Waga ciała a zdrowie, czyli dlaczego ważenie się nie ma sensu?

Waga ciała a zdrowie, czyli dlaczego ważenie się nie ma sensu?

Waga bywa przydatna, ale najczęściej jest nadużywana. Wielu z nas waży się codziennie, by utrzymać złudzenie kontroli nad sobą i własnym ciałem lub sprawdzić postępy odchudzania. Dlaczego jedno i drugie nie ma sensu?

Po co się ważymy?

Waga naszego ciała jest poddawana ocenie już od momentu narodzin. Noworodki i niemowlęta waży się bardzo często, by sprawdzić czy właściwie przybierają i wystarczająco dużo jedzą. Potem jesteśmy ważeni także w szkole, w gabinetach lekarskich i u dietetyków. Większość z nas wagę kontrolną ma również w domu.

Pułapka magicznych 5 kilo

To, ile ważymy niewiele mówi o naszej kondycji, stanie zdrowia, a nawet sylwetce. Niektórzy ludzie ważą mniej niż inni i są szczupli, tymczasem można o nich powiedzieć „skinny fat” – pomimo zadowalającej wagi i smukłej sylwetki, mają fatalny profil tłuszczowy oraz kiepską kondycję ruchową. Z drugiej strony są osoby, które ważą kilka kilogramów więcej, są tak samo szczupłe, ale pozostają w świetnej formie i zamiast tłuszczu mają pięknie rozbudowane mięśnie.

Można więc mieć wagę zgodną z BMI i względnie dobrze wyglądać, a jednocześnie prezentować kondycję kanapowca, a do tego źle się odżywiać. Niektórym pomaga w tym szybki metabolizm, innym sprzyjają geny.

Waga nie jest więc wyznacznikiem dobrego zdrowia. Nie jest też najlepszym sposobem śledzenia postępów w odchudzaniu. Wielu z nas pobada we frustrację, gdy z dnia na dzień na wadze niespodziewanie przybywają kilogram lub dwa. To dlatego, że waga ciała zmienia się wielokrotnie w ciągu doby. Nie oddaje precyzyjnie naszego fatycznego stanu.

Mimo to ufamy jej. Uzyskujemy dzięki niej konkretną informację, wymierny, szybki i zawsze dostępny efekt naszych starań. Nic nie działa bardziej mobilizująco, niż coraz niższa liczba na wskaźniku. 

Co zamiast stawania na wadze?

Lepszym sposobem niż ważenie się, jest mierzenie obwodów. Daje nam ono równie konkretną daną, co waga i nie budzi wątpliwości, kiedy odchudzamy się ćwicząc.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Buty Trekkingowe: jakie wybrać?
Dieta Bezglutenowa: czy wpływa na kondycję?
Wesprzyj swoją kondycję przez Trening Ems
Szybka Utrata Kalorii: odchudzanie jak zabawa
Crossfit: dlaczego warto zacząć go trenować?