Podstawy pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy

Podstawy pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy

Dbanie o wrażliwą cerę jest szczególnie ważne, ponieważ dobór niewłaściwych kosmetyków czy sposobów pielęgnacji może doprowadzić do spotęgowania nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są podstawy pielęgnacji delikatnej skóry twarzy.

Oczyszczanie i złuszczanie

Każdą skórę należy odpowiednio oczyszczać i złuszczać. Dzięki temu na jej powierzchni nie będzie zalegać warstwa zrogowaciałego naskórka, blokująca powstawanie nowych komórek, a składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, będą mogły wniknąć w głąb skóry.

W przypadku skóry wrażliwej warto jednak pamiętać, aby nie stosować kosmetyków ściągających, silnych kosmetyków antybakteryjnych czy produktów rozgrzewających. Do oczyszczania skóry twarzy doskonale sprawdzą się nawilżające mleczka, płyny micelarne czy naturalne olejki. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, unikaj jej silnego pocierania, ponieważ może to wywołać podrażnienia.

Staraj się też nie stosować silnych peelingów mechanicznych, zawierających duże i ostre drobinki ścierające. Postaw na peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwe komórki przy pomocy enzymów roślinnych.

Odżywianie i pielęgnacja

W przypadku cery wrażliwej istotne jest jej nawilżanie i łagodzenie podrażnień, a także ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jako kosmetyk na dzień stosuj krem do cery wrażliwej z filtrem przeciwsłonecznym UV. Pamiętaj, że promieniowanie UV jest szkodliwe nie tylko wiosną i latem, ale też jesienią i zimą. Postaraj się też wybierać kosmetyki do makijażu, które zawierają ochronę przeciwsłoneczną.

Kosmetyk na noc powinien łagodzić podrażnienia i regenerować skórę – podczas snu procesy regeneracyjne organizmu zachodzą najintensywniej, dlatego przed pójściem spać nałóż na twarz krem lub maskę.

Poza tym nie zapominaj o nawilżaniu – przesuszona skóra może swędzieć i piec jeszcze bardziej, a na jej powierzchni mogą pojawiać się zaczerwienienia.

Dobór odpowiednich kosmetyków

W pielęgnacji cery wrażliwej niezwykle istotny jest dobór kosmetyków. Ponieważ skóra jest delikatna, skłonna do podrażnień i powstawania reakcji alergicznych, nie należy stosować produktów, które zawierają alkohol, parabeny, barwniki czy substancje zapachowe, a także takich, które mają zasadowe pH. Wszystko to może doprowadzić do uszkodzenia warstwy lipidowej skóry, będącej jej naturalną barierą ochronną.

Najlepiej korzystać z produktów hipoalergicznych – bez substancji uczulających. Takie kosmetyki nie wywołają podrażnień, będą odżywiać i regenerować skórę, a także łagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Składniki, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi: alantoina, gliceryna, woda termalna, wosk pszczeli, D-pantenol czy naturalne olejki (np. z wiesiołka, pestek moreli, ogórecznika, migdałów, awokado, nasion i kiełków pszenicy).

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE