Badminton – sport dla ludzi w każdym wieku

Badminton – sport dla ludzi w każdym wieku

Interesującą alternatywną dla siłowni lub tak modnego ostatnio fitnessu jest badminton – gra, która łączy ze sobą świetną zabawę i doskonałe ćwiczenie poprawiające kondycję. Większość z nas chyba przynajmniej raz w życiu grała w tę grę, choć może nie każdy wie, że jest ona wyjątkowo wydajnym „spalaczem kalorii”. Jest to przy tym sport dla każdego, który można uprawiać niemal wszędzie. Idealnie wyrabia mięśnie i rzeźbi figurę, a nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Gra prosta i „stara jak świat”

Badminton swoimi korzeniami zdaje się sięgać daleko wstecz, aż do takich starożytnych cywilizacji, jak chińska czy aztecka. Wśród pozostałości po tych wspaniałych kulturach znajdują się bowiem rysunki przedstawiające ludzi uprawiających sport przypominający tę grę.

Sama nazwa wywodzi się od leżącej w hrabstwie Gloucestershire niedaleko Bristolu posiadłości Badminton House. Właśnie tam, w 1870 roku dano pierwszy „nowożytny pokaz” tej gry, choć pierwsze mistrzostwa świata odbyły się dopiero w 1977 roku w szwedzkim Malmo. Jedenaście lat później w Seulu gra zyskała status dyscypliny olimpijskiej. Na świecie badminton najbardziej popularny jest w krajach wschodniej Azji. W Europie sport ten uprawia się głównie w Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji.

Najwspanialsze w badmintonie jest to, że może grać w niego każdy, kto ma na to ochotę, niezależnie od wieku – od małych dzieci aż do seniorów, jeśli tylko mają dość siły. Oczywiście na bardziej zaawansowanym poziomie przydaje się dobra kondycja i refleks, jest to bowiem bardzo szybka gra, wymagająca dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zobacz ofertę sprzętu do badmintona Każdy na grze zyskuje

Niezależnie od wieku, każdy z nas może tylko zyskać na grze w badmintona. I nie chodzi tylko o atrakcyjne spędzanie czasu w gronie znajomych lub rodziny. Korzyścią jest poprawa zdrowia i kondycji fizycznej. Wbrew pozorom bowiem, zabawa wymaga sporo wysiłku. Odbijając lotkę, spalamy niewiarygodnie dużo kalorii – od 340 do 480, zależnie od intensywności gry. Idealny sposób na przyjemne odchudzanie!

Uprawiając badmintona systematycznie, możemy stracić kilka kilogramów miesięcznie, kształtując przy tym sylwetkę – sport ten w naturalny sposób wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków, rąk i nóg. Grając regularnie, wyrabiamy sobie również refleks i koncentrację. Jest to bowiem gra wymagająca spostrzegawczości i szybkiej reakcji, nie mówiąc już o, wspomnianej wcześniej, świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Wraz z formą zyskujemy również zdrowie, zwłaszcza gdy ćwiczymy na świeżym powietrzu. Znacząco zmniejsza się ryzyko chorób serca, niewydolności układu krwionośnego, a nawet cukrzycy. Regularne treningi w przypadku starszych osób pomagają dłużej zachować dobrą kondycję fizyczną, czyli aktywnie walczyć ze skutkami procesów starzenia się organizmu. W przypadku dzieci i młodzieży natomiast gra korzystnie wpływa na harmonijny rozwój fizyczny i psychiczny.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Regeneracja Po Treningu: wybrać zimny czy ciepły prysznic?
Snowboarding: wady i zalety
Jazda Na Rowerze: korzyści
Trener Personalny: na ile to sie opłaca?
Sportowe Buty: jakie będą najlepsze?
Legginsy Sportowe: idealne do ćwiczeń