Alergiczne zapalenie spojówek a noszenie soczewek

Alergiczne zapalenie spojówek a noszenie soczewek

To spojówka jest najbardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju alergeny. Głównym powodem tego stanu jest fakt, iż właśnie tam znajduje się bardzo dużo komórek tucznych. Są one odpowiedzialne za występowanie alergicznych objawów ze strony spojówek. Okazuje się jednak, że soczewki kontaktowe, na przykład soczewki Dailies wcale nie muszą być przeciwwskazaniem.

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny

Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej towarzyszy pyłkowicy. Dlatego też dolegliwości najczęściej pojawiają się w miesiącach: kwiecień, maj, czerwiec – wtedy bowiem występuje nasilenie pyłków drzew i traw.

Niekiedy jednak alergiczne zapalenie spojówek może przybrać formę całoroczną. Wówczas dolegliwości związane są bezpośrednio z reakcją alergiczną na domowe alergeny, czyli: roztocza, sierść zwierząt, pierze, kurz. Alergiczne zapalenie spojówek w tym przypadku objawia się uczuciem świądu, przekrwieniem oczu, łzawieniem lub obrzmieniem. Nierzadko towarzyszy temu kichanie i wodnista wydzielina z nosa.

Kontrowersyjne soczewki kontaktowe

Okazuje się, że noszenie soczewek kontaktowych może nasilać alergiczne zapalenie spojówek: zapalenie kontaktowe oraz zapalenie olbrzymiobrodawkowe.

Kontaktowe alergiczne zapalnie spojówek było następstwem pielęgnacji soczewek płynem wzbogaconym substancją o nazwie tiomersal. Obecnie tego typu schorzenie pojawia się sporadycznie, ponieważ większość preparatów już jej nie zawiera.

Olbrzymiobrodawkowe alergiczne zapalenie spojówek to efekt drażnienia spojówki przez odkładające się osady białkowe na powierzchni „kontaktów”. Dotyczy to jednak użytkowników soczewek noszonych w trybie tygodniowym, dwumiesięcznym czy miesięcznym.

Soczewki kontaktowe nie muszą być przeciwwskazaniem

Przyjęło się uważać, że alergiczne zapalenie spojówek jest jednoznaczne z koniecznością rezygnacji z noszenia soczewek kontaktowych. Warto jednak mieć świadomość, że dotyczyło to sytuacji sprzed kilkunastu lat. Obecnie stosowane materiały do produkcji „kontaktów” są zupełnie inne, a więc bezpieczne dla osób zmagających się z alergicznym zapaleniem spojówek.

Nowoczesne jednodniowe soczewki kontaktowe, na przykład soczewki Dailies, różnią się od „kontaktów” poprzedniej generacji. Przede wszystkim nie nasilają objawów uczuleniowych, mogą więc być bezpiecznie noszone przez osoby zmagające się z tą przypadłością. W tym przypadku polecane są jednodniowe soczewki dedykowane pacjentom z alergicznymi dolegliwościami. Codzienna wymiana „kontaktów” na świeżą parę pozwala ograniczyć ekspozycję soczewek na unoszące się w powietrzu alergeny. Ogranicza także odkładanie się na powierzchni „kontaktów” osadów białkowych pochodzących z filmu łzowego. Warto mieć świadomość, że nawet najdokładniejsza pielęgnacja soczewek noszonych w trybie miesięcznym nie jest w stanie zmniejszyć ryzyka alergicznego zapalenia spojówek.

Soczewki kontaktowe wspomagają farmakoterapię

Jednodniowe soczewki kontaktowe nie tylko zmniejszają ryzyko alergicznego zapalenia spojówek, ale mogą być stosowane jako metoda wspierająca farmakoterapię. Świetnie uzupełniają krople do oczu i preparaty z grupy sztucznych łez.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wiosenne Przeziębienie: objawy, diagnoza, leczenie
Fobie: skąd się biorą?
Osteoporoza: objawy i leczenie
Stulejka: jak ją rozpoznać?
Przeziębienie W Lecie: przyczyny i leczenie
Ból Nerek: o jakiej dolegliwości świadczy?