Zdrowe nawyki żywieniowe, które warto znać

Zdrowe nawyki żywieniowe, które warto znać

Dobre nawyki żywieniowe są kluczowe dla naszego zdrowia. Najlepiej wyrabiać je od najmłodszych lat, jednak jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nigdy nie jest za późno. Poznaj z nami kilka prostych sposobów.

Zadbaj o regularność posiłków

Posiłków nie warto opuszczać. Brak systematyczności w jedzeniu może nie tylko zwiększyć uczucie głodu, ale też rozregulować metabolizm. Organizm przełączy się w tryb magazynowania zapasów i zamiast spalać tłuszcz, zacznie go oszczędzać. Należy każdego dnia jadać o wyznaczonych porach, co pozwali na utrzymanie stałego poziomu energii. Regularne jadanie wiąże się też z koniecznością odpowiedniego porcjowania posiłków. Nie warto objadać się do pełna. Najlepiej zaplanować dzień w taki sposób, aby przerwy między kolejnymi posiłkami wynosiły ok. 3-4 godziny. 

Czytaj etykiety produktów

Robiąc zakupy w sklepie, warto zapoznać się etykietami kupowanych produktów. Pozwala to na lepszą ocenę ich rzeczywistej jakości. Alarmująco powinna działać przede wszystkim długa lista składników, w tym wszelkiego rodzaju konserwantów, utwardzaczy i polepszaczy. Należy uważać także na ukryte niespodzianki, np. syrop fruktozo-glukozowy. Jego spożywanie negatywnie wpływa na równowagę insulinową, przez co sprzyja tyciu. Warto zwracać uwagę także na zawartość soli. Wybrane produkty powinny być możliwie jak najmniej przetworzone. Muszą zawierać optymalną ilość składników odżywczych i makroelementów.

Nawyki żywieniowe

Nie rezygnuj z tłuszczy

Nie wszystkie tłuszcze są niezdrowe. Warto zadbać o to, aby w diecie znalazły się wyłącznie te pochodzące z wartościowych źródeł. Najzdrowsze są tłuszcze nienasycone, które pozwalają na przywrócenie optymalnych proporcji między kwasami omega-3 i omega-6. Ich podstawowe źródła to m.in. oleje roślinne, orzechy, ryby, awokado czy tofu. Zdrowe oleje korzystnie wpływają na odporność, pamięć i wygląd skóry. Sprzyjają też odchudzaniu, ponieważ tłuszcz bierze aktywny udział w wielu procesach metabolicznych.

Nie jadaj niezdrowych przekąsek

W konwencjonalnej diecie nietrudno o żywność zdominowaną przez cukier, sól i utwardzone tłuszcze. Do najpopularniejszych przekąsek wciąż należą przede wszystkim ciasteczka, czekoladki, słone paluszki, krakersy czy chipsy. Im częściej są podjadane, tym gorzej. Aby uniknąć fatalnych skutków dla zdrowia, warto przyzwyczaić kubki smakowe do nieco subtelniejszych doznań. Smak jedzenia nieprzetworzonego jest łagodniejszy i mniej intensywny, ale za to naturalny. Jabłko lub pomarańcza mogą stać się optymalną alternatywą dla słodyczy. Pikantne przekąski warto natomiast zastąpić dobrze doprawionymi, chrupiącymi warzywami. 

Unikaj jadania przed snem

Warto wyrobić w sobie nawyk niejadania bezpośrednio przed snem. Według dietetyków, ostatni posiłek najlepiej przyjąć najpóźniej 3 godziny przed pójściem do łóżka. W nocy metabolizm znacząco zwalnia, przez co organizm wchodzi w fazę przedłużającego się trawienia. Niespożytkowane kalorie mogą w ten sposób łatwo przeistoczyć się w tłuszcz. Nie bez znaczenia pozostają również składniki ostatniego posiłku przed snem. Na wieczór lepiej unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych. Jedzenie powinno być lekkie, ale sycące. Dla zaspokojenia późnego głodu najlepiej spożyć produkt białkowy, np. ser lub chudą wędlinę.

Zadbaj o urozmaicenie

Na talerzu powinno być kolorowo. O zróżnicowanym wyglądzie warzyw i owoców decydują składniki odżywcze, których różnorodność jest niezwykle ważna dla organizmu. Posiłek powinien być przede wszystkim urozmaicony. W monotonnych dietach często dominuje jednie kilka składników, co prowadzi do niedoborów żywieniowych. Przyrządzając śniadanie, obiad i kolację, warto więc zadbać o zróżnicowanie wszystkich makroelementów. Pomocna może się w tym okazać strona https://polski-blog-medyczny.pl/. Na Polskim Blogu Medycznym można znaleźć wiele praktycznych porad w zakresie zdrowego odżywiania, które znacząco ułatwią zachowanie dobrych nawyków dietetycznych.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE