10 kroków codziennej pielęgnacji cery według Koreanek

10 kroków codziennej pielęgnacji cery według Koreanek

 Kobiety z Korei stawiają na kompleksowe dbanie o cerę. Podczas codziennych rytuałów w łazience przestrzegają także kolejności w nakładaniu kosmetyków. Ten rygor, a jednocześnie kosmetyczna obfitość pozwalają im pozbyć się różnego rodzaju problemów skórnych i stworzyć tzw. efekt „chok-chok”, czyli maksymalnie rozświetlić cerę. O pielęgnacji tego typu pisała Charlotte Cho w książce „Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji”.

Lista kroków jest dość jasna. Co istotne podstawa to oczyszczanie, kuracja oraz nawilżanie, ale nie każdy z 10 kroków powinien być stosowany codziennie.

Krok 1 – oczyszczanie twarzy za pomocą olejku myjącego

Możemy użyć tutaj samego olejku myjącego lub zastosować go w wodnym roztworze, ewentualnie sięgnąć po specjalny kosmetyk myjącego na bazie olejku. Mycie olejkiem zmywa makijaż, nadmiar sebum i zanieczyszczenia, a jednocześnie zapobiega przesuszeniu skóry.

Krok 2 – oczyszczanie twarzy za pomocą kosmetyku na bazie wody

Kosmetykiem na bazie wody będzie każdy żel czy pianka do mycia. Co ważne, należy wybierać do tego etapu wyłącznie łagodne środki myjące, a ich formułę dostosować do potrzeb cery.

Krok 3 – peeling

Wykonujemy go raz luba dwa razy w tygodniu, rano lub wieczorem. Peeling oczyszcza skórę znacznie głębiej niż codzienne mycie, pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych, złuszcza martwy naskórek. Niezwykle istotne jest dobranie peelingu do rodzaju cery. Posiadaczki cery tłustej i grubej mogą stosować peeling mechaniczny. Natomiast cera wrażliwa, delikatna i cienka zdecydowanie bardziej polubi się z kosmetykiem enzymatycznym.

Co ciekawe, Koreanki preferują jeszcze inny rodzaj peelingu, mianowicie złuszczanie chemiczne za pomocą kwasów. Nadaje się ono do pielęgnacji cery tłustej czy trądzikowej, normalnej czy dojrzałej, a więc jest stosunkowo uniwersalne.

Krok 4 – Tonizowanie

Na tym etapie używamy klasycznego toniku, własnoręcznie zrobionego toniku na bazie ziół czy hydrolatu. Tonizowanie to krok, którego nie można ominąć, gdyż przywraca skórze odpowiednie pH zaburzone podczas mycia.

Krok 5 – zastosowanie esencji

W tym momencie przechodzimy do etapu kuracji. Esencja to dość lekki kosmetyk o skoncentrowanej zawartości składników aktywnych. Możemy go stosować codziennie, gdyż ma bardzo korzystny wpływ na stan cery – nawilża ją, wyrównuje koloryt, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Koreanki uwielbiają esencje!

Krok 6 – zastosowanie serum

Serum przypomina nieco esencję, ale ma bardziej aktywne i silniejsze działanie, dlatego nie poleca się go stosować codziennie lub używać jedynie okresowo, np. kiedy chcemy nawilżyć skórę po zimie.

Krok 7 – maska w płachcie

Kolejny kosmetyczny hit, który spopularyzowały Koreanki. Najlepiej stosować ją raz lub najwięcej dwa razy w tygodniu.

Krok 8 – pielęgnacja skóry pod oczami

To osobny krok, gdyż skóra pod oczami potrzebuje nieco innej pielęgnacji niż reszta twarzy. Pod oczy możemy nałożyć specjalnie przeznaczony do tego krem, żel lub olejek, który zapobiegnie pogłębianiu się zmarszczek i odpręży skórę.

Krok 9 – krem nawilżający

Ostatni etap codziennej pielęgnacji to nawilżanie. Najprościej użyć tu wybranego kremu nawilżającego, ale możemy zastosować również olejek, żel lub maskę na noc.

Krok 10 – ochrona przeciwsłoneczna

Rano pielęgnację kończymy aplikacją kremu z filtrem SPF. Koreanki nie lubią się opalać, ale krem taki chroni przed zgubnym wpływem promieniowania słonecznego w zakresie starzenia się skóry i utraty wody.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE