Zdrowe odchudzanie – jak odpowiednio redukować wagę?

Zdrowe odchudzanie – jak odpowiednio redukować wagę?

Rozregulowanie organizmu spowalnia przemianę materii, przez co magazynowana jest większa ilość tłuszczu. Jak uniknąć efektu jojo i zdrowo schudnąć?

Zasady zdrowego odchudzania

Aby stracić na wadze bez wyrządzania szkody własnemu zdrowiu, warto zastosować się do kilku ważnych wskazówek. Każdego dnia należy spożywać kilka posiłków w regularnych odstępach czasu – np. co 3-4 godziny. Za każdym razem należy zjadać dania odpowiednio zróżnicowane pod względem zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów. Posiłki powinno się spożywać powoli. Lepiej też nie przejadać się, tylko wstawać od stołu z małym niedosytem. Mózg dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia otrzymuje sygnał o sytości. Warto też przyjmować mniejsze porcje. Między posiłkami nie powinno się podjadać – zamiast tego lepiej wypić wodę, kawę lub herbatę. Organizm należy przyzwyczaić do tego, że jedzenie otrzymuje wyłącznie z powodu głodu. Często bowiem pożywienie konsumowane jest ze względu na nagłą zachciankę. Prowadzi to do częstych skoków insuliny, przez co potrzeba zaspokajana jest tylko na krótki czas.

Zdrowe odchudzanie

Jedzenie na odchudzanie

Produkty spożywane z myślą o redukcji powinny być świeże, zdrowe i jak najmniej przetworzone. Lepiej unikać słodyczy, dań gotowych, posiłków typu instant czy fast-foodów. Zawierają one sporo cukru, a nierzadko także utwardzonego tłuszczu. Posiadają znikomą zawartość składników odżywczych i wykazują niekorzystny wpływ na zdrowie. Warto też stosować odpowiednie techniki kulinarne. Najzdrowsze jest gotowanie na parze, pieczenie i duszenie bez tłuszczu. Lepiej natomiast unikać smażenia. Aby ograniczyć nadmierne spożycie kwasów tłuszczowych typu trans, warto do surowych potraw dodawać oleje roślinne i oliwę z oliwek. Wskazane jest także unikanie produktów mącznych, które mają wysoki indeks glikemiczny. Lepiej zastąpić je większą ilością warzyw, zwłaszcza zielonych i liściastych.

Diety odchudzające – tak czy nie?

W dietach odchudzających kaloryczność posiłków jest zwykle bardzo niska. Cała energia dostarczana z jedzeniem przerabiana jest wówczas na tłuszcz, co stanowi swego rodzaju reakcję obronną organizmu przed zagłodzeniem. Podstawowa przemiana materii ulega obniżeniu, ponieważ nie jest możliwe zużycie odpowiedniej ilości kalorii. Organizm może oczywiście ponownie dostosować się do prawidłowego stylu żywienia. Proces ten jest jednak długotrwały i zwykle nie prowadzi do przyspieszenia przemiany materii. Masa ciała obniża się najpierw poprzez utratę masy mięśniowej i wody. Tłuszcz jednak wciąż jest magazynowany. Jego mobilizowanie z tkanki podskórnej może się odbyć tylko poprzez regularną aktywność fizyczną oraz racjonalne odżywianie. Przed zastosowaniem diety odchudzającej warto więc skonsultować się z dietetykiem. Specjalista będzie w stanie sprawdzić procentową zawartość masy mięśniowej, wody oraz tłuszczu w organizmie pacjenta. Badania przeprowadzane są także po zakończeniu kuracji odchudzającej.

Skuteczne spalanie kilogramów

Ważnym elementem zdrowego odchudzania jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczyć powinno się przynajmniej 2-3 razy tygodniowo, po kilkadziesiąt minut. Systematyczne uprawianie spotu może być dość trudne dla osób całkowicie pozbawionych kondycji. Najlepiej wprowadzać więc stopniowe zmiany w codziennym zakresie aktywności fizycznej. Na początek spokojnie wystarczą regularne spacery i częstsze wizyty na basenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowaniu umiaru. Wiele interesujących zagadnień w kwestii sportów odchudzających znaleźć można na stronie https://wntt.pl/. Serwis ten w całości poświęcony jest tematyce zdrowego stylu życia. Warto pamiętać, że ćwiczenia wymagają uzupełniania deficytów energetycznych. Nie zaleca się więc łączenia dużego wysiłku fizycznego z restrykcyjną dietą odchudzającą. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości wypoczynku.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Nadmiar Wody W Organizmie: jak się go pozbyć?
Odchudzanie Po 40: czy może być skuteczne?
Genodiet: poznaj swój profil metaboliczny
Odpowiednie Odchudzanie: Poznaj najczęstsze błędy
Pułapki Metabolizmu: czym są i jak ich uniknąć?
Tabela Spalania Kalorii: najpopularniejsze czynności