Dieta dr. Atkinsa

Dieta dr. Atkinsa

W 1972r. nowojorski kardiolog – Robert Atkins wydał książkę pt. „Dr. Atkins’ Diet Revolution”, w której przedstawił swój program żywieniowy, mający doprowadzić korzystających z niego pacjentów do lepszego stanu zdrowia i szczuplejszej sylwetki. Choć zaprezentowane w publikacji poglądy lekarza od razu wzbudziły kontrowersje, pozycja stała się dietetycznym bestsellerem i rozeszła się w nakładzie 10 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Na czym polega dieta?

Program żywieniowy zakłada zmianę sposobu komponowania posiłków i redukcję ilości przyjmowanych węglowodanów. Atkins zaleca, by spożywać pokarmy zwierające tłuszcz i białko, a unikać tych z cukrami prostymi i złożonymi. Według twórcy diety istota przybierania na wadze nie polega na samym jedzeniu zawartych w pokarmach tłuszczy i białek, ale na łączeniu ich z węglowodanami.

FAZA 1 – „Przygotowanie i utrata wagi”

Ten autorski program żywieniowy składa się z 4 faz o różnym okresie trwania.
Trwa około dwóch tygodni, a jej celem jest przestawienie się organizmu ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu. Jak przekonują zwolennicy diety, za pomocą kilku dietetycznych sposobów, podczas tej fazy diety można stracić nawet do 8 kg.
Podczas pierwszej fazy należy ograniczyć spożywanie węglowodanów do zaledwie 20 g dziennie i jeść codziennie 5 niewielkich posiłków złożonych z dozwolonych w tej fazie produktów.

Produkty dozwolone:

  • mięso i ryby – wszystkie gatunki (tłuste również)
  • tłuszcze – olej roślinny, oliwa z oliwek, masło, sery pleśniowe
  • warzywa – głównie zielone, o niskiej zawartości węglowodanów
  • inne niskowęglowodanowe produkty – oliwki, owoce morza, jaja, majonez

Produkty zakazane:

  • cukier pod każdą postacią, także w owocach
  • zboża
  • chudy nabiał
  • kofeina
  • pieczywo
  • warzywa zawierajace znaczna ilość skrobii (np. ziemniaki)
  • orzechy

FAZA 2 – „Dalsza utrata wagi”

Po sporej utracie zbędnych kilogramów podczas trwania FAZY 1, następuje proces stabilizacji i mniejszego spadku wagi. W pierwszym tygodniu trwania tej fazy, zwiększamy ilość przyjmowanych węglowodanów o 5 g w stosunku do fazy pierwszej. Po upływie 7 dni, ilość węglowodanów zwiększamy o kolejnych 5 itd., aż do momentu w którym przestaniemy chudnąć. W tej fazie do jadłospisu możemy dodać: warzywa ze skrobią w składzie, owoce, rośliny strączkowe i twaróg.

FAZA 3 – „Przed utrzymaniem wagi”

Trzecia faza diety Atkinsa trwa od 2 do 3 miesięcy. Spadek wagi wynosi natomiast ok. pół kilograma tygodniowo. Do naszego menu możemy wprowadzać o 10g węglowodanów więcej z każdym tygodniem, aż do momentu, gdy waga stanie w miejscu.
Oto kilka przykładowych produktów zawierających w składzie 10 g węglowodanów: ½ grapefruita, ½ jabłka, 1 brzoskwinia, 1 kiwi, 1 śliwka, ½ szklanki migdałów, 1 szklanka truskawek.

FAZA 4 – „Utrzymanie wagi”

Ostatni etap diety polega na utrzymaniu wypracowanych efektów. Można to osiągnąć dzięki stałemu monitoringowi wagi (należy ważyć się raz w tygodniu) oraz nieprzekraczaniu odpowiedniej dla siebie dawki węglowodanów dziennie (w zależności od wykonywanej pracy, wzrostu itd.). W tej fazie każdy musi indywidualnie określić liczbę węglowodanów, której nie może przekroczyć, aby nie przytyć. W celu utrzymania efektów odchudzania, na tym etapie diety zaleca się również sporą dawkę aktywności fizycznej i picie co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Zalety i wady diety dr. Atkinsa

Zalety diety:

  • satysfakcjonujące efekty – duży spadek wagi

Wady diety:

  • inwazyjność – według wielu przeciwników diety, nagromadzenie w niej tłuszczu może powodować: choroby wątroby, miażdżycę, choroby nerek, serca i osteoporozę. Może także przyczyniać się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi.

Czy warto zastosować tę dietę?

Podsumowując plusy i minusy tego programu żywieniowego, raczej trudno podejść do niego entuzjastycznie. Stosowanie diety Atkinsa może spowodować znaczny spadek wagi, jednak okupiony wielkim wysiłkiem organizmu. Dlaczego więc ten program zyskał tylu zwolenników na całym świecie? Odpowiedź jest prosta – dieta pozwala na spożywanie smacznych i tłustych potraw (nawet smażonych!) przy jednoczesnym traceniu na wadze. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy programu dr. Atkinsa nie zastąpić mniej inwazyjną, nowszą dietą.

Uwaga!
Jeśli jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie tej inwazyjnej diety, pamiętaj, aby przedtem skonsultować się z lekarzem, który zaleci Ci odpowiednie badania i doradzi, czy Twój stan zdrowia na to pozwala.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE