Masaże to naprawdę skuteczny sposób na poprawę samopoczucia i kondycji fizycznej. Chętnie korzystają z niego pacjenci w różnym wieku. Często stosuje się go nawet u najmłodszych, co pozwala uzyskać szereg cennych korzyści.
Jakie masaże są przeznaczone dla najmłodszych pacjentów? Co mogą dzięki nim zyskać? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Różne rodzaje masażu – które stosować u najmłodszych?
Masaże wykonuje się z wielu powodów. Bywają elementem kompleksowej fizjoterapii po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Wspierają naturalną kondycję fizyczną, ale także motywują do lepszej pracy cały organizm. Niejednokrotnie potrafią też minimalizować efekty permanentnego stresu, wyciszać i relaksować.
Również w przypadku młodszych pacjentów masaż potrafi być bardzo pomocny. Najczęściej stosuje się masaże relaksacyjne, oparte na klasycznych technikach, delikatne i spokojne, dostosowane do wieku dziecka. Wiele masaży można wykonywać samodzielnie, da się znaleźć wiele zabiegów specjalistycznych, wykonywanych przez certyfikowanych masażystów.
Do najczęściej wybieranych masaży dla dzieci zalicza się choćby:
- masaż Shantala,
- masaże lecznicze,
- masaże relaksacyjne,
- masaże sportowe.
Wiele z nich realizują choćby salony masażu na: https://gabinetymasazu.pl. Na który zabieg warto zapisać swoje dziecko?
Masaż Shantala – dla zdrowia maluchów
Masaże dziecięce można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu już od pierwszych dni życia dziecka. Dobrym przykładem takiego zabiegu jest masaż Shantala. To technika masowania niemowląt i starszych dzieci, wywodząca się z Indii – swoją nazwę wzięła od imienia kobiety z Kalkuty, która właśnie tak masowała swoje dziecko.
Nie jest to zabieg leczniczy, ale i tak potrafi przynosić wiele korzyści. Do najważniejszych zaliczają się:
- poprawa funkcjonowania układu trawiennego (np. ograniczenie występowania kolek),
- wyciszenie dziecka,
- ułatwione zasypianie i spokojniejszy sen,
- lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego,
- budowanie świadomości własnego ciała,
- tworzenie bliskości między maluchem a rodzicami.
Regularnie wykonywanie masażu stymuluje organizm dziecka do pracy, wspomaga naturalny rozwój i zacieśnia więzi między członkami rodziny.
Masaż leczniczy i relaksacyjny dla nastolatków – co daje?
U dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym niejednokrotnie stosuje się klasyczne techniki masażu, w tym zabiegi lecznicze lub relaksacyjne.
Pierwsze z nich wykorzystuje się w przypadku rehabilitacji i powrotu do zdrowia po kontuzjach, zabiegach chirurgicznych, by wspomóc szybszy odzyskiwanie pełni sił. Natomiast masaże relaksacyjne pomagają się dziecku wyciszyć, wzmacniają koncentrację i ułatwiają uporanie się z nieprzyjemnymi objawami stresu (napięciem mięśniowym, bólem karku lub pleców).
Masaż sportowy dla juniorów
Wiele dzieci uprawia rozmaite sporty. Niejednokrotnie uzupełnieniem regularnych treningów może stać się również masaż. Wykonywany przed treningiem – ułatwia rozgrzanie mięśni i stawów, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Korzystanie z masażu sportowego po zawodach lub intensywnym wysiłku, przyspiesza regenerację tkanek oraz zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości, w tym na przykład bolesne zakwasy.
Masaż dla dzieci – podsumowanie
Masaż dla najmłodszych musi być zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb i wieku dziecka. Jest to rozwiązanie w pełni naturalne i bezpieczne. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią technikę. Na szczęście istnieje ich wiele i przynoszą naprawdę liczne korzyści.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *