Żylaki – jak się przed nimi ustrzec?

Żylaki – jak się przed nimi ustrzec?

Widoczne na nogach żylaki to nic innego, jak przybierające różne kształty, skręcone poszerzenia żył powierzchownych, które pojawiają się zazwyczaj po skończeniu czterdziestego roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Żylaki powstają z powodu nieprawidłowego funkcjonowania umiejscowionych w żyłach zastawek mających zapobiegać cofaniu się krwi płynącej w kierunku serca. Źle działające zastawki sprawiają, że krew nie płynie tak jak powinna, „osiadając” w pewnych miejscach co, w skrócie rzecz ujmując, powoduje żylaki.

Jak uchronić się przed wystąpieniem żylaków?

Pojawianie się na nogach żylaków jest uwarunkowane genetycznie, jednak nie u każdego, kto miał w rodzinie osoby na nie cierpiące muszą one koniecznie wystąpić. Nie dziedziczymy bowiem samych żylaków, a jedynie skłonności do nich, dlatego najważniejsza w walce o piękne nogi jest profilaktyka.

O tym pamiętaj!

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem kończyn dolnych, pamiętajmy o:

Odpowiedniej dawce ruchu

  • Ćwiczenia fizyczne, to najlepszy sposób na to, aby uchronić się przed żylakami. Choć warto uprawiać każdy sport, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ćwiczenia dolnych partii ciała, jak np. jogging, czy jazda na rowerze.
  • Bardzo pomocne w profilaktyce żylaków jest także regularne pływanie. Nic nie zastąpi nam też chodu, dlatego, aby uniknąć żylaków, starajmy się jak najczęściej wybierać się na długie, odprężające i dotleniające spacery.
  • Na ten punkt szczególną uwagę powinny też zwrócić osoby, które mają siedzącą lub stojącą pracę i spędzają w tych pozycjach długie godziny. Jeśli należysz do takich osób, pamiętaj, by kilka razy w ciągu dnia przejść się np. po schodach lub chociaż poruszać nogami i rozruszać mięśnie, np. pod biurkiem. Warto również rozważyć kupno do domu rowerka stacjonarnego, na którym codziennie powinieneś jeździć przez ok. 30 minut, aby choć trochę zrównoważyć swoim nogom długotrwałe siedzenie lub stanie.

Odpowiedniej diecie

  • Problem żylaków częściej dotyka te osoby, które tłusto i niezdrowo się odżywiają. Dlatego, aby go uniknąć, staraj się jeść zdrowo. Szczególnie pomocne w profilaktyce żylaków okażą się zawarte w pokarmach witaminy C i PP, które pomagają uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych. Znajdziesz je m.in. w owocach i warzywach. Szczególnie cenne są tutaj czarne porzeczki, wiśnie, czereśnie, winogrona, śliwki, a także pomidory i papryka. Staraj się po nie sięgać każdego dnia.
  • Aby zapobiec żylakom, staraj się też ograniczać spożycie soli, której nadmiar może zatrzymywać wodę w organizmie i niekorzystnie wpływać na krążenie krwi.

Zdrowych nawykach

  • Często bezwiednie kultywujemy złe dla naszego zdrowia nawyki, które po latach skutkują pojawieniem się na nogach żylaków. Jednym z nich jest np. zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia. Ma to szczególnie niebezpieczne skutki, gdy siedzimy tak np. w pracy przez kilka godzin. Dlatego, aby nie uskarżać się w przyszłości na żylaki, pamiętajmy o tym, aby siadając, nie krzyżować nóg!
  • Pojawianiu się żylaków sprzyjają też długie, gorące kąpiele. Dlatego, zamiast wylegiwać się w wannie, pamiętajmy, by od dziś brać chłodne prysznice.
  • Żylaki mogą się też pojawić wtedy, gdy często zakładamy obuwie na wysokim obcasie. Dla zdrowia warto więc wybierać buty na maksymalnie 5-centymetrowym podwyższeniu lub na płaskiej podeszwie.
  • Problemy z żylakami powoduje także przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, dlatego, zanim się na nią zdecydujesz, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i zastanów się nad innymi metodami zapobiegania i planowania ciąży.
  • Zdrowym nawykiem jest także relaks nóg, szczególnie po całym dniu spędzonym przy biurku. Codziennie, po powrocie do domu, warto położyć się na plecach i uniesione do góry nogi oprzeć np. o krzesło. Tak spędzony kwadrans przyniesie znaczną ulgę naszym kończynom dolnym.

Jeśli jednak na Twoich nogach pojawiły się już pierwsze żylaki to pamiętaj, aby zacząć działać od razu! Najlepsza maść na żylaki i pajączki powinna działać przeciwzakrzepowo oraz łagodzić ból i uczucie napięcia. Recenzje preparatów na żylaki możesz przeczytać na https://products-bank.com/

ARTYKUŁ ZEWNETRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE