4 przekonujące powody, by wzmocnić mięśnie brzucha

4 przekonujące powody, by wzmocnić mięśnie brzucha

Każdy, kto dba o wygląd i stara się ruszać, przykłada pewną wagę do ćwiczeń mięśni brzucha. Niekiedy jednak satysfakcjonuje nas fakt, że mamy płaski i szczupły brzuch, pomijamy zaś ważny szczegół, że nie jest on w ogóle wyćwiczony. Tymczasem silne mięśnie brzucha mają wpływa na:

Prawidłową postawę ciała

Wyćwiczony, silny brzuch stanowi porządną podporę dla kręgosłupa. To ułatwia nam utrzymanie ciała w odpowiedniej pozycji, sprzyja prostemu staniu i siedzeniu. Utrzymywanie prostej postawy jest ważne dla naszego zdrowia, samopoczucia, a także wyglądu – nawet bowiem płaski brzuch nie będzie się dobrze prezentował u kogoś, kto chodzi i siedzi wiecznie zgarbiony.

Silny i zdrowy kręgosłup

To mięśnie brzucha powinny służyć nam do takich czynności, jak podnoszenie, dźwiganie czy podciąganie. Jeśli jednak są zbyt słabe, nadrabia za nie kręgosłup. Mocne mięśnie brzucha chronią kręgosłup przed przeciążeniem, uszkodzeniami kręgów i tarcz międzykręgowych. Jeśli zaś „łupie nas w krzyżu”, czujemy ból odcinka lędźwiowego czy cierpimy na stan zapalny w obrębie kręgów, być może warto zastanowić się, kiedy ostatnio ćwiczyliśmy mięśnie brzucha.  

Szybszy powrót do zdrowia

Dotyczy to nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków, w których silne mięśnie brzucha mogą odgrywać kluczową rolę. Dobrze zbudowane i mocne pełnią bowiem funkcję pancerza ochraniającego kręgosłup. Ułatwia to także późniejszą rehabilitację i powrót do formy.

Lepszą profilaktykę chorób

Każdy, kto ćwiczy brzuch, powinien dbać również o dietę. Nie osiągniemy zadowalających efektów, jeśli nie będziemy odżywiali się zdrowo. Innymi słowy, jeżeli mamy płaski, dobrze umięśniony brzuch, oznacza to, że odżywiamy się odpowiednio. Dieta na płaski brzuch wyklucza cukier, węglowodany proste i tłuszcze przekształcone. Obfituje z kolei w błonnik, który chroni przed otyłością, cukrzycą i nowotworami.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Odżywki Dla Sportowców: czy są konieczne ?
Rozgrzewka: kluczowa przed każdym treningiem
Freeride: dobieramy narty
Snowboarding: wady i zalety
Buty Biegowe: zapewnij sobie stabilizację i amortyzację
Wycieczka Rowerowa: jak uniknąć ewentualnych kontuzji?