Zalety posiadania w domu zwierząt

Zalety posiadania w domu zwierząt

Jesteś pewien, że masz w domu odpowiednie warunki, by przyjąć do niego zwierzę, ale wciąż nie jesteś przekonany, czy to dobry pomysł? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie zwierząt!

Lekcja odpowiedzialności

Opieka nad zwierzęciem, niezależnie od jego gatunku, jest świetnym sposobem na wykształcanie w dziecku poczucia odpowiedzialności. Wyprowadzanie na spacery, karmienie, wymiana wody czy sprzątanie klatki uczą dzieci regularnego wypełniania swoich obowiązków, dają im poczucie, że to, co robią, ma duże znaczenie (znacznie większe, niż np. sprzątanie pokoju), a w końcu dają realną satysfakcję z podążania za poleceniami rodziców.

Nauka empatii

Pozostając przy najmłodszych domownikach, trzeba także podkreślić znaczenie opieki nad zwierzęciem dla kształtowania się u nich empatii. Stawianie cudzych (w tym przypadku – zwierzęcych) potrzeb ponad swoimi, wrażliwość na stan zdrowia i nastrój zwierząt, w końcu bezgraniczne przywiązanie zwierząt do człowieka – to wszystko wpływa na to, jak dziecko postrzega relacje z innymi i może pomóc mu w przyszłości w budowaniu więzi z ludźmi.

zwierzaki

Poczucie bezpieczeństwa

Odnosi się to do wszystkich – nie tylko do najmłodszych. Posiadanie psa, a czasem także kota, sprawia, że przebywanie w domu bez innych ludzi jest mniej niepokojące. Do tego dobrze wytrenowane psy ochronią nas przed ewentualnymi zagrożeniami, jak chociażby napad.

Redukcja stresu

Badania wykazują, że posiadanie w domu zwierzęcia wpływa kojąco na nasze nerwy. Już samo przebywanie w jednym pokoju z ukochanymi zwierzętami obniża nasze ciśnienie i spowalnia tętno! Obserwowanie pływających rybek czy zabawa z futrzakiem mogą pomóc zapomnieć na chwilę o problemach, a przynajmniej nieco się od nich zdystansować.

rybki

Poprawa nastroju

Posiadanie w domu zwierzęcia poprawia nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie może nawet uchronić nas od depresji. Dzieje się tak z wielu powodów: bezwarunkowe przywiązanie zwierzaka zwiększa nasze poczucie własnej wartości, jego obecność w domu to dla osób samotnych duża podpora emocjonalna, a opieka nad nim daje nam poczucie, że jesteśmy komuś potrzebni.

Pomoc w nawiązywaniu znajomości

Spacery z psem (a nawet z kotem czy królikiem) to świetny sposób na nawiązanie znajomości z innymi posiadaczami zwierząt – i nie tylko. Nie ma chyba właściciela psa, który choć raz nie usłyszałby od przypadkowej osoby jakichś miłych słów na temat swojego ulubieńca. A to doskonały wstęp do dłuższej rozmowy na temat radości z posiadania w domu futrzaka.

spacery

Korzyści zdrowotne

Spacery z psem to doskonały sposób na dodatkową aktywność fizyczną (dla niektórych – jedyną), która korzystnie wpłynie na naszą formę i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości oraz chorób serca. Ponadto osoby, które na co dzień przebywają ze zwierzętami, mają lepszą odporność na choroby od ludzi, którzy ze zwierzętami nie mają regularnego kontaktu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE