Żylaki nóg u młodych osób

Żylaki nóg u młodych osób

Żylaki to przypadłość, która kojarzy się głównie z osobami w starszym wieku. Jednak zdarzają się również wśród osób młodych i aktywnych. Znając odpowiednie metody i wcześnie wdrażając profilaktykę, można im zapobiec.

Czym są żylaki?

Żylaki to żyły, których ściany są osłabione i bardziej narażone na rozciąganie. Dodatkowo w wyniku uszkodzenia zastawek krew, zamiast przez nie przepływać, przedostaje się wstecznie do układu żył powierzchownych, powodując jego nadmierne przeciążenie. W wyniku tego żyły stają się poszerzone, kręte i wydłużone, przybierając charakterystyczny dla żylaków wygląd i lokalizują się głównie na kończynach dolnych.

Skąd się biorą żylaki u młodych osób?

  • Otyłość
    Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem wśród młodego pokolenia na całym świecie. Prowadzi ona do niezliczonych problemów zdrowotnych, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa serca, nowotwory, a także żylaki. Nadwaga i otyłość powoduje wzrost ciśnienia krwi w obrębie jamy brzusznej, a więc krew, która pompowana jest w kierunku kończyn dolnych, również ma wysokie wartości ciśnienia. W ten sposób wzmożone ciśnienie w obrębie żył powoduje uszkodzenie i patologiczne poszerzenie ich ścian, predysponując do powstania żylaków.
  • Ciąża
    Żylaki w ciąży to popularny problem, który dotyka wielu młodych kobiet. W tym przypadku mechanizm powstawania żylaków jest złożony. Przede wszystkim powiększająca się macica naciska na duże naczynia żylne w obrębie jamy brzusznej, stanowiąc przeszkodę dla chcącej odpłynąć z kończyn dolnych krwi. W następstwie tego przepływ krwi spowalnia, nadmiernie wypełniając żyły i powodując ich rozszerzenie. Dodatkowo niesprzyjające jest także podwyższone ciśnienie w trakcie ciąży, niekorzystny wpływ hormonów na ścianę naczyń i zwiększona ilość krwi w krwioobiegu, co dodatkowo obciąża naczynia żylne, ułatwiając powstawanie żylaków.
  • Siedzący tryb życia
    Kolejnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi żylaków, jest coraz bardziej rozpowszechniający się siedzący tryb życia. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które dużą ilość czasu poświęcają na grach komputerowych, przeglądając smartfony lub wykonując pracę biurową, która wymaga długotrwałego przebywania w jednej pozycji, z opuszczonymi nogami. To właśnie wtedy mięśnie nóg nie pracują i nie wywierają nacisku na żyły, przez co krew nie jest efektywnie tłoczona z kończyn dolnych w górę, w kierunku serca. Dlatego krew zalega w naczyniach żylnych, napierając na ściany i wywołując ich osłabienie oraz poszerzenie.
  • Predyspozycje genetyczne
    Niezaprzeczalnym czynnikiem warunkującym powstawanie żylaków jest obciążenie rodzinne w kierunku niewydolności żylnej. Defekt genetyczny zwykle dotyczy nieprawidłowości w obrębie układu zastawkowego w żyłach lub zaburzeniach w budowie ścian naczyń. Oba te czynniki prowadzą do wstecznego przepływu i zalegania krwi w żyłach. Dlatego osoby, które mają świadomość swoich obciążeń, powinny jak najwcześniej wdrożyć działania zapobiegające powstawaniu żylaków.

Wspomaganie leczenia

Nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym do zakrzepicy. Kiedy zauważymy niepokojące sygnały, warto skonsultować je z lekarzem. Jedną z podstawowych metod, które mogą pomóc zahamować rozwój choroby, jest systematyczne zakładanie specjalistycznych podkolanówek lub pończoch uciskowych na kończynę z żylakami. Korzystne może być stosowanie żelu Lioton 1000, który zawiera heparynę. Substancja ta poprawia mikrokrążenie i łagodzi objawy związane z chorobami żył powierzchownych, takie jak uczucie ciężkości czy obrzęki nóg. Ważne jest również, że a dzięki podłożu wodno-alkoholowemu żel przyjemnie chłodzi, dając wrażenie natychmiastowej ulgi. Dodatkowo dzięki temu, że stosuje się dokładnie w miejscu występowania dolegliwości, ryzyko negatywnego wpływu na cały organizm jest minimalne.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE