Zerwanie ścięgna Achillesa – jak wygląda leczenie i ile trwa powrót do zdrowia?

Zerwanie ścięgna Achillesa – jak wygląda leczenie i ile trwa powrót do zdrowia?

W trakcie chodzenia, biegania, uprawiania sportu itp. miejsce przyczepu ścięgna do kości piętowej, jest narażone na duże przeciążenia i w związku z tym na częste urazy, kontuzje i schorzenia. Uszkodzenie ścięgna Achillesa należy to najczęściej występujący uraz dotyczący ścięgien występujący w medycynie sportowej. Po pierwszym uszkodzeniu ścięgno Achillesa jest bardziej podatne na zerwanie. Urazy sumują się, dlatego po pierwszym uszkodzeniu należy zachować szczególną ostrożność.

Rodzaje uszkodzeń ścięgna Achillesa

Uszkodzenia ścięgna Achillesa można podzielić na ostre, przewlekłe zapalenie i zerwanie ścięgna. Stan zapalny jest najczęściej wynikiem wielu mikro urazów prowadzących do zwyrodnienia i degeneracji ścięgna. Objawy zapalenia to ból, obrzęk i charakterystyczne trzeszczenie podczas ruchu stopy. Nieleczony ostry stan zapalny przechodzi w stan przewlekły i sprzyja całkowitemu zerwaniu ścięgna piętowego. Osłabione przez stan zapalny łatwiej ulega całkowitemu zerwaniu na skutek wzmożonego obciążenia.

Zerwanie może nastąpić na skutek urazu pośredniego np. przy starcie do biegu lub z powodu urazu bezpośredniego np. przez uderzenie w napięte ścięgno. Najczęściej do zerwania dochodzi u 30-40 latków, bo w tym wieku ukrwienie ścięgna ulega znacznemu osłabieniu. 

Objawy zerwania ścięgna Achillesa

Zerwanie może być częściowe lub całkowite. Charakterystycznym objawem zerwania ścięgna jest trzask słyszalny podczas urazu i silny przeszywający ból przechodzący w tkliwość. Opuchlizna w okolicy ścięgna, siniak na stopie i podudziu, palpacyjnie wyczuwany dołek w miejscu zerwania oraz upośledzenie funkcji kończyny uniemożliwiające chodzenie świadczą o całkowitym zerwaniu ścięgna piętowego. Jeśli ścięgno odrywa się z fragmentem kości piętowej to jest to złamanie awulsyjne najczęściej występujące u dzieci w wieku 10-17 lat. Oprócz wymienionych objawów lekarz ortopeda dla potwierdzenia diagnozy wykonuje badanie USG pozwalające dokładne miejsce zerwania i odległość pomiędzy zerwanymi końcówkami ścięgna. Jest to bardzo ważna informacja umożliwiająca zaplanowanie leczenia.

Leczenie całkowitego zerwania ścięgna Achillesa

Całkowite zerwanie ścięgna Achillesa wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego polegającego na zbliżeniu i zszyciu końców uszkodzonego ścięgna. Po rekonstrukcji ścięgna piętowego konieczne jest unieruchomienie chorej kończyny w gipsie lub ortezie. Pacjent może poruszać się jedynie o kulach. Po około dwóch miesiącach usunięte zostają szwy. Można rozpocząć wieloetapową rehabilitację.

W zależności od zastosowanej metody leczenia i intensywności zastosowanej rehabilitacji powrót do pełnej sprawności zajmuje 4 do 8 miesięcy. Zabieg i rehabilitację warto wykonać w klinice posiadającej doświadczony zespół medyczny, stosującej nowoczesne procedury medyczne jak przykładowo klinika ortopedii i traumatologii Carolina Medical Center w Warszawie i Gdańsku.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Atopowe Zapalenie Skóry Azs: choroba przewlekła ale wyleczalna
Rak Skóry: jak leczyć czerniaka?
Chrapanie: czy może być niebezpieczne?
Komory Hiperbaryczne: zastosowanie
Objawy Anemii: sprawdź
Alergia: wziewna, skórna i pokarmowa