pupa przestała tak bardzo odstawać. Zmniejszy się wtedy wygięcie lordozy lędźwiowej, pamiętaj jednak by nie napinać jednocześnie mięśni brzucha. Dodatkowo ściągnij łopatki i unieś barki, tak aby nie nabawić się garbu.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE