Zakrzepowe zapalenie żył – objawy, leczenie i profilaktyka

Zakrzepowe zapalenie żył – objawy, leczenie i profilaktyka

Dowiedz się, jakie są objawy i sposób leczenia zakrzepicy, poznaj też działania profilaktyczne.

Zakrzepowe zapalenie żył – podstawowe informacje

Zakrzepowe zapalenie żył kończyny dolnej może objąć zarówno żyły powierzchowne, jak i głębokie, otoczone przez mięśnie. Żyły powierzchowne uchodzą do żył głębokich, a te z kolei transportują odtlenioną krew do serca. Wszelkie skrzepy w żyłach stanowią więc bezpośrednie zagrożenie i dla serca, i dla płuc.

Zakrzepica żył powierzchownych – objawy i leczenie

Zakrzepica żył powierzchownych dotyka te naczynia, które są widoczne jako niebieskie linie pod skórą. Zaczerwienienie, obrzęk, a nawet drobne zgrubienie mogą być jej pierwszym objawem. W przypadkach takich jak zakrzepica leczenie należy rozpocząć od zlokalizowania i oceny zaawansowania zapalenia. Jeśli problem dotknął odcinek żyły nie dłuższy niż 5 cm, wskazana jest farmakoterapia przeciwzapalna i zabandażowanie tego miejsca z użyciem bandaża elastycznego. Rozleglejsze zapalenie wymaga przyjmowania leków przeciwkrzepliwych przez okres siedmiu tygodni. Po tym terminie należy korzystać ze specjalnych kolanówek albo pończoch uciskowych. Jeśli zakrzepica zlokalizowana jest blisko ujścia żyły powierzchownej do żyły głębokiej, ze względu na zagrożenie dla zdrowia wskazany może być nawet zabieg chirurgiczny.

Zakrzepica żył głębokich – objawy i leczenie

Zakrzepica żył głębokich to natomiast znacznie poważniejsze schorzenie, które w skrajnych wypadkach może doprowadzić nawet do zgonu. Duży zakrzep, który oderwie się od żyły, może bowiem trafić do prawej komory serca, z której przemieści się do płuc, w wyniku czego dojdzie do zatoru i ustania krążenia. Realnym zagrożeniem dla zdrowia jest również m.in. zespół pozakrzepowy, wynikający z nieleczonej lub niewłaściwie leczonej zakrzepicy żył głębokich nóg. Aby nie doprowadzić do tak poważnego stanu, powinieneś umówić wizytę u lekarza, kiedy zauważysz u siebie następujące objawy: silne bóle wyłącznie po jednej stronie ciała, uporczywy, napadowy ból przypominający ucisk na łydkę albo udo, zakwasy i nieustanne zwiększanie się dokuczliwości tych symptomów. Specjalista zaleci wówczas trwającą od 6 do 12 miesięcy terapię, której celem będzie wyleczenie zakrzepicy i zapobiegnięcie jej nawrotowi. W tym okresie wskazane jest przyjmowanie określonych leków hamujących postęp choroby i rozpuszczających zakrzepy, a także systematyczne spacery.

Profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, tym bardziej powinieneś przeciwdziałać zakrzepicy, dbając o zdrowy tryb życia. Na zakrzepowe zapalenie żył szczególnie narażone są osoby otyłe, po 40. roku życia, wykonujące pracę w jednej pozycji albo często podróżujące samolotem. Czynnikami ryzyka są też choroby przewlekłe oraz schorzenia wymagające długotrwałego leżenia lub unieruchomienia kończyny. Najlepszą profilaktyką okazuje się zmiana nawyków – warto codziennie spacerować i dbać o prawidłową masę ciała, nie nosić zbyt opinających ubrań i skarpet, w jednostajnych pozycjach napinać mięśnie nóg, zginać kolana i wyginać stopy, a także dużo pić, aby uniknąć odwodnienia, które może powodować gęstnienie krwi.

Ani zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych, ani tym bardziej zakrzepicy żył głębokich nie należy bagatelizować! Obie choroby mogą mieć bardzo groźne następstwa, włącznie z zagrożeniem życia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE